
Začíname s macramé: Jednoduché návody a užitočné tipy
Umenie macramé vás pohltí veľmi rýchlo! Kto by tiež nechcel mať domov plný krásnych boho bytových doplnkov na všemožné účely. Láka vás macramé alebo ste už skúsení kreatívci? Dnešný článok ponúkne pre každého niečo.ěco.
Prevedieme vás úplnými základmi macramé. Povieme si niečo o macramé samotnom, poradíme najlepšie materiály na macramé a máme pre vás nachystaný aj návod na praktický záves na kvety.
Obsah
- Čo je to macramé
- Tipy pre uzlovanie alebo drhanie
- Výroba macramé
- Čo budeme potrebovať
- Postup na DIY macramé
- Macramé pre začiatočníkov
- Prehľad základných uzlov
- Najčastejšie chyby
- Ako sa starať o macramé
Čo je to macramé?
Macramé techniky zahŕňajú ručné viazanie uzlov, čím je možné vytvárať macramé dekorácie do bytu, ako sú závesy na kvety, tapisérie alebo šperky. Používajú sa pri nej rôzne druhy uzlov a najčastejšie bavlnené povrázky. Táto metóda má dlhú históriu a v posledných rokoch zažíva veľký návrat v oblasti bytového designu a módy. Macramé dekorácie pôsobia boho štýlom a dodávajú interiéru prírodný a originálny vzhľad.
Macramé tipy a triky
Ako vybrať macramé šnúru
Ako prvé zvážime hrúbku priadze, ktorá ovplyvní vzhľad a štruktúru výsledného diela – silnejšie šnúry sú ideálne pre väčšie projekty, tenšie zase na jemnejšie detaily. Nezabúdame na výber materiálu, napr. bavlna pre prírodný vzhľad alebo syntetiku pre odolnosť a pestrosť farieb. Na záver si overte jej pevnosť, aby bola šnúra dostatočne odolná pre knôtové uzly a zložitejšie väzby.
Lacné šnúry na macramé
Kde kúpiť macramé materiál? To je najčastejšia otázka našich kreatívnych zákazníkov. Akonáhle sa k tomuto koníčku dostanete, tak vám môžeme zaručiť, že už sa od neho nebudete chcieť pohnúť. Potom sa vám to značne predraží a vy začnete zháňať čo najlacnejšie varianty. Tu vás ale veľmi nepotešíme. Priadza na macramé je väčšinou vyrobená z prírodných materiálov a cena tomu odpovedá. Na druhú stranu - výsledok stojí za to!
Ako viazať macramé uzly
Macramé uzly sa viažu postupným prepletaním povrázkov podľa konkrétneho vzoru, pričom je dôležité dbať na rovnomerné utiahnutie. Medzi základné techniky patrí líščí uzol na upevnenie, plochý uzol pre vzory a rebrový uzol vytvára línie.
Kde nájdem jednoduché macramé návody
Doporučujeme Pinterest, YouTube alebo facebookové skupiny zaoberajúce sa macramé, kde sa môžu objaviť jednoduché návody zadarmo.
Najlepšie kurzy macramé
Chcete mať nad sebou dozor alebo sa zdokonaliť v tomto kreatívnom viazaní uzlov? Potom odporúčame zaistiť si špeciálny kurz so skúsenými lektormi. Nemáte čas na dochádzanie, prípadne máte kurz ďaleko? Existujú aj macramé workshopy online, ktorých sa môžete zúčastniť aj z obývačky.
Macramé inšpirácie pre začiatočníkov
Na zapamätanie si základných uzlov dobre poslúžia naozaj tie najjednoduchšie projekty. K úplnému základu patria macramé náramky. Návod zadarmo nájdete úplne všade - na YouTube, Facebooku alebo v kreativních časopisoch.
Ako na macramé?
V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na výrobu macramé závesu na kvety. Ten je totiž klasikou, ktorá nikdy nevyjde z módy a zvládne ho aj začiatočník. Na závese na kvety sa navyše veľmi dobre cvičia jednotlivé uzly a sú aj praktickým pomocníkom pre toho, kto miluje urban jungle štýl!
Macramé návody: čo budeme potrebovať
- Macramé šnúry z bavlny (cca 3–5 mm hrubá, dĺžka 4× dlhšia ako požadovaná dĺžka závesu)
- Drevený krúžok alebo kovový krúžok (na zavesenie)
- Nožnice
- Meter
- Hrebeň (na úpravu strapcov)
DIY macramé postup
Máme pre vás nachystaný návod na macramé krok za krokom, ktorý zvládne aj začiatočník ľavou zadnou.
- Príprava povrázku – Nastriháme 6–8 kusov priadze, každý približne 1,5 metra dlhý.
- Pripevnenie na krúžok – Preložíme povrázky napoly a upevníme ich na krúžok líščím uzlom.
- Základné uzly – Rozdelíme povrázky do párov a uviažeme ploché uzly (square knots) asi 10 cm pod krúžkom.
- Tvorba siete – Pokračujeme s uzlami o niekoľko centimetrov nižšie, ale tentoraz spájame povrázky z rôznych párov, aby vznikla sieť.
- Zaistenie kvetináča – Asi 10 cm pod posledným radom uzlov spojíme všetky povrázky dohromady a uviažeme veľký uzol.
- Úprava strapcov – Dolné konce môžeme zastrihnúť alebo rozčesať pre dekoratívny efekt.
- Zavesenie – Vložíme vhodnú veľkosť kvetináče do nami vytvoreného macramé závesu. Teraz už stačí umiestniť na vybrané miesto.
Macramé pre začiatočníkov
V tejto kapitole vám poradíme, ako začať s macramé aj bez predchádzajúcich skúseností. K moderným macramé projektom rozhodne patrí využitie drevených polotovarov. Tie vytvoria veľmi štýlovú a modernú bytovú dekoráciu a zároveň je potom uzlovanie oveľa jednoduchšie! Drevené polotovary na macramé preto odporúčame najmä začiatočníkom, deťom alebo tým, ktorí hľadajú netradičné a unikátne nástenné dekorácie.
Základné uzly macramé
Macramé uzly sú základom pre DIY macramé doplnky. Macramé sa niekedy nazýva uzlíkovanie alebo drhanie. Bez umenia uzlov to teda naozaj nepôjde.
- Líščí uzol (Lark's Head Knot) – základný uzol na upevnenie povrázkov na tyč alebo kruh.
- Dvojitý plochý uzol (Square Knot) – jeden z najčastejších uzlov, tvorí pevný a dekoratívny vzor.
- Rebrový uzol (Double Half Hitch Knot) – používa sa na vytváranie línií a tvarov v macramé vzoroch.
- Cik cak uzol (Spiral Knot) – variant plochého uzla, vytvára točivý efekt.
- Uzlíková retiazka (Josephine Knot) – dekoratívny uzol vhodný pre ozdobné vzory.
- Korálikový uzol (Gathering Knot/Wrapping Knot) – slúži na stiahnutie viacerých povrázkov dohromady, často sa používa na zakončenie.
Najčastejšie chyby v macramé
- Nerovnomerné utiahnutie uzlov – uzly by mali byť rovnako pevné, inak môže byť vzor krivý.
- Nesprávna dĺžka povrázkov – príliš krátke povrázky môžu zabrániť dokončeniu projektu, príliš dlhé zase plytvajú materiálom.
- Nepresné vzory – pokiaľ nie sú uzly viazané správne alebo pravidelne, výsledný dizajn býva veľmi chaotický.
- Chybný začiatok (zlé upevnenie) – ak nie sú povrázky dobre pripevnené, tak celá práca príde takpovediac vniveč a často sa aj rozpletie, nehovoriac o nevzhľadnom výsledku.
- Nepresné zarovnanie na konci – rozstrapkané konce alebo krivo zastrihnuté povrázky výrazne kazia finálny vzhľad.
- Použitie nevhodného materiálu – niektoré šnúry sú príliš hladké alebo naopak príliš hrubé, čo ovplyvňuje pevnosť aj estetiku.
- Nedostatok trpezlivosti – macramé vyžaduje starostlivosť a trpezlivosť, ponáhľanie často vedie k chybám.
Ako sa starať o macramé
- Pravidelné oprašovanie – Používajte jemnú kefku alebo vysávač s nízkym výkonom, aby ste odstránili prach.
- Ručné pranie – Ak je potreba, macramé jemne umyte vlažnou vodou s trochou jemného mydla, nikdy ho nedrhnite.
- Sušenie na plocho – Po vypraní nežmýkať! Nechajte ho voľne uschnúť na rovnej ploche, aby sa nedeformovalo. Podobne, ako sa pristupuje napríklad k sušeniu vlneného oblečenia a doplnkov.
- Urovnanie strapcov – Ak sa strapce zvlnia alebo zastrapatia, môžete ich jemne prečesať hrebeňom so širokými zubami.
- Chráňte pred vlhkosťou – Vysoká vlhkosť spôsobuje vznik plesne alebo skrútenie povrázkov.
- Opatrnosť pri žehlení – Pokiaľ je treba, ľahko prejdite macramé naparovacou žehličkou alebo ho zaveste do kúpelne pri sprchovaní, aby sa vlákna narovnali. Nikdy nežehlíme priamo! Dochádza potom k deformácii alebo jeho úplnému znehodnoteniu.
Hľadáte ďalšiu inšpiráciu na podobne ladené kreatívne návody? V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých projektov. Skúšali ste napríklad háčkovanie? Máme návody na háčkovanie pre začiatočníkov aj pokročilých.