S kódom HALLOWEEN24 zľava až 20 % na tvorenie (Akcia sa nevzťahuje na priadze.)

Ako predĺžiť trvanlivosť korenia: Najlepšie metódy skladovania

nahledovy-korenky

Korenie je nevyhnutnou súčasťou každej kuchyne. Dalo by sa povedať, že kombinácia korenia je aj jedinečným podpisom každého kuchára. Korenie dodáva pokrmom chuť, unikátnosť a neprekonateľnú vôňu. To ale iba v prípade, že bude vhodne skladované. Kde a ako korenie a bylinky skladovať?

Spoločne sa dnes pozrieme na najlepšie metódy, ako predĺžiť životnosť korenia, aké podmienky sú pre skladovanie najlepšie a ako si čo najlepšie zorganizovať korenie v kuchyni.

Ako na korenie v kuchyni

Obsah

  • Vhodné podmienky pre skladovanie korenia
  • Tipy na skladovanie korenia
  • Najlepšie nádoby na skladovanie korenia
  • Kuchynská organizácia alebo kam si koreničky uložiť
  • Trvanlivosť korenia
  • Ako správne používať korenie
  • Skladovanie byliniek
  • DIY koreničky? Ideme na to!
  • Ako zabrániť strate arómy?

Ako skladovať korenie - vhodné podmienky

Najlepšie spôsoby skladovania korenia začínajú vytvorením vhodných podmienok. Korenie by malo byť uchovávané na suchom, tmavom a chladnom mieste, pretože svetlo, vlhkosť a teplo môžu urýchliť stratu jeho arómy a chuti. Ideálna teplota na skladovanie korenia je medzi 10 až 20 °C. Dôležité je tiež minimalizovať vystavenie korenia vzduchu, pretože oxidácia môže viesť k rýchlemu úbytku kvality, ale aj zmene chuti a farby. A čo sa budeme rozprávať, aj farba hrá pri príprave pokrmov výraznú úlohu.

Tipy na skladovanie korenia

Tu je pár praktických tipov, ktoré vám pomôžu predĺžiť trvanlivosť korenia:

  1. Uchovávajte korenie v hermeticky uzavretých nádobách vzduchotesné nádoby sú kľúčom k zachovaniu čerstvosti korenia.
  2. Vyhnite sa priamemu svetlu Korenie a svetlo spolu nejdú veľmi dohromady a zapríčiňujú stratu farby i chuti.
  3. Uchovávajte korenie mimo dosahu tepla – neklaďte korenie nad šporák alebo na iné teplé miesto.
  4. Nikdy neotvárajte korenie nad parou – para z varenia môže do korenia zaniesť vlhkosť, čo urýchli jeho pokazenie.
  5. Mať ho po ruke nie je vôbec dobre – veľa ľudí sa zameriava na to, aby mali skladovacie boxy na korenie čo najviac po ruke. Preto volia police a iné kuchynské úložné riešenie, čo najbližšie k šporáku. Nie je to ale vhodné riešenie, práve kvôli zvýšenému teplu, vlhku a pare.

Ako nikdy korenie neskladovať

Najmenej vhodným variantom je samozrejme ponechanie korenia v pôvodnom sáčku/obale. Vrecko totiž nie je vzduchotesné a ľahko sa doň dostane vlhkosť, pleseň alebo potravinové mole. Na druhú stranu je tento variant veľmi lacný a dobre poslúži napríklad v študentských bytoch. V takom prípade ale odporúčame vrecká veľmi dobre uzavrieť pomocou kuchynských klipsov (nájdete v každom hobbymarkete alebo v obchode s kuchynskými potrebami) a uložiť do drevených debničiek. Tie ľahko uskladníte na potrebné miesto, napríklad do špajze.

Pozrieť si úložné drevené debny

Tipy na tie najlepšie nádoby na korenie

Výber správnej nádoby na korenie je kľúčový pre udržanie jeho kvality. Dôležitá je najmä ochrana korenia pred vlhkosťou, svetlom a potravinovými molami. Ideálne nádoby sú:

  • Sklenené s tmavým odtieňom – chráni korenie pred svetlom. Navyše majú tmavé nádoby trochu retro nádych a vnesú do kuchyne štýl a originalitu.
  • Nerezové alebo keramické nádoby – sú robustné a neprepúšťajú svetlo.
  • Dózy s hermetickým uzáverom – zaisťujú, že sa korenie nedostane do kontaktu s vlhkosťou a vzduchom. Obľúbené sú sklenené dózy s klipom. Na sklo jednoducho nalepíte etikety, skvele sa na ne píše permanentnou fixkou, takže vždy budete vedieť, aké korenie je v dóze schované.
  • Klasické koreničky bambusovým alebo skleneným uzáverom - zrejme najobľúbenejší variant, ktorý zároveň patrí aj k najobľúbenejším výrobkom na e-shope ČistéDrevo.sk. Všetky sú samozrejme opatrené dostatočným tesnením.

dozy   doza   korenky-do-kuchyne

Usporiadanie kuchyne a organizácia korenia

Kuchynská organizácia prispieva k efektívnemu využitiu korenia a minimalizuje aj jeho plytvanie. Už sme spomínali, že korenie nepatrí k sporáku, rúre a celkovo tam, kde varíme. To sa nám samozrejme nehodí, pretože korenie by sa nám najviac hodilo mať po ruke. Existujú však ďalšie možnosti, ako si varenie a použitie korenia uľahčiť. Napríklad najrôznejšie úložné boxy, police a organizéry, ktoré umiestnime v temnejšom kúte kuchyne. Nielen, že taká polica s pekne uloženými koreničkami krásne vyzerá a je neoddeliteľnou súčasťou každej dizajnovej kuchyne, ale zároveň máte všetko korenie na očiach a kúzlenie v kuchyni si tak uľahčíte.

korenky

Aká je trvanlivosť korenia?

Korenie a trvanlivosť sa líšia v závislosti od typu a spôsobu skladovania korenia. Všeobecne platí, že celé korenie má dlhšiu trvanlivosť ako mleté. Celé korenie ako sú napríklad koreninové guličky, nové korenie alebo klinčeky vydržia v dobre uzavretej nádobe až 4 roky. Pri mletom korení sa doba spotreby pohybuje okolo 1-2 rokov. Pol roka vám potom následne vydržia sušené bylinky (mäta, medovka, tymián), ale pozor – jemné bylinky ako je bazalka alebo petržlen vydrží kratšiu dobu. U byliniek tiež veľmi skoro dochádza k strate arómy.

koreni-detail

Na čo si dať pozor pri užívaní korenia

Všimnite si, že profesionálni kuchári nikdy nesypú korenie do pokrmov rovno z nádoby. Väčšinou ich majú nachystané v miskách, prípadne si ho sypú do dlane alebo na lyžičku. Má to jeden prostý dôvod - korenie sa tak ľahko dostane k pare a vy tak vlastnú paru do koreničky dobre uzavrite. To následne vedie k znehodnoteniu a čo horšie, aj k plesniam.

koreni-v-misce

Správne skladovanie byliniek

Bylinky, či už čerstvé alebo sušené, vyžadujú osobitnú starostlivosť.

  • Čerstvé bylinky uchovávajte v chladničke zabalené v papierovom obrúsku a uložené v plastovom sáčku. Alternatívne môžete bylinky ponoriť do vody ako kvety a uchovávať ich v chladničke.
  • Sušené bylinky skladujte podobne ako korenie – v hermeticky  uzavretých nádobách na tmavom a suchom mieste.

A čo uchovávanie čerstvého korenia? Podobne ako u byliniek je najlepšou voľbou chladnička, prípadne chladná pivnica. Korenie vložíme do nádoby s vodou (stačí naozaj jeden centimeter) a dáme do chladničky.

bylinky-levandule   bylinky-v-kosiku

DIY skladovanie korenia

Ak máte radi  tvorenie, môžete si vyrobiť vlastné nádoby na korenie z recyklovaných materiálov. Domáca výroba nádob na korenie je pritom veľmi jednoduchá. Táto lacná varianta vám ušetrí peniaze, pretože jednoducho upcyklujete niečo, čo už máte aj tak doma, a navyše to predstavuje ekologické skladovanie korenia. Veľa nápadov nájdete na Pinterestu.

  • Poháre od detskej výživy, zaváracie poháre alebo poháre od jogurtu sú ideálne na uskladnenie korenia. Nezabudnite ich dôkladne umyť a dezinfikovať. Vždy dbáme na to, aby boli pred nasypaním korenia dobre vysušené.
  • Ozvláštnite nádoby nápismi a farbami – použitím kriedovej farby môžete nádoby ľahko označiť a kedykoľvek zmeniť ich označenie. Okrem kriedovej farby je možné použiť mnohé ďalšie techniky ako je permanentný fix alebo využitie etikiet. Tie bývajú počas sezóny často ako darček v prílohe najrôznejších časopisov.
  • Látkové vrecúška na bylinky - vo chvíli, keď viete, že bylinky spotrebujete pomerne rýchlo (napríklad si z nich pravidelne varíte čaj), tak môžeme látkové vrecúška vrelo odporučiť. Látkové tašky si ľahko vyrobíte sami, napríklad zo starých obliečok na vankúš, ktoré je vám ľúto vyhodiť.

zapichy-na-bylinky

Ako zabrániť strate arómu korenia

Aróma je kľúčovým ukazovateľom kvality korenia aj jeho veku. Pomocou vône zistíte, či je korenie už za zenitom alebo nie.

  • Uchovávajte celé korenie a melte ho pomocou mlynčeka na korenie až tesne pred použitím.
  • Neotvárajte nádoby príliš často – čím menej sa korenie dostáva do kontaktu so vzduchom, tým dlhšie si zachová arómu.
  • Vyhnite sa skladovaniu korenia blízko silne voňajúcich potravínkorenie veľmi dobre absorbuje cudzie pachy.
  • Majte špeciálne miesto na korenie a to buď vo forme police alebo organizéru. Na tomto mieste by malo byť uložené iba korenie (prípadne mlynčeky alebo mažiare na korenie).

Na záver si dovolíme malý tip, pretože rozhodne nie sme zástancami plytvania. Ak sa vám zdá, že má korenie už to najlepšie za sebou a aróma je slabá, skúste korenie pred použitím ľahko zahriať a opiecť na panvici. Aróma sa zvýrazní.

Súvisiace články