Drevené hlavolamy – klasika, ktorá nikdy nezostarne
Hlavolam neposkytne len skvelú zábavu, ale vo všetkých smeroch vie potrápiť, ale následne aj precvičiť našu myseľ. Nehovoriac o prílive adrenalínu, ktorý vás zachváti po úspešnom vyriešení hádanky. Edukatívny ráz tých najrôznejších rébusov najviac ocenia najmä rodičia detí všetkých vekových kategórií.
Obľúbený darček pre šikovnú hlavičku
Mechanický predmet, kde k správnemu rozloženiu, zloženiu, upraveniu alebo akémukoľvek riešeniu musíte prísť na správný postup, je aj skvelým a originálnym darčekom. Prečo? Obdarovaný možno bude zo začiatku zaskočený vašim výberom, nakoniec ale s radosťou podľahne výzve aj nekončiacej zábave, ktorá je pre hlavolam typická.
Prečo siahnuť práve po hlavolame?
- Cvičí logické a analytické myslenie
- Trénuje šedé bunky mozgové
- Rozvíja motoriku
- Všeobecne posilňuje kognitívne funkcie
- Dokáže výrazne zlepšovať sústredenie a pamäť
Drevené hlavolamy. Riešenie je na dosah!
Viete, čo je na hlavolame úplne najlepšie? Radosť z toho, že ste sa dopracovali k správnemu východisku. Tiež nezabúdajte, že prezradený hlavolam prestáva byť hlavolamom a zábava ani cvičenie šedých buniek mozgových sa rozhodne konať nebude. Pokiaľ vyberáte hlavolam, ktorý by mal byť určený pre menšie deti, tak dajte prednosť nezávadnému drevenému materiálu, s ktorým sa navyše deťom dobre manipuluje.
Prečo ich kupovať deťom všetkých vekových kategórií?
Okrem spomínaných edukatívnych vlastností určite oceníte aj trpezlivosť, s ktorou deti k hlavolamom musia pristupovať. Je to skoro až neuveriteľné, ale hlavolamy dokážu ľahko zabaviť aj deti s poruchou pozornosti alebo napríklad znudených adolescentov. Náročnosť drevených hlavolamov sa navyše rôzni, takže môžete s prehľadom vybrať rébus pre mladšiu aj staršiu ratolesť.
- Deti 3 roky – Tie najmenšie deti ocenia jednoduché skladačky a labyrinty z dreva. Rozvíjať si budú najmä motorické a priestorové schopnosti.
- Deti 4 roky – Deti rady skúmajú a spoznávajú nové veci, logické skladačky ich dokážu zabaviť na veľmi dlhú dobu.
- Deti 6 rokov – Predškoláci si môžu vyskúšať už aj ťažšie hlavolamy. Páčiť sa im bude klasika, ako je napríklad rubikova kocka alebo ježko v klietke, pozornosť ale môžete venovať aj moderným hlavolamom s dômyselým riešením.
- Staršie deti a adolescenti – Mnohé rébusy sú dnes dokonca populárne. Medzi staršími deťmi vedú napríklad japonské hlavolamy – tzv. kumiky.
Typy hlavolamov
- Slovné hlavolamy – Jazykolamy, ale aj logické hádanky oceníte najmä na cestách, v aute alebo kdekoľvek, kde si budete musieť vystačiť aj s málom a zabaviť znudené deti.
- Mechanické hlavolamy – Mechanické hlavolamy sú všeobecne zrejme najrozšírenejšou a dodnes neustále modernizovanou verziou rébusov. Radí sa k nim napríklad rozkladacia, skladacia, posúvacia či rozpletacia verzia týchto hádaniek. Veľmi starobylým rébusom je dodnes populárny tangram.
- Logické hlavolamy – Vo svojej podstate sú všetky hádanky logické, pretože sami o sebe nevyžadujú znalosť akéhokoľvek odboru. Ich riešenie teda záleží iba na šikovnom logickom úsudku hádajúcej osoby.
- Matematické hlavolamy – Tie najrôznejšie algebrogramy, matematické rady, hranie s číslami aj meranie pravdepodobnosti potešia všetkých, ktorí majú radi čísla. Zložitejšie hádanky sú vhodné najmä pre staršie deti. Existuje však množstvo matematických hlavolamov, ktoré hravo zvladnu aj predškolské deti. Pokiaľ vaše dieťa rado počítá alebo ho jednoducho chcete s číslami zoznámiť hravým spôsobom, tak pridajte do svojho hracieho repertoáru aj matematické hádanky.
- Vizuálne hlavolamy – Pomocou obrázkov dochádza k hádanke. Podobné rébusy sú v mnohých ohľadoch vhodné pre deti. Pri podobných logických úkonoch sa cvičí najmä pamäť a ľavá mozgová hemisféra. Populárne sú napríklad vizuálne hrátky s dominom alebo môžete použiť široko variabilné sirkolamy. Pre malé deti určite poznáte obľúbené hľadanie rozdielov v na prvý pohľad rovnakých obrázkoch. K vizuálnym hlavolamom môžeme zaradiť aj puzzle.
Mystické rébusy majú tisícročnú históriu
Rôzne hry, hračky, slovné hádanky sú súčasťou ľudstva od nepamäti. Spomeňte si napríklad na bájnu Sfingu alebo plnenie úloh v rozprávkach. Za kolísku rébusov považujeme najmä ďaleký východ (územie dnešnej Číny a Japonska), ale aj mnohé ďalšie staré civilizácie (Egypt a Mezopotámia). Moderné hlavolamy sa stali masívne populárnymi až na prelome 19. a 20. storočia, keď mnohí myslitelia a vedci vymýšľali stále dokonalejšie verzie nových aj pretrvávajúcich foriem tých najrôznejších hádaniek. S mnohými hračkami sa spája aj veľa legiend a sú neoddeliteľnou súčasťou literárneho fondu. Vznik tangramu má napríklad hneď niekoľko legendistických verzií.