Mikulášska nádielka: ZĽAVA 15 % NA VŠETKO ❤️

Dušičky: Tradičný sviatok k uctení všetkých zosnulých

nahledovy-dreveny-kriz

Pamiatka zosnulých patrí k silne zakorenenej tradícii, ktorá je dodnes väčšinou Slovákov pravidelne dodržiavaná. Ľudia sa schádzajú na bohoslužbách, upratujú sa hroby a pietne miesta zdobia drevené kríže a kvety.

V nasledujúcom článku nájdete všetky informácie o blížiacej sa Pamiatke zosnulých, ktoré potrebujete poznať. Dozviete sa aj to ako sa oslavujú takzvané Dušičky vo svete, prezradíme vám zabudnuté obyčaje a na záver článku vám prinášame jednoduchý DIY návod na drevenú dekoráciu na hrob s pomocou našej novinky - dreveného kvetináča v tvare kríža.

Obsah

História Dušičiek

Dušičky majú pôvod v kresťanskej tradícii a sú spojené so svätým pápežom Gregorom III., ktorý zaviedol slávenie sviatku v 8. storočí. Pôvodným zámerom bolo modliť sa za zosnulých a oslavovať ich životy. Neskôr bol tento sviatok spojený s kresťanskou náukou o očistci, čo je miesto, kde by duše mŕtvych mohli čistiť svoje hriechy a pripravovať sa na vstup do neba. Prapôvod Dušičiek však siaha oveľa hlbšie do minulosti - až k pohanským tradíciám, na ktoré tie kresťanské plynule nadväzujú, či ich plne nahrádzajú. V našich končinách išlo najmä o sviatok Samhain oslavujúci Slnovrat, koniec plodného obdobia a samozrejme sa verilo v magickú silu, ktorá danému obdobiu vládne.

svice

Kedy sa oslavujú Dušičky

Pamiatka zosnulých sa oslavuje 2. novembra v katolíckom kalendári. Predchádza im sviatok Všetkých svätých, ktorý sa oslavuje 1. novembra. V niektorých kresťanských tradíciách sú Dušičky oslavované aj 2. novembra. Dušičky 2023 sú podľa kalendára tento rok určené na štvrtok.

Zabudnuté obyčaje a zvyky

  • Pre zosnulých sa pripravovalo a servírovalo jedlo na stôl.
  • V lampách sa nechávalo maslo – to preto aby si duše prichádzajúce z očistca mohli ošetriť rany od mučenia.
  • Pokiaľ na Dušičky prší, má sa za to, že duše oplakávajú svoje hriechy a daný rok zomrelo veľa hriešnikov.
  • Domy sa dobre vykurovali, aby bolo dušiam dostatočne teplo.
  • Upratovali sa z dohľadu všetky ostré predmety, aby sa o ne duše nemohli porezať.
  • Do okien sa dávali lampy z vydlabanej cvikle a kvaky – pozostatok pohanského sviatku Samhain.
  • Celkovo by mala byť domácnosť pokojná, tichá, nesmelo sa zametať a rušiť duše zomrelých hlasným smiechom, či krikom.

Ako a prečo sa oslavujú Dušičky

Dušičky majú niekoľko dôležitých funkcií. Prvá je spomienka na zosnulých. Počas Dušičiek sa ľudia modlia za duše svojich zomrelých príbuzných a priateľov a vyjadrujú im svoju lásku a úctu. Tento aspekt Dušičiek je dôležitým spôsobom, ako udržať pamäť na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Druhou funkciou Dušičiek je pripomínať na kresťanskú náuku o posmrtnom živote a modlitby za zomrelé duše. Kresťania sa veria, že duše nebohých potrebujú modlitby a pomoc pri ceste do večnosti. Dušičky sú takýmto modlitbám venované.

Akým spôsobom u nás oslavujeme Dušičky?

  • Pravidelná omša za zosnulých

Na Dušičky pravidelne prebieha omša, ktorá slúži na modlitby za všetkých zosnulých.

  • Modlitby a priania

V kresťanských krajinách sú Dušičky určené najmä na to, aby sa modlilo za duše zomrelých. V kresťanskej tradícii sa totiž verí, že prosby za duše im umožnia zmyť všetky doterajšie hriechy a rovnako si modliaci pozostalí zaistia, aby sa duše zbytočne nevracali do sveta živých a nestrašili.

  • Upratovanie a návšteva hrobu

Veľa ľudí navštevuje hroby svojich zosnulých blízkych, aby zapálili sviečky, položili kvety a modlili sa. 

  • Tradičné pokrmy

Podobne ako pri iných našich sviatkoch sa Dušičky spájajú s koledovaním a prípravou tradičných pokrmov. Pre Dušičky je typické tzv. dušičkové pečivo. Jedná sa o kysnuté drobné koláčiky, či rožky v tvare kostí. Prípadne sa piekli rožky z ražného cesta - tzv. kruchovky. Na niektorých dedinách sa tento zvyk dodržuje dodnes a pečivo sa nosí napríklad na omši, kde sa rozdáva okoloidúcim, susedom a známym.

  • Výroba “dušičkových” dekorácií

Najčastejším zvykom u nás je zdobenie hrobu zosnulého. Na hrob sa sadia obľúbené kvety a nechýbajú ani vence, lampáše, sviečky, svietniky a mnohé ďalšie dekorácie.

hrbitov

Čo sa robí na Dušičky? Vyrobte dekoráciu na hrob

S Dušičkami a celkovo spomienkou na zosnulých sa najviac spája dekorovanie domova, hrobu, či pietneho miesta.

  • V anglicky hovoriacich krajinách sa domácnosti zdobia vydlabanými tekvicami, lampášmi a ďalšími predmetmi odháňajúce zlých duchov. 
  • Pre Španielsko aj Mexico je typická výrazná kvetinová výzdoba a svieža dekorácia. 
  • V Japonsku nájdete krásne presvietené ulice lampiónmi všetkých možných tvarov a farieb.
  • Rovnako aj Nepál hrá všetkými farbami, zdobenými soškami a kvetmi.
  • V Českej republike a na Slovensku je zase typické ozdobiť cintoríny prírodnými dekoráciami, vencami a kvetmi.

Na ČistéDrevo.sk nájdete drevené vázy, drevené kvetináče v tvare kríža na hrob, svietniky, unikátne drevené výrobky vhodné na jesenné dekorácie, ale aj blížiacu sa vianočnú výzdobu.

Poďme si spoločne jednu takú dekoráciu na hrob vyrobiť!

Čo budeme potrebovať

  • Hlina
  • Kvety na sadenie
  • Kvetináč (v ponuke máme aj spomínaný kvetináč na hrob v tvare dreveného kríža)
  • Dekorácie podľa ľubovôle (prírodné šišky, šípky, čierne mašle, lampášiky, drevené dekorácie a výrezy z preglejky)

kriz   kriz-na-hrob

Postup

  1. Drevený kríž je už vystlaný fóliou, ktorá chráni výrobky z dreva pred vlhkosťou. Do kvetináča v tvare dreveného kríža nasypeme hlinu.
  2. Zasadíme vhodné kvety, môže sa jednať o obľúbené kvety zosnulého, prípadne volíme také rastlinné kultivary, ktoré urobia parádu aj v chladnom období. Ide napríklad o vresy, chryzantémy, hviezdnice, okrasný šalát aj echinacea.
  3. Môžeme doplniť o drevené dekorácie ako sú výrezy z preglejky, alebo iné prírodniny, napríklad šípky, kamene a šišky.
  4. Vysadené drevené kríže následne umiestnime na hrob, prípadne na iné pietne miesto.

Z výskumov medzi majiteľmi záhradníctva, dekoračných obchodov a hobby potrieb vyplýva, že pri zdobení hrobov o Dušičkách zákazníci neradi experimentujú. Predajca vencov a kvetov z Ostravy, Libor Dvořák zaznamenal v posledných rokoch trend: Rastie obľuba zdobenia hrobov umelými kvetmi a plastovými LED sviečkami. Tie síce možno vydržia dlhšie, ale pre cintoríny predstavujú väčší odpad, kontajnery sú po sviatkoch úplne plné plastov. Kvetina v kvetináči a klasické sviečky z vosku pritom vyzerajú oveľa lepšie a navyše sú to ozdoby šetrné k životnému prostrediu.”

Aj z tohto dôvodu nájdete na ČistéDrevo.sk najmä drevené výrobky preverené tradíciou a obľúbenosťou našich zákazníkov.