Jabloňové drevo v umení aj remesle

nahledovy-naramek-jablon-drevo

Drevo jablone je cenené pre svoju krásu, trvanlivosť a schopnosť byť ľahko opracovávané. Jeho vlastnosti umožňujú vytvárať funkčné aj dekoratívne prvky s prírodným a príťažlivým vzhľadom.

Poďme si v dnešnom článku priblížiť drevo jablone a zistite, na čo ho môžeme použiť, akými vlastnosťami vyniká av závere článku nás čaká aj trochu mystiky. Čítajte ďalej!

Obsah

Od jablone po drevené výrobky

Jabloň patrí k najviac rozšíreným druhom listnatých stromov. Primárne sa pestuje kvôli plodom – jablkám. V súčasnej dobe existuje aj množstvo okrasných druhov. Je tiež radená do rodiny tzv. ružovitých, kedy kvet sa používal ako symbol mnohých rodov, alchymistov a tajných spolkov. Patrí k jedným zo 7 posvätných stromov starých Keltov a obdivujeme na nej nielen jej vyrastenú a ušľachtilú krásu, ale aj bohaté kvetenstvo. Jablone sa vyskytujú v celom miernom pásme našej zemegule a bežne sa dožívajú 60-80 rokov.

jablon

Na čo sa používa drevo jablone

  • Drevený nábytok

Drevo jablone sa používa na výrobu rôznych druhov nábytku, vrátane stolov, stoličiek, skríň, postelí a komôd. Jeho prirodzená krása a teplý odtieň dodávajú nábytku eleganciu a osobitý charakter.

  • Hudobné nástroje

Drevo jablone je tiež obľúbeným materiálom na výrobu hudobných nástrojov, najmä tých strunových, ako sú husle, violončelo a gitary. Má vynikajúce zvukové vlastnosti.

  • Dekorácie

Toto drevo je obľúbené na výrobu dekoratívnych predmetov, ako sú rámy na obrazy, sochy, lampy a rôzne ozdoby. Má unikátnu zrnitú štruktúru, ktorá pridáva do interiéru vizuálnu zaujímavosť.

  • Remeselné umenie a ručné práce

Rezbári a umelci používajú jabloňové drevo na vytváranie unikátnych umeleckých diel a remeselných výrobkov. Jeho jemná textúra a jednoduchá opracovateľnosť umožňujú tvorbu zložitých a detailných dizajnov.

  • Náradie

Jabloňové drevo sa používa na výrobu rukovätí a častí náradia. Je dostatočne pevné a odolné, aby zvládlo aj náročné použitie.

  • Drevené šperky

Vďaka atraktívnemu farebnému prevedeniu sa jabloň používa aj na výrobu jedinečných drevených šperkov.

  • Údenie

Pri údení dodáva jabloň (podobne ako napríklad hruška) jemné ovocné tóny, ktoré skvele dopĺňajú napríklad bravčové mäso.

housle

Ako a kedy sa zbierajú jablká

Jabloň sa pestuje najmä pre svoje plody a práve prebiehajúca jeseň je ideálnym obdobím na zber väčšiny odrôd. V závislosti na odrode následne zber prebieha od začiatku septembra zhruba do polovice októbra. Je dôležité počas zberu jablka nepoškodiť a zbierať ich do priedušných nádob, ako sú jutové vrecia, drevené debničky alebo obľúbení pomocníci našich babičiek - prútené koše.

Ako spoznám zrelé jabĺčko

Zber jabĺk je nutné vykonávať vo chvíli, keď sú plody dostatočne zrelé. Tu ponúkame niekoľko typických znakov na rozpoznanie zrelosti.

  • Na prvý pohľad majú jablká farbu rovnakú, aká je typická pre ich odrodu. Výchylky vo farebnosti sú ojedinelé.
  • Jablká možno ľahko oddeliť od stonky.
  • Jablká už začínajú padať samé – v tej chvíli je najvyšší čas na zber.
  • Zrelé jablká okúzlia chrumkavou, sladkou a aromatickou chuťou.

Ako uskladniť jablká

Pred zimným uskladnením jabĺk dôkladne roztrieďte a vyberte všetky kusy, ktoré sú poškodené. Pleseň aj hniloba sa do znehodnotených kúskov pustí rýchlo a dokáže zničiť aj celú prepravku. Jablká najlepšie uskladňujeme v suchej a studenej pivnici. Pokiaľ je to možné, tak skladujeme v drevenej debničke, a to v jednom rade. Drevená debna sa na uskladnenie hodí najviac, je dostatočne priedušná, jablká sa v nej "nepotia" a zároveň má drevo prirodzene antimykotické vlastnosti, ktoré váš zber dostatočne ochránia.

Čo robiť s jablkami?

Mechanicky poškodené a obité jablká ale samozrejme nevyhadzujte! Môžete ich rovno odšťaviť, zavariť, upiecť štrúdľu alebo skúsiť niečo netradičné. Čo napríklad náš recept na lahodné horúce jablko s vôňou škorice a jesene?

bedynka-s-jablky

Vlastnosti jabloňového dreva

  • Drevo jablone je ťažké, pevné, ohybné a schne pomerne pomaly. Má vysokú hustotu, čo bráni rýchlejšiemu vysychaniu.
  • Veľmi dobre sa s ním pracuje, je obľúbeným materiálom pre sústružníkov, tesárov i umeleckých rezbárov.
  • Po naparení získava výrazný červenkastý odtieň s teplým nádychom.
  • Samotný bel vyniká typickým ružovkastým odtieňom, ktorý nájdete len pri jabloňovom dreve, jadro má oproti tomu tmavo hnedú farbu.
  • Vďaka kontrastu bielu a jadra je jabloň obľúbeným materiálom umeleckých rezbárov na výrobu dekoratívnych predmetov, sôch a prírodných obrazov.
  • Pre jabloň je v niektorých prípadoch typická tzv. kučeravosť. Jabloň rastie špirálovito, krúti sa, a drevo tak - podobne ako u olivovníka - vytvára úplne unikátne obrazce. Presne také drevo je vyhľadávané umelcami.

jablon-drevo

Symbolika jablone a jej dreva

Symbolika jablone - jej plodu, stromu aj dreva je veľmi výrazná. V legendách aj bájach je jabloň, jej kvet, strom aj plody spomínané pomerne často. Už od dávnych čias symbolizuje lásku, plodnosť, aj hriech, ale tiež patrí k posvätným stromom, ktoré sú spojivom medzi nebom a zemou. Jablko je symbolom nesmrteľnosti, duše a mystických rituálov známych už od pohanských čias. Jabloň sa tešila veľkej úcte, bola súčasťou sveta ľudí pri obradoch, svadbách i pohreboch.

Jabloňové drevo bolo prirodzenou súčasťou každej domácnosti. Nábytok bol síce väčšinou vyrobený z tvrdého dreva buka, či duba, ale nejaká maličkosť z jablone kvôli poverám a mystike nikdy nechýbala. Často sa jednalo o najrôznejšie artefakty spojené s božstvom – sošky, dekorácie a veci dennej potreby (náradie, rukoväte nožov a pod.).

V závere môžeme konštatovať, že jabloňové drevo je skutočne výnimočným materiálom, ktorý spája estetiku, trvanlivosť a univerzálne použitie. Jeho teplý odtieň a jemná zrnitosť dodávajú akémukoľvek projektu krásu a prírodnú eleganciu. Pre ďalšie nápady zo sveta drevotvorby nás sledujte na sociálnych sieťach.