Prečo vybrať dieťaťu drevenú hračku?

stan-pre-dieta

Dospelý človek, zvlášť vo chvíli, kedy nakupuje, túži po multifunkčnom riešení svojich potrieb. A pretože sú to práve dospelí, ktorí vyberajú a nakupujú hračky pre bábätko, často sa stáva, že siahnu po niečom, čo robí pohyby, bliká a vydáva zvuky. Všetko robia v dobrej viere v domnení, že za jednu cenu získali viac. Opak je ale pravdou. Deti totiž fungujú inak ako my dospelí – nedokážu sa sústrediť všetkými zmyslami na toľko podnetov naraz. 

Na tento princíp sa preto zameriavajú výrobcovia didaktických hračiek a Montessori pomôcok, ktoré si dnes predstavíme. A aby sme si urobili veselšie, nakuknime spolu do detskej izby našej markeťačky Markéty, ktorá nás pozvala na návštevu a ukázala nám, ako vyzerajú také doplnky v izbičke jej ročného chlapčeka Honzíka.

montessori-pomocky-pre-dieta   montessori-hra   montessori-hra-pre-dieta

Prečo je drevo ideálnym materiálom?

Drevo je živá hmota. Na dotyk je príjemne teplé, vonia a sála z neho prirodzene pozitívna energia. Podstatnú rolu hrá aj váha – drevo je v porovnaní s inými materiálmi, z ktorých sa hračky vyrábajú, oveľa pevnejšie. Dieťa tak má istotu, že hračku drží pevne.

U malého Honzíka všetko prirodzene smerovalo k láske k drevu. Medzi prvými hračkami, ktoré dostal, boli klasické plastové hrkálky, silikónové hryzátka, cumlíky a plyšové hračky. Honzík mal ale o výbere jasnú predstavu už vtedy.

“Vlastne hned prvá hračka, ktorú si Honzík sám vybral a ktorú dokázal uchopiť do ručičky už ako úplné bábätko, bola drevená naberačka na med. Z tej sa postupne vykľulo perfektné hryzátko.”

miminko   miminko-male

“Baví ma, ako kreatívne môže byť ročné dieťa. Dnes Honzík našiel v zásuvke krajčírsky meter, chodil s ním po byte a syčal. Keď si prestal hrať na krotiteľa hadov, zaliezol si do teepee s drevenými kockami, samozrejme ich najskôr ochutnal a keď som za ním prišla, ponúkol mi tiež a predstieral, že sám práve hryzie sústo. Pre mňa samotnú je taká hra náročná, pretože už premýšľam nad zmyslom daného predmetu, takže krajčírskym metrom meriam maximálne tak dĺžku svojej budúcej diéty a z kociek automaticky staviam komíny a hrady. Pre Honzíka ale môže byť drevená kocka v podstate čímkoľvek.”

Detská myseľ funguje inak, nepozná ešte hranice a mantinely. Predstavivosť ide na plné obrátky, dieťa sa ešte len učí pracovať s farbami, tvarmi, rôznymi veľkosťami apod. Preto by sme sa mali snažiť deťom ponúkať podnety, ktoré rozvíjajú imagináciu a podporujú kreativitu. Záleží totiž len na nás rodičoch, čím svoje dieťa chceme obklopiť, aké možnosti mu ponúkneme, ako ho naučíme predmety používať. A presne o tom je učenie podľa princípov Montessori.

fotak-dreveny   hracky-drevene

V čom tkvie hlavná výhoda Montessori?

  • Plne rozvíja potenciál detí a pripravuje ich na celý život.
  • Všetky pomôcky a hračky sú vytvorené tak, aby uspokojili vývojové potreby dieťaťa (ako psychologické, tak neurologické).
  • Dávajú prirodzene zmysel a poriadok – v usporiadanom svete sa potom dieťa cíti bezpečne a môže sa plne sústrediť na učenie.
  • Dieťaťu ponúkame škálu možností, z ktorých si samo vyberie. Sloboda voľby je základným predpokladom pre vnútornú motiváciu.

Len pozorovaním ľahko spoznáme, čo dieťa zaujíma a baví, a tak môžeme tieto činnosti nielen podporiť, ale aj objaviť nadanie a budúce koníčky.

“Počas dňa má Honzík v izbičke veľa možností doslova na dosah ruky. Môže si sám vybrať napríklad knižku z knižnice, pracovať pri stolčeku, využiť hry pre rozvoj motoriky alebo šantiť po vlastnej osi. Pretože ročné dieťa neudrží pozornosť príliš dlho, typicky sa stáva, že tieto činnosti behom dňa stihne vystriedať hneď niekoľkokrát.”

kocky-pre-dieta   desiata-pre-dieta

Hrami pre rozvoj motoriky myslíme všetko od rôznych nasadzovačiek, zatĺkačiek a vkladačiek, cez guličkové dráhy, prevliekačky, balančné hry, až napríklad po sadu hudobných nástrojov, krájacie ovocie/zeleninu alebo klasickú stavebnicu z drevených kociek. To všetko sa dnes z dreva dá bežne zohnať v špecializovaných e-shopoch, ale aj v klasických predajniach s hračkami. Ale práve tu prichádza aj priestor na kreativitu rodičov.

Skúsite vymyslieť vlastnú Montessori hračku?

Hra 1: Kalíšok na vajcia a drevené vajíčko

  • Ukážte dieťaťu, ako vkladat vajcia do kalíška. Jednoduché, však? Zvládne to aj polročné dieťa a vydrží u toho dlhé minúty.

Hra 2: Krabička na vreckovky a viečka z výživy

  • Ukážte dieťaťu, ako do otvoru v krabičke vložiť viečko (alebo čokoľvek iné) a ako ho potom z krabičky vysypať.

Hra 3: Naberačka na korenie s dvoma miskami

  • Pripravte dve misky, jednu naplňte napríklad šošovicou, druhú nechajte prázdnu a ukážte dieťaťu, ako naberačkou presunúť obsah z jednej misky do druhej. V rámci tejto aktivity potom môžete dieťa naučiť aj to, ako pracovať so zmetáčikom a lopatkou.

Hra 4: Tácka alebo podnos a tri koreničky

  • Tri koreničky s viečkom naplňte každú iným obsahom (napríklad lístok mäty, strúčik cesnaku a celá škorica). Na podnos potom položte tri zodpovedajúce obrázky. Nechajte dieťa priradiť koreničku k obrázku, či už podľa farby, chuti alebo vône.

Hra 5: Luskáčik na orechy v tvare hríbika

  • Ukážte dieťaťu, ako otočiť hlavičkou hríbika a skrutkovať dovnútra a von. (Orech ani nebude potreba.)

montessori-drobnosti   montessori-vybava   montessori-luskacik

Drevená hračka predstavuje ideálnu voľbu pre staršie dieťa, batoľa, ale pokojne už aj pre dojčatá, hodí sa ako pre dievčatá, tak pre chlapcov. Významne sa podieľa na rozvoji jemnej motoriky, koordinácie ruky a oka a tiež koncentrácie pozornosti. Deti nepotrebujú veľa hračiek, naopak, najväčšie kúzlo tkvie v jednoduchosti.

“Čím menej hračiek má Honzík k dispozícii, tým dokáže byť kreatívnejší. Častokrát sa potom stáva, že veľa aktivít využíva úplne iným spôsobom, než ako sme ich pre neho pôvodne zamýšľali, a práve v tom sa naplno prejavuje jeho kreativita a predstavivosť.”

Všetky vyššie spomenuté drevené Montessori pomôcky nájdete na našom e-shope ČistéDrevo.sk. Ktorú by ste vybrali vy? Máte už nejakú takú detskú hračku doma alebo svojim deťom tvoríte vlastné? Podeľte sa s nami o svoje nápady na e-maile marketing@cistedrevo.cz, radi ich budeme zdieľať s ďalšími drevonadšencami!