Prednosti dubového dreva

nahledovy-dub

Drevo je materiál, ktorý nikdy nevyjde z módy. Jeho kresba je rovnako neopakovateľná ako odtlačok prsta. Zútulní priestor, vnesie do interiéru hrejivý dotyk a vôňu prírody. Je príjemné na dotyk, vonia… skrátka každý si vyberie to svoje. V ďalšom dieli seriálu o dreve si predstavíme vlastnosti a výhody dubového dreva.

Dub patrí medzi stromy, ktoré rastú dlho a veľmi pomaly. Na našom území nájdete exempláre staré až tisíc rokov. Pokiaľ teda vyberáte nábytok s dlhou životnosťou, siahnite práve po tom dubovom. So správnou starostlivosťou vám vydrží po generácie.

Obsah

Ako poznať dubové drevo

Viete, prečo sa hovorí spať ako dub? Pretože dubové drevo patrí medzi dreviny pýšiace sa veľkou tvrdosťou. Je odolné, pevné a dobre štruktúrované s príjemnou kresbou, takže vyzerá krásne aj po mnohých rokoch. Drevený masív duba rozpoznáte na prvý pohľad. Má pravidelné letokruhy, výrazné cievy, rovnomerne hnedo sfarbené jadro a svetlo hnedú beľ.

dub

Na väčšine území Slovenska rastú dva druhy: dub zimný a dub letný. Dub letný má dlhé stonky aj stopky žaluďov, zatiaľ čo pri dube zimnom žaluď prilieha k vetvičke a stonky listov sú výrazne kratšie. Ľahko ich tiež odlíšite podľa vzhľadu kôry, pri dube letnom je hladká a svetlá, dub zimný má borku čierno šedú a popraskanú.

Symbolika duba

Vo Fimfáru Jana Wericha sedliak previezol čerta. Sľúbil mu svoju dušu s podmienkou, že sa jej vzdá vo chvíli, „Až opadá lístie z duba“. Dubové lístie ale na rozdiel od iných listnáčov na jeseň neopadáva - sfarbí sa a uschne, ale zostane na strome až do jari, kedy vypučia listy nové. Werichova rozprávka zároveň vysvetľuje aj typický zubatý tvar listu. Čert zo zlosti lístie ohrýzal.

Všeobecne hrá dub významnú úlohu aj v mnohých ďalších českých a slovenských rozprávkach. Lúpežnícka partia z filmu Lotrando a Zubejda by si na nás s veselou pesničkou počíhala Pod dubom, za dubom. Možno by sme v dúbrave stretli aj Rumcajsa, ktorý svoju bambitku nabíjal žaluďmi. Od pradávna bol dub tiež stotožňovaný s najvyšším božstvom, u nás s Paromom.

Čo sa vyrába z duba?

Dubový masív sa u nás radí medzi najvyhľadávanejšie materiály. Vyrába sa z neho drevený nábytok, kuchynské potreby od dreveného riadu až po dubové dosky a rôzne doplnky do interiéru, napríklad nástenné hodiny a poličky. Bežne tiež narazíte nielen na konferenčné stolíky a jedálenské stoly, ale napríklad na celé schodiská aj podlahy.

Najobľúbenejšie výrobky z duba:

  • Drevené regály a police

Regály z dreva ponúkajú mnoho výhod a sú obľúbenou voľbou pre úložný priestor v domácnosti. Dub dodáva priestoru teplý a príjemný vzhľad. Pokiaľ chcete skôr výrazný dizajnový prvok, namiesto regálu vám poslúži masívna polička. Už ste počuli o poličkách značky IZARI? Pýši sa dobrým pomerom ceny a kvality. Presvedčte sa sami!

  • Drevený riad

Medzi dubové výrobky s najdlhšou tradíciou patrí drevená kuksa (fínsky hrnček), u nás sa veľkej obľube od pradávna teší drevený dubový korbel. A ak ešte nemáte doma drevenú dosku na krájanie, rozhodne zvoľte dubovú!

  • Drevené hodiny 

Nástenné hodiny dodajú vášmu interiéru nezameniteľný ráz. Značka IZARI ponúka hneď niekoľko možností. Môžete vyberať masívne hodiny, alebo siahnuť po cenovo dostupnejšom variante z dubovej preglejky. Vyberte si numerické, indexové alebo minimalistické hodiny, a to v dvoch rozmeroch (34/50 cm) a dvoch farebných variantoch ručičiek (čierna/biela).

  • Detský nábytok

Pre svoje deti chceme iba to najlepšie, preto im vyberáme bezpečný nábytok. Musí byť solídny a stabilný, zvlášť pri väčších kúskoch, ako je komoda, skriňa či detská postieľka. Dub je skrátka istota. Nezabudnite aj na kvalitné drevené rošty. Dub v tomto prípade nájdete málokedy, na výrobu roštov sa častejšie využíva cenovo dostupnejšia breza a buk.

Dubové drevo - vlastnosti

Drevo duba je veľmi trvanlivé, húževnaté a dobre odoláva hmyzu. Obsahuje triesloviny, vďaka ktorým nepodlieha vlhku ani vode. Práve triesloviny určujú aj nezameniteľnú hnedastú farbu dreva. Pre svoju odolnosť ho naši predkovia využívali pri konštrukcii lodí, vodných stavieb, mlynských bicyklov a sudov. Nábytok z dubového dreva sa pre svoju trvanlivosť teší veľkej obľube dodnes.

dubove-hodiny

Ako dub zladiť s okolím

Dubové drevo je kúzelný prírodný materiál, ktorý ľahko zapadne do rôznych typov interiérov. Hrejivosť, príjemná farba a krásna štruktúra sa hodí pre množstvo kombinácií. Pre svoju variabilitu dub zakomponujete do industriálneho štýlu (čierna farba, kovové doplnky, tehla) a škandinávskeho hygge (zemité neutrálne tóny, vzdušnosť, zeleň). Pri vidieckom a romantickom dizajne sa potom nemusíte báť ani odvážnejších farebných kombinácií. Stavte na bielu farbu ako základ, doplnenú o sýto farebné akcenty, napríklad staroružovú alebo tyrkysovú.

Dub kraľuje v obľúbenosti predovšetkým pre svoj design. Pokiaľ ale hľadáte cenovo dostupnejší variant, môžete zvoliť MDF s dyhovaním v dekore duba. Bielo či sivo morený dub alebo dub sonoma vás príjemne prekvapí nielen vzhľadom, ale predovšetkým cenou.

Ako rozoznať dub a jaseň

Jaseň patrí medzi najtvrdšie dreviny a svojimi kvalitami sa najviac podobá práve dubu. V nábytkárstve je hľadanou surovinou na výrobu masívneho nábytku, ale oveľa žiadanejšie je dubové drevo, čo z jaseňa robí nedocenený materiál. V čom tkvie hlavný rozdiel medzi dubom a jaseňom?

Obe dreviny sa vyznačujú výbornou trvanlivosťou a odolnosťou, zároveň je relatívne ľahké obnoviť ich pôvodný vzhľad a kvalitu v prípade opotrebovania. Vďaka svojej tvrdosti a pevnosti dobre znáša veľkú záťaž. Vlastnosťami sa teda veľmi podobajú – hlavné rozdiely spočívajú vo vzhľade. Jaseň je svetlejší a pôsobí celistvejším a modernejším dojmom. Oproti tomu je farba duba sýtejšia s výraznými dreňovými lúčmi (tzv. zrkadlami), väčším množstvom hrčí a nápadnou kresbou.

dub-vs-jasan

Pokiaľ vás tiež baví textúra a dotyk dreva, nechajte sa inšpirovať a dotknite sa dreva. Miniseriál o jednotlivých drevinách vychádza v našom magazíne každý štvrtok a nabudúce sa môžete tešiť na rozprávanie o dyhe.