Sprievodca výberom vtáčích búdok a kŕmidiel: Tipy pre záhradkárov
Chcete prilákať pestrofarebné operenca na svoju záhradu a poskytnúť im bezpečné útočisko po celý rok? Vtáky na záhrade prinášajú veľa úžitku a je na nich radosť pozerať.
Správny výber vtáčej búdky a kŕmidla je kľúčom k vytvoreniu priateľského prostredia pre vtáky, ktoré zároveň obohatia vašu záhradu o živú a užitočnú spoločnosť. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať búdku a kŕmidlo pre vtákov.
Obsah
- Ako prilákať vtáky na záhradu
- Rady pre milovníkov vtákov
- Výber správnej vtáčej búdky
- Vhodné krmivo pre vtáky
- Umiestnenie kŕmidla
- Búdky pre konkrétne druhy vtákov
- Kŕmidlo na balkón
- Vplyv kŕmidiel na záhradný ekosystém
- Starostlivosť o vtáčiu búdku
Ako prilákať vtáky na záhradu
Prilákať záhradné vtáctvo je veľmi jednoduché - stačí si zaobstarať vhodné krmítko alebo búdku, ktoré poskytuje vtákom dobré útočisko. Ďalším lákadlom sú samozrejme stromy, ale aj najrôznejšie kríky a ďalšie husté rastliny/traviny.
Rady pre začínajúcich milovníkov vtákov
- Kedy inštalovať vtáčiu búdku? Najvhodnejšie je inštalovať ju v septembri, aby si ju vtáci stihli pred hniezdením prezrieť a zvyknúť si na ňu. Hraničným termínom je potom skorá jar (február/marec). Vyvarujte sa umiestňovať búdky a kŕmidlá v apríli alebo máji (hniezdne obdobie).
- Starostlivosť o vtáky počas hniezdenia - vtáky nijako nerušíme a na jeseň po hniezdení búdku vždy dôkladne vyčistíme.
- Najvhodnejšie vtáčie búdky na zimné obdobie - na zimu sa špeciálne búdky nevyrábajú. Ako ochrana pred dažďom, mrazom a vetrom postačí drevená vtáčia búdka s malým kruhovým otvorom.
- Ako vybrať správnu vtáčiu búdku a krmítko? Na to vám odpovieme hneď v nasledujúcej kapitole. Musíme vziať totiž do úvahy viacero faktorov.
Najlepšia vtáčia búdka: tipy na výber
- Materiál - pre vtáčiu búdku si nevieme predstaviť lepší materiál ako je drevo. Drevené Búdky a kŕmidlá pre vtáky sú odolné, pevné, ľahké, bezpečné a v krásnom dizajne.
- Dizajn búdok a kŕmidiel - búdky a kŕmidlá sú aj štýlovou záhradnou dekoráciou. Zamerať sa na dizajn teda nie je od veci. Na ČistéDrevo.sk máte z čoho vyberať.
- Možnosť čistenia - nezabúdame na praktickú časť. Teda že pre udržanie tej správnej hygieny musíme búdky na jeseň vždy vyčistiť.
- Cena - aj cena samozrejme rozhoduje, k lacnejsim variantom búdok patria lojové závesné gule alebo loj v kokosové misky.
- Žiadne závesné siete - nikdy nepoužívajte sieťky - či už ako samotné krmítko alebo prídavok ku krmivu do vtáčieho zásobníka. Vtáky sa môžu do sieťky zachytiť a zomrieť vyčerpaním.
- Rôznorodé búdky - mnohokrát sa ľudia mylne domnievajú, že keď majú v záhrade viditeľné iba niektoré druhy vtákov, tak iný typ búdok nie je potreba. Opak je pravdou, mohli by ste tak spôsobiť premnoženie jedného druhu na úkor iných a niektoré druhy ako je napríklad červienka, sa veľmi rady ukrývajú.
Najvhodnejšie krmivo pre vtáky
Sezónne prikrmovanie vtákov by malo hrať rôznorodosťou. Univerzálne krmivo zahŕňa slnečnicové semienka, ovsené vločky, pšenicu, proso, jačmeň, ľanové semienko aj repku. Nezabúdame na pre vtáky dôležitý tuk vo forme lojových gulí alebo orechov (vlašské orechy, nesolené arašídy). Medzi dobré tipy na prikrmovanie patrí aj výber plodov, bobuľovín, sušeného a čerstvého ovocia.
Správne umiestnenie kŕmidla
Výška a vzdálenost krmítka
Pokiaľ je kŕmidlo umiestnené zhruba 1 až 2 metre od kríkov, stromov alebo iných prírodných „úkrytov“, potom máte istotu, že ich budú navštevovať, pretože sa budú cítiť v bezpečí. A kam umiestniť búdku na strome pre menšie záhradné vtáky? Najlepšie 1,5 m od zeme kvôli ochrane vtákov pred predátormi. U väčších druhov sa hodí umiestniť vyššie. Kosi a vrabce ocenia zase nižšie položené búdky a kŕmidlá (stále však v bezpečnej výške proti predátorom - uvádza sa cca 1 m od zeme).
Ochrana pred klimatickými vplyvmi
Drevené krmítko aj búdku najlepšie umiestňujeme pod stromami, kde sú vtáky chránené pred vetrom a dažďom. Prípadne vyberáme kŕmidlo so strieškou.
Dostatok svetla
Vyberáme slnečné miesto, pretože vtáky všeobecne preferujú svetlé priestory. V zime je také miesto často teplejšie, čo je pre vtáky príjemné.
Búdky pre konkrétne druhy vtákov
Búdky pre vtáky sa samozrejme líšia podľa veľkosti, tvaru i umiestnenia, v závislosti od potrieb jednotlivých druhov vtákov. V tomto prípade nesmieme urobiť chybu a musíme si dobre premyslieť, akú vtáčiu búdku budeme na záhrade inštalovať. Pomôže vám nasledujúci prehľad najbežnejšieho záhradného vtáctva.
- Sýkorky (modrinka, babka, koňadra) - priemer otvoru by mal byť menší (cca 28-32 mm), aby chránil pred väčšími vtákmi. Umiestňujeme do výšky 1,5 – 3 m.
- Škorce - búdka by mala byť umiestnená vo výške 4 m, aby boli škorci chránení pred predátormi, a to s otvorom 45 mm. Škorci väčšinou využívajú búdky v skupinách, preto umiestnite viacero búdok.
- Vrabce - pre vrabce sa používajú predovšetkým tzv. radové búdky o vstupných otvoroch 32 mm. Žijú totiž v početných kolóniách. Výška umiestnenia sa pohybuje od 1 do 4 m.
- Rehek záhradný a červienka obyčajná si postačí s polobudkou (otvorená predná časť) umiestnené v pokojnej tienistej časti záhrady vo výške 2 m.
- Datľi a strakapúdi radi využívajú búdku umiestnenú až v 6 m so vstupným otvorom o veľkosti 60 mm.
- Sovy rovnako rady zavítajú do klidných zahrad. Výhodou je, že sovy sa väčšinou držia na jednom mieste a v eliminácii hmyzu sú viac ako výkonné. Sovy potrebujú väčšiu búdku so vstupným otvorom s priemerom 10 cm. Umiestňujeme v pokojnom kúte záhrady na strom vo výške 3 – 5 ma tam, kde je otvorený priestor pre nočný lov.
Vhodné krmítko na balkón
Druhy vhodných kŕmidiel na balkón:
- Závesné krmítko pre vtáky - najvhodnejšie je závesné drevené krmítko so strieškou.
- Zásobníkové krmítko - krmivo pre vtáky sa dávkuje postupne, čo zamedzuje zbytočnému rozptýleniu odpadu. Zaberá málo miesta a je teda vhodný aj na malé balkóny, výklenky alebo pokojne iba za okno.
- Kŕmidlo na parapet - pripevňuje sa priamo na parapet alebo zábradlie balkóna pomocou prísaviek alebo iných držiakov. Ideálna je pre pozorovanie vtákov zblízka. Pravidelne sa ale uisťuje, že je kŕmidlo dobre a stabilne pripevnené.
- Závesné gule a tukové zmesi - väčšinou stačí zavesiť na háčik. Výhodou je nízka cena a jednoduchá inštalácia. Na balkón vám potom budú lietať najmä sýkorky.
Vplyv kŕmidiel na záhradný ekosystém
Prítomnosť vtákov na záhrade má zásadný ekologický prínos. Priblížme si tie najväčšie výhody, ktoré ovplyvňujú, ako naša záhrada môže vyzerať.
- Prirodzená kontrola škodcov - hmyzožravé vtáky (sýkorky, rehci, strnádi) udržujú škodcov na uzde. Konzumujú totiž húsenice, vošky, chrobáky, či komáre, ktorí môžu zničiť rastliny. Obzvlášť v období rozmnožovania je spotreba hmyzu obrovská, vďaka čomu budú vaše rastliny v bezpečí.
- Prenos semien - semená z výkalov alebo v dôsledku prenosu pomáhajú šíriť vegetáciu a obohacujú biodiverzitu. Semená prenášajú najmä kosi, pinky, drozdy i vrabce.
- Opeľovanie kvetov - niektorí vtáci sa živia nektárom, prípadne navštevujú kvety pri zbere hmyzu, čím podporujú opeľovanie a rast v záhrade.
- Zvýšenie biodiverzity – krmítka i búdky lákajú rôzne druhy vtákov. Tieto vtáky priťahujú ďalšie drobné organizmy a spoločne vytvárajú zdravý ekosystém, pretože sú sami súčasťou prirodzeného potravinového reťazca.
- Estetika a relaxácia - počúvanie spevu vtákov a ich pozorovanie výrazne upokojuje, čo prospieva ľudskej psychike. Vtáčie búdky a kŕmidlá sú tiež štýlovou záhradnou dekoráciou.
A na čo si dať pozor? Vďaka nevhodnému nastaveniu alebo neznalosti môže v záhrade dôjsť k nechcenému premnoženiu jedného druhu na úkor ostatných. Pokiaľ teda zvažujete umiestnenie ekologických vtáčích búdok a kŕmidiel na viacerých miestach, tak dbajte na rôznorodosť.
Starostlivosť o vtáčiu búdku
Hygienické kŕmidlo pre vtákov aj hniezdiaca búdka sú základom, aby sa vo vašej záhrade nemnožili choroby a parazity, čím by sa mohla zničiť ucelená záhradná biodiverzita.
- Vtáčiu búdku vždy pravidelne kontrolujeme a čistíme, aby sme zamedzili chorobám.
- Búdky čistíme po hniezdnom období - teda v septembri/októbri.
- A ako čistiť vtáčiu búdku? Vždy volíme búdku, kde sú odnímateľné diely. Spodný alebo bočný diel vytiahneme a odstránime neporiadok po hniezdení. Búdku môžeme aj ľahko opláchnuť. Ale vždy bez akýchkoľvek chemikálií! Pred uzavretím necháme búdku dôkladne vyschnúť, aby neplesnivela.
- Obdobne môžeme pristupovať aj k starostlivosti o kŕmidlo.
Chcete zabaviť deti na záhrade a vyrobiť si vlastnú búdku alebo kŕmidlo? V našom magazíne nájdete návod na to, Ako vyrobiť búdku a kŕmidlo pre vtáčiky. Inšpirujte sa!