Lifestyle, Strana 4

Recept na škoricové slimáky

Recept na škoricové slimáky

nahledovy-skoricove-sneky

Škoricové slimáky, originálne Kanellbular, v poslednom čase zažívajú veľký boom. Sú obľúbenou insta friendly záležitosťou, ale zároveň úplne božsky chutia. Navyše túto pochúťku zvládnu aj úplní začiatočníci.

Pripravili sme si pre vás podrobný návod, zoznam potrebných ingrediencií aj osvedčené tipy, vďaka ktorým zvládnete upiecť škoricové slimáky doslova ľavou zadnou. Poďme spoločne objaviť kúzlo domáceho pečenia!

Obsah

Ingrediencie na škoricové slimáky

  • 1 l plnotučného mlieka
  • 1,2 kg hladkej pšeničnej múky
  • 120 g krupicového cukru
  • 50 g masla
  • 2 vajcia
  • kocka kvasníc (42g)
  • 1 čajová lyžička sódy
  • štipka škorice
  • soľ

Na náplň:

  • kocka masla (250 g)
  • 250 g trstinového cukru
  • 20 g mletej škorice

Náplň na domáce škoricové slimáky

Pekárka a cukrárka Eliška hovorí: „Škoricová náplň je samotným srdcom tohto dezertu. Príjemné vonia, robí pečivo vláčnejším a je ultra jednoduchá.” Eliška nám tiež poradila, ako na ňu. Zmäknuté maslo jednoducho kuchynskou stierkou vymiešame s cukrom a škoricou a necháme odležať. Medzitým si zarobíme na cesto. "Mnoho ľudí robí tú chybu, že si maslo rozpúšťa, tento postup by som ale príliš neodporučila, a to z toho dôvodu, že rozpustené maslo sa chová inak a môže výrazne zamiešať so štruktúrou výrobku," pripomína Eliška.

skoricove-sneky-napln   skoricove-sneky-postup

Postup prípravy slimákov

  1. Mlieko v hrnci zľahka zohrejeme a pridáme maslo a cukor, ktoré sa rozpustia.
  2. Do vlažnej zmesi rozdrobíme droždie a zľahka premiešame drevenou vareškou.
  3. Pod utierkou necháme vzísť kvások minimálne 15 minút na teplom mieste.
  4. Následne pridáme múku, vajcia, škoricu a cesto miesime. Odporúčame minimálne 10 minút. Pokiaľ máte kuchynský robot, tak máte prácu značne uľahčenú.
  5. Cesto na škoricové slimáky dobre prepracujeme tak, aby sa ľahko odlepovalo od steny kastróla (prípadne misy).
  6. Misu prikryjeme čistou utierkou a necháme kysnúť minimálne 2 hodiny na teplom mieste. Občas premiešame a opäť prikryjeme.

Náš TIP: Nepodceňujte kysnutie. Nejde len o to, že by sa cesto malo kysnúť na teplom mieste, ale tiež sa starostlivo musíte vyhnúť prievanu. Starostlivo vykysnuté cesto vám to dvojnásobne vráti na dokonale vláčne štruktúre pečiva.

kynute-testo-na-skoricove-sneky   testo-na-skoricove-sneky

Ako urobiť škoricové slimáky

  • Na pomúčenú drevenú dosku vyklopíme nakysnuté cesto.
  • Výdatne ho znova vypracujeme a následne pomocou dreveného valčeka vyvaľkáme na plát s výškou cca 2 cm. Je možné, že cesta budete mať veľa a tento krok budete musieť ešte raz zopakovať.
  • Škoricovú náplň teraz opatrne natrieme na vyvaľkaný plát.
  • Pevne zavinieme do rolky a nakrájame na cca 3 cm veľké kúsky.
  • Následne slimáky premiestnime do maslom vymasteného pekáča a pod utierkou necháme ešte 30 minút kysnúť.
  • Po tejto dobe už dávame škoricové slimáky do rozpálenej rúry cca na 180 °C.

Pečenie škoricových slimákov

Ako sme už spomínali, tak rúra by mala byť rozohriata zhruba na 180 - 190 °C. Dobu pečenia škoricových slimákov si následne určíte sami. Záleží na vás, ako máte pečivo radi prepečené. Odporúčame sa držať rozmedzie 17-23 minút. Jednoducho pekne dozlatista a do chrumkava. Tak to máme najradšej aj u nás doma.

skoricove-sneky-v-pekacku

Dokonalý tip na škoricové slimáky

Vianočné škoricové slimáky sa hodia pred podávaním ozdobiť, aby bol výsledok ešte lahodnejší.

Ako na najlepšie škoricové slimáky?

  • Klasika - posypte škoricové slimáky práškovým cukrom a bez ostychu podávajte. Jednoduché a efektívne!
  • Cukrová poleva - táto kombinácia má v škandinávskej kuchyni svoje isté miesto. Niekto polevu miluje, iný dáva prednosť minimalistickejšiemu zdobeniu. A ako polevu pripraviť? Stačí vyšľahať maslo s mliekom, práškovým cukrom a javorovým sirupom. Poleva by mala byť dostatočne hustá, ale zároveň by mala tiecť.
  • Rumové mámenie - rozpustíme maslo, do ktorého pridáme trochu cukru a rumu a touto zmesou pokvapkáme kysnuté škoricové slimáky.

Nestíhate, ale chcete si užiť svoju hygge chvíľku so škoricovým zákuskom? Vyskúšajte sladké slimáky z lístkového cesta. Príprava je o dosť jednoduchšia, stačí použiť kúpené cesto a náplň, ktorú máte popísanú vyššie. A dobrota je na svete! Príprava vám zaberie doslova pár minút.

Nezabudnite na štýlové servírovanie! Škoricové slimáky sa skvele vynímajú na drevenom etažéri, krásnej servírovacej tácke aj zdobenom podnose.

skoricove-sneky

Vianočné pečenie v modernom duchu

Chcete tento rok niečo nové a neopozerané a tradičné pečivo vás omrzelo? Škoricové slimáky z kysnutého cesta sú síce skvelým začiatkom, ale do Vianoc vám rozhodne nevydržia. Za to vám ručíme! Pozrite sa na ďalšie tipy na trochu neobvyklé pečivo inšpirované zahraničnými trendmi. Príjemne vás prekvapí.

Inšpirujúce domáce pečenie:

Lussekatter

Lussekatter je tradičné švédske vianočné pečivo, ktoré sa obvykle podáva počas sviatku svätej Lucie, ktorý sa oslavuje 13. decembra. Lussekatter sú vianočné bochníky alebo pečivo v tvare písmena "S" alebo špirály, ktoré sú bohato ochutené šafranom, čo im dodáva charakteristickú žltú farbu. Ostatné ingrediencie môžu zahŕňať maslo, tvaroh, mlieko, cukor a hrozienka.

Medové bochníky

V Rumunsku sú medové bochníky známe ako "cozonac" alebo "cozonac cu nuca". Toto sladké pečivo sa vyrába z kysnutého cesta a je plnené zmesou mletých orechov, cukru a kakaa alebo kakaa s medom. Niektoré recepty môžu obsahovať aj hrozienka alebo iné sušené ovocie pre ďalšie chuťové dimenzie.

Bejgli

Tradičné vianočné valčekové pečivo našlo svoju popularitu najmä v Maďarsku a aj v niektorých ďalších stredoeurópskych krajinách. Táto pochúťka je obvykle pripravovaná počas vianočných sviatkov a Veľkej noci ako sladký pokrm. Bejgli existuje v dvoch hlavných variantoch - s orechovou alebo makovou náplňou.

Panettone

Panettone má svoj pôvod v talianskom Miláne. Veľmi rýchlo si ho ale ľudia obľúbili po celom svete. Jedná sa o tradičné talianske vianočné pečivo, ktoré má formu vysokého valčeka alebo bochníka. Je charakteristický pre svoju ľahkú a vláčnu textúru a obsahuje sušené ovocie, ako sú hrozienka, citrusová kôra alebo kandizované ovocie.

Trdelník

Trdelník je tradičné pečivo známe prevažne v stredoeurópskych krajinách. Pôvodne pochádza zo Sedmohradska a napríklad pre Maďarov je doslova národným symbolom. Svoju obľubu získal v Česku aj na Slovensku. Trdelníky sú často predávané na vianočných trhoch. Ich príprava je spojená s tradičnými technikami a receptúrami, hoci môže existovať hneď niekoľko regionálnych variácií.

panettone   lussekatter

Večery strávené nad vianočnými receptami a kúzelnou vôňou škorice nám prinášajú nielen lahodné pochúťky, ale aj cenný čas strávený s rodinou a blízkymi. Vianočné pečenie nie je iba o spojení ingrediencií a maškrtenia; ale aj o zdieľaní tradícií, vytváraní spoločných spomienok a nezabudnuteľných chvíľ. Či už ste skúsený pekár alebo začiatočník, ČistéDrevo.sk vám praje, aby ste si užili každý okamih tohto kúzelného procesu.

Súvisiace články

Tri úžasné recepty na unikátne vianočné pečivo bez zdobenia

Nadýchané zázvorníky ako od babičky

Trend vianočného pečenia: drevené medovníčky

Vianočka ako od babičky

Korenené a božsky voňavé jesenné sušienky so vzorom

Vianočný kvíz: Čo viete o Vianociach?

Vianočný kvíz: Čo viete o Vianociach?

Vánoce nejsou jen o dárcích, krásných dekoracích a dobrém jídle. Jejich hlavním úkolem je utužit vztahy v rodině, nastolit harmonickou atmosféru a celkově posílit ducha ovlivněného nedostatkem sluníčka a chladným počasím. K tomu nám výrazně pomáhají tradice a zvyky.


Znáte všechny obyčeje, které se s Vánocemi pojí? Máme pro vás nachystaný kvíz nejen o vánočních tradicích, ale i historii a zajímavostech. Pojďte si společně s námi své znalosti otestovat!

nahledovy-vianocny-kviz

Vianoce sa oslavujú takmer po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné zvyklosti, ale história a zaujímavosti zostávajú rovnaké. Dúfame, že ste si ich spoločne s nami oprášili. A teraz už hurá na nákup vianočných darčekov!

Tipy na drevené vianočné dekorácie

Tipy na drevené vianočné dekorácie

nahledovy-betlem-ze-dreva

Vianočné obdobie prináša so sebou radosť a túžbu vytvoriť si teplé a útulné prostredie v našich domovoch. Jedným z tradičných a prírodných materiálov, ktoré môžeme využiť na vytvorenie autentickej vianočnej atmosféry je drevo. Drevené vianočné dekorácie dodávajú nielen príjemný rustikálny dotyk, ale taktiež odrážajú tradičnú remeselnú kvalitu.

V tomto článku sa pozrieme na inšpiratívne tipy a nápady na drevené vianočné dekorácie, ktoré môžete ľahko vytvoriť aj doma. Prineste do domova pohodu a prírodnú krásu s kreatívnymi a jedinečnými nápadmi pre vianočné ozdoby z dreva.

Obsah

Tradícia vianočných ozdôb z dreva

Drevo a prútie patrí v minulosti aj dnes medzi veľmi často používané produkty. Drevo bolo lacným a bežne dostupným materiálom, s ktorým navyše vedel minimálne jeden člen rodiny dobre pracovať. Vyniká pevnosťou, odolnosťou a veľmi dobre sa spracovával. Tradičné drevené ozdoby prepožičiavali interiéru rustikálny vzhľad, ktorý ku zvyšku príbytku dokonale ladil. Jednotlivé regióny navyše majú svoje špecifické tvary a motívy, ktoré sa po stáročia pomerne verne dodržiavajú. Drevené vianočné ozdoby, ale aj mnohé ďalšie dekorácie teda slúžili aj ako kultúrne a umelecké dedičstvo daného územia.

Čo patrí medzi klasické vianočné ozdoby? Drevené dekorácie s nádychom nostalgie!

brezovy-svicen   vanocni-dekorace-vaza

Drevené vianočné dekorácie - ručná výroba

Vianoce sú sviatky, pri ktorých sa zrejme najviac dodržiavajú ľudové tradície a zvyky. Niet divu, že množstvo dekorácií si ľudia vyrábajú sami. Prípadne dávajú prednosť výrobkom a dekoráciám z vianočných trhov a jarmokov. Vianočné drevené rezbárstvo tak v období adventu môžete navštíviť v akomkoľvek meste. Najpopulárnejšie je výroba betlehemov, vyrezávaných ozdôb i drobných darčekov nielen z dreva.

Vianočná drevená dekorácia - DIY

Vianočná výzdoba je základom pravej a nefalšovanej vianočnej atmosféry. Okrem viazania vencov a vianočných dekorácií na stôl sú vo vianočnej výzdobe veľmi populárni anjeli. Poďme si spoločne jedného dreveného anjela vyrobiť.

Materiály pro výrobu

Návody na výrobu

  1. Kruh z preglejky omotáme macrame priadzou. Odporúčame voliť bielu farbu, prípadne slonovú kosť alebo béžovú.
  2. Nachystáme priadzu na vlásky vianočného anjelika. Nastriháme si cca 12 povrázkov s dĺžkou 25 cm. (Macramé priadzu následne prečešeme hrebienkom.)
  3. Povrázky uprostred zviažeme bavlnenou niťou vo farbe priadze a zaviažeme na uzlík.
  4. Nachystáme si ruky a nohy anjelika (4 ks povrázku v ružovej, marhuľovej, či béžovej farbe). Dlhšie povrázky budú slúžiť ako nohy a kratšie ako ruky. Na oboch koncoch prevlečieme menšiu drevenú korálku a zauzlíme.
  5. Pripravíme si povrázky na telo. Nastriháme si približne 20 povrázkov s dĺžkou 25 cm a rozčešeme.
  6. K vlasom prilepíme väčšiu drevenú korálku, ktorá poslúži ako hlava.
  7. Pridáme pár povrázkov z tela, následne pridáme ruky a nohy a dodáme aj zvyšok nastrihanej priadze na telo. Anjelika upravíme, nožnicami zarovnáme sukienku a učešeme ju.
  8. Tavnou pištoľou prilepíme vianočnému anjelovi krídla z preglejky a máme skoro hotovo.
  9. Teraz už stačí pomocou silónového povrázku pripevniť postavičku na kruhu. Dekoráciu môžeme ozvláštniť LED svetelným povrazom, ktorý zdôrazní vianočný nádych.

Tradičné drevené ozdoby

Zdobenie stromčeka sa k nám dostalo z Nemecka, a to zhruba v polovici 19. storočia. Zo začiatku sa zvyk vianočného stromčeka šíril v mestách a postupne sa rozširoval aj na dedinách. A čím sa stromčeky prevažne zdobili? Zo začiatku sa jednalo o oblátky, perníčky, cukrovinky, orechy aj jablká. Postupne sa ale začalo na zdobenie pridávať. Neobvyklé neboli reťaze a ručne vyrobené slamené či drevené ozdoby. A čuduj sa svete. Mnohí z nás zostali ľudovej tradícii prírodného zdobenia verní dodnes a vyrezávané vianočné ozdoby sú neoddeliteľnou súčasťou slávnostného interiéru.

vanocni-banka-s-andelem   vanocni-banka-s-jelenem

Vianočné drevené ozdoby štýlovo a moderne

Údajne existujú dva typy ľudí. Tí, ktorí dávajú prednosť tradičnej až rustikálnej výrobe, a tí, ktorí milujú moderný štýl a sledujú aktuálne trendy.

Inšpirácia na nielen drevené dekorácie do moderného domova:

  • Držte sa trendov – farbou roku 2022 je Viva Magenta. Oblečte svoj domov do energickej ružovej a vdýchnite Vianociam modernú neobvyklosť.
  • Škandinávske prvky - vynikajú minimalistickým prevedením, ktoré sa dostáva do popredia záujmu väčšiny moderných domácností. Vyskúšajte napríklad naše moderné scandi domčeky!
  • Netradičné farebné prevedenie – okrem módnej farby daného roku môžete zvoliť netradičné farby, ako je napríklad čierna, tyrkysová, modrá a ďalšie varianty.
  • Biely stromček - v poslednom čase zažíva veľký boom. Biela farba ladí ku každému typu interiéru, a vy sa tak nemusíte držať tradičnej zeleno-červenej kombinácie a zvoliť farbu, ktorá vám do interiéru ladí viac.
  • Unikátne materiály - zelené vetvičky nie sú jediným materiálom (aj keď sú rozhodne najpopulárnejším), z ktorého je možné vyrobiť vianočné dekorácie. Vyskúšajte napríklad korpusy na veniec zo slamy či prútia, vyrobte veniec z obilných klasov alebo sa nechajte očariť anjelikmi z liečivých kameňov.
  • Jemné a krémové odtiene dreva - v interiérovom dizajne momentálne hrajú prím jemné púdrové odtiene béžových a krémových farieb. A vianočná výzdoba môže tento trend iba podporiť. Stavte na drevené vianočné ozdoby v jednoduchom prevedení.
  • Drevené vianočné stromčeky - chcete niečo nevšedné? Potom vás určite nadchne vianočný strom z dreva, ktorý využijete aj nasledujúce roky.
  • Personalizované vianočné ozdoby - ozdoby na mieru patria k obľúbeným drobným darčekom z dreva aj štýlovým ozdobám. Posvieťte si na ne!
  • Moderné 3D banky - sú najnovším prírastkom do našej vianočnej rodiny. Drevené 3D banky vyrábame s láskou v našej dielni!

stylova-vanocni-dekorace   skandinavske-domecky

Skladovanie a údržba drevených dekorácií

Drevené dekorácie skladujte v suchu a nie na priamom slnečnom svetle. Pred uložením skontrolujeme, či nie sú drevené ozdoby poškodené a navlhnuté a uskladníme najlepšie do drevenej debničky. Tá vyniká odolnosťou a pevnosťou, vďaka čomu bude vianočná výzdoba vždy v bezpečí.

Kde kúpiť vianočné výrobky z dreva

Ako sme už spomínali, tak obľúbené vianočné trhy sú vďačnou zásobárňou obvyklých výrobkov, ktoré nám čakanie na Ježiška spríjemnia. Pre tých z vás, ktorí uprednostňujú online nákupy a vianočný zhon im nič nehovorí, máme skvelú správu. Na ČistéDrevo.sk nájdete všetko, čo na Vianoce potrebujete - od originálnych darčekov, cez drevené dekorácie, ozdoby aj potreby na pečenie.

Ako sme si ukázali v tomto článku, existuje mnoho kreatívnych spôsobov, ako využiť drevo na vytvorenie originálnych vianočných ozdôb. Vo vianočnom období si môžete užiť nielen krásu ozdobeného stromčeka, ale aj radosť zo spoločného tvorenia a zdieľania vianočnej radosti s blízkymi.

Prajeme vám krásne a radostné Vianoce plné lásky, šťastia a kúzla vytvoreného vlastnými rukami.

Súvisiace články

5 originálnych tipov na ručne vyrobené vianočné dekorácie

Vianoce na Slovensku: Zvyky a tradície 

Ako si vyrobiť adventný veniec z prútia

6 jednoduchých krokov k výrobe vianočného kvetináča

Skráťte si čakanie na Ježiška adventným vencom

Vianočné betlehemy z dreva - história a tradície

Vianočné betlehemy z dreva - história a tradície

nahledovy-dreveny-betlem

Iste sa zhodneme na tom, že ľudové tradície cez Vianoce ožívajú viac ako inokedy. Kresťanské sviatky sú o porozumení, harmónii i krásnych veciach okolo. Vianočné obdobie sa v mnohých kútoch sveta spája práve s betlehemami, ktoré nielen symbolizujú príbeh narodenia Ježiša Krista, ale tiež odrážajú bohatú históriu a tradičné umenie. Najmä betlehemy vyrobené z dreva majú v mnohých krajinách dlhú a pútavú históriu spojenú s majstrovským remeselným spracovaním a kreativitou. Táto podoba umeleckého vyjadrenia sa stala ikonou vianočných osláv, či už vo veľkých kostoloch alebo v izbách rodinných domov. Predstavuje tak spojenie medzi vierou, históriou a remeselným umením.

Slovensko je na vrchole pomyselného rebríčka v obľube drevených betlehemov. Odkiaľ sa tradícia vlastne vzala, aký je jej význam a čo zaujímavého o betlehemoch musíte vedieť? Nahliadnime spoločne do kútika kultúry, tradície i histórie, ktorá je dobre známa každému z nás.

dreveny-vanocni-betlem

Obsah

História betlehemov

História drevených betlehemov siaha až do stredovekej Európy, a to predovšetkým do oblasti Álp a Karpát. Predstavenie narodenia Ježiša Krista hralo v kresťanskej kultúre významnú úlohu, a tak bolo prirodzené, že ľudia začali túto udalosť zobrazovať aj vo svojich domovoch. Prvé betlehemy boli malé drevené alebo kamenné sochy, ktoré zobrazovali Pannu Máriu, Jozefa, Ježiša v jasličkách a ďalšie postavy, ako boli pastieri, Traja králi a anjeli. Najväčší rozmach betlehemy samozrejme zažili v období stredoveku a raného baroka. V našom prostredí sa o ich popularitu postarali najmä jezuiti, a to zhruba v 16. storočí.

Betlehem: symbolika a význam

Drevený vianočný betlehem patrí k najvýznamnejším symbolom tradičných Vianoc. Spolu s adventným vencom nechýba betlehem v žiadnej domácnosti, kostole a verejných miestach. Čo sa týka symboliky a významu betlehemu, tak náš popredný výrobca drevených betlehemov Marek hovorí: „Slovenské ľudové betlehemy sa postupom času spoetizovali, srozprávkoveli a získali v našich domácnostiach svoje čestné miesto. Zaujímavosťou tiež je, že v slovenskom betleheme nechýbajú výjavy z každodenného života. To napríklad v talianskom, španielskom, či nemeckom betleheme nenájdeme.”

dreveny-betlem_1

Kedy si doma postaviť betlehem?

Na to, kedy si vystaviť doma betlehem sa názory rôznia. Väčšinou je to dané regiónom, konkrétnym mestom a dedinou a tiež zvyklosťami v rodine. Vystaviť betlehem je vhodné buď prvú, alebo poslednú adventnú nedeľu, prípadne až 24. decembra. A kedy betlehem zase schovať? Ani tu neponúkneme uspokojivé a jednoznačné riešenie – v niektorých regiónoch sa schováva už na Tri kráľa. Inde je zvykom betlehem schovávať až na Hromnice.

Betlehem z dreva naprieč krajinami

Ako sme už spomínali v článku, české krajiny patria medzi najväčších obdivovateľov betlehemov. Každá krajina má ale na drevené betlehemy svoje špecifické požiadavky.

Typické rysy betlehemov v iných kultúrach a krajinách

  • Mexiko - v Mexiku nájdete aj výjavy z každodenného života, kultúrneho dedičstva a histórie. Zaujímavosťou je, že tu nechýbajú ani figúrky slávnych osobností (napr. Frida Kahlo).
  • Pre Španielsko je typická výstavba „živých“ betlehemov. Takmer v každej dedine tu nájdete rekonštrukciu a živé predstavenie tradičného betlehemu.
  • Na Haiti drevený betlehem nehľadajte. Tradičná vianočná dekorácia je tu vyrobená z recyklovaných materiálov (drôtikov, plechoviek, kamienkov) a je veľmi bohato zdobená.
  • Betlehemy z Filipín okúzlia svojim exotickým vzhľadom a výjavmi z prímorského života.
  • Betlehemy v škandinávskych krajinách vyjadrujú prostý život ľudí a ukážku remesiel. Nájdeme tu napríklad tkáčske stavy, kováčske a rezbárske remeslá.
  • Svoje uplatnenie našli betlehemy aj v Japonsku. Tu nejde o tradičnú záležitosť, ale skôr o módnu vlnu. V japonskom betleheme nechýbajú draci, tradičné japonské budovy a kimona.
  • Argentínske betlehemy vynikajú svojou impozantnou veľkosťou. Typická je prítomnosť argentínskych postáv – tzv. gauchos.
  • Vo Francúzsku sú v obľube betlehemy s vyobrazením dôležitých historických udalostí spojených s Francúzskom.

 filipiny   japonsko

Ručná výroba betlehemu

Práca s drevom patrí k remeslu, ktoré je krásne, ľudové a tradičné. Vyrezávanie betlehemov a jednotlivých figúrok patrilo k ľudovým obyčajom, ktoré prebiehajú ešte pred adventom. Vyrezávanie z dreva nepatrí medzi najjednoduchšie techniky, ale stačí trocha umu a dobré náradie a nový koníček je na svete! Alebo to radšej prenecháte našim udatným remeselníkom?

Ako na nákup betlehemu?

Zrejme nie sme sami, kto si na výrobu betlehemov práve netrúfa, preto dávame priestor menším rodinným firmám, kde sa rezbárstvo dedí z generácie na generáciu. Stačí si len vybrať, aký typ betlehemu vám vyhovuje. Na parapet sa hodia skôr menšie typy betlehemov. Pokiaľ ste naopak zvyknutí mať betlehem pod stromčekom, prípadne postavený niekde v rohu, tak dajte prednosť väčšiemu drevenému betlehemu z masívu. Okrem masívnych drevených betlehemov, ale u nás nájdete aj prepracovanejšie verzie minimalistického a moderného betlehemu.

Vianočné darčeky a dekorácie v tradičnom duchu

Viete, aký produkt je na Vianoce na ČistéDrevo.sk najobľúbenejší? Áno, hádate správne, samozrejme, že sa jedná o malý či veľký drevený betlehem. Dlho sme si lámali hlavu, čím to je. Zákazníčka Martina nám to osvetlila: „Vianoce milujeme celá rodina a čo nám naozaj urobí radosť, tak to sú darčeky s vianočnou tematikou. A viete si predstaviť niečo vianočnejšie a tradičnejšie ako sú betlehemy?”

Typy dreveného betlehemu

Vyrezávaný betlehem z masívu

Tradičné betlehemy sú spravidla založené na biblickom príbehu o narodení Ježiša Krista. Obsahujú postavy ako Pannu Máriu, Jozefa, Ježiša v jasličkách, Traja kráľa, pastiera a anjelov. Tieto betlehemy môžu byť veľmi detailné a sú vytvárané s dôrazom na historickú presnosť.

Moderní minimalistický betlehem

Módne vlny sa nevyhýbajú aj natoľko tradičnému produktu, akým betlehem bezpochyby je. Stále častejšie dostávame požiadavky na minimalistické betlehemy, ktoré by sa hodili do industriálnych a moderných interiérov. A nebolo by to ČistéDrevo.sk, aby svojim zákazníkom nevyhovelo. Betlehem z preglejky v unikátnom dizajne a precíznom prevedení pre vás vyrábajú naši šikovní remeselníci. Betlehem vyniká jednoduchosťou, perfektnými líniami a prepracovanými detailmi.

Živý betlehem

Živé betlehemy sú reálne rekonštrukcie biblického príbehu s účasťou živých hercov a zvierat. Tieto betlehemy sa často konajú na verejných miestach a sú populárne v Španielsku a ďalších krajinách.

Regionálne betlehemy

V rôznych regiónoch sveta sú betlehemy často upravované tak, aby zahŕňali miestne prvky, krajiny a tradície. Napríklad betlehemy v Škandinávii môžu zahŕňať alpské krajiny, zatiaľ čo betlehemy v Mexiku sa pýšia tradičnými mexickými scénami a postavami.

Slovenské ľudové betlehemy

Na Slovensku sú betlehemy súčasťou vianočnej atmosféry. Organizujú sa súťaže o najkrajší betlehem. Živé, neobvyklé aj tradičné betlehemy nájdeme na mestských slávnostiach a vianočných trhoch a zvláštnosťou sú aj "ľudové betlehemy", ktoré nadväzujú na tradície a folklór.

 zivy-betlem   betlem-ze-slamy   minimalisticky-betlem

Betlehemy z netradičných materiálov

Drevo je materiál nekonečných možností a naši predkovia ho bežne používali na výrobu drevených dekorácií pre najrôznejšie ročné obdobia. Niet divu, že si pod betlehemom určite každý z nás predstaví klasický drevený betlehem. Existujú ale aj iné možnosti - betlehem sa vyrába napríklad z papiera, cínu, vosku, perníku a ďalších "jedlých" materiálov, ale aj zo slamy, či keramiky.

keramicky-betlem   pernikovy-betlem

Ako sa starať o vianočný betlehem?

  • Po sezóne vždy betlehem starostlivo oprášime mäkkou kefkou.
  • Jasličky s Ježiškom a ďalšie figúrky zabalíme zvlášť do novinového papiera. To isté urobíme aj so samotným betlehemom.
  • Aby nám betlehem dlhšie vydržal, pravidelne ho natierame rastlinným kokosovým, či olivovým olejom. Na tému, ako sa starať o drevené výrobky, nájdete v našom magazíne množstvo článkov.
  • Skladaný betlehem (napríklad z preglejky) vždy starostlivo rozložíme a každú časť zvlášť zabalíme do novinového papiera.

dreveny-betlem-vanocni

Čo ste o betlehemoch nevedeli?

  • Betlehemy nie sú rýdzo vianočnou kategóriou. Bežne sa nimi domácnosti zdobia napríklad na Veľkú noc. Veľkonočným betlehemom sa mnohokrát tiež hovorí pôstne, či pašijové. Namiesto klasickej scény s Ježiškom a pastiermi či Tromi kráľmi, tieto betlehemy zobrazujú motívy súvisiace s Veľkou nocou, teda Kristov kríž, jeho ukrižovanie a vzkriesenie. Vystavujú sa prevažne na začiatku pôstneho obdobia (40 dní pred Veľkou nocou).
  • Statusom "najväčší betlehem na svete" sa pýši malá obec Budíškovice a dĺžka betlehemu je neuveriteľných 120 ma obsahuje viac ako 1100 figurín.
  • Aj pri vianočných tradíciách môžeme spozorovať rýdzo český humor. Vo verejných betlehemoch sa často skrývajú neobvyklé postavičky a zvieratá. Skúste sa na to niekedy zamerať!
  • Najstarší dochovaný Betlehem pochádza z Neapola a je známy ako „Betlehem Troch kráľov“.

V dnešnom článku sme si ukázali, že drevené betlehemy plne podporujú vianočného ducha naprieč kontinentami po celom svete. Sú nielen klasickou dekoráciou, ale aj vhodným originálnym darčekom pre všetkých zaprisahaných milovníkov Vianoc. Pre ďalšie nápady na darčeky, ale aj vianočné dekorácie nás sledujte na sociálnych sieťach, kde nájdete vždy niečo zaujímavé.

Súvisiace články:

Tipy na drevené vianočné darčeky pre ženy

Tipy na drevené vianočné darčeky pre mužov

Adventný veniec na dvere - vyrobte si originálnu dekoráciu

Vianočka ako od babičky

Starobylé vianočné tradície a zvyky

Vianoce s vôňou dreva a prútia

Ako vybrať kôš na drevo

Ako vybrať kôš na drevo

nahledovy-kose-na-drivi

Vonku prituhuje, a to znamená jediné, zima sa blíži. Pokiaľ kúrime v krbe alebo krbových kachliach, nielen že do domova vnesieme príjemnú romantickú atmosféru praskajúcich polienok, ale tento typ vykurovania prináša aj praktické výhody. Ide o ekologicky úsporné teplo a svetlo, ktoré je úplne nezávislé na dodávkach plynu či elektrickej energie.

Počas zimných mesiacov je veľmi dôležité mať doma dostatok dreva na vykurovanie, vrátane šikovného pomocníka, do ktorého drevo poskladáte a pohodlne prinesiete ku kachliam. Ako vybrať ten správny krbový kôš na drevo? Preskúmajte s nami rôzne materiály, veľkosti a dizajny, ktoré vám nielen spríjemnia zimné večery pri krbe, ale tiež dodajú domovu šmrnc. Zistite, ako nájsť kôš, ktorý splní všetky vaše požiadavky, a zároveň bude cenovo dostupný.

Obsah

Typy košov na drevo

Okrúhly vs. hranatý kôš: výhody a nevýhody

Tvar nádoby na drevo často býva prvým kritériom výberu. Dizajn koša ku krbu by mal ladiť s miestnosťou a zapadnúť na vybrané miesto v interiéri. Nevyberajte ale len podľa vkusu, zamerajte sa aj na praktickosť. Do hranatých košov sa drevo lepšie skladá a jednotlivé polienka nakoniec vyplnia celý priestor. Býva spravidla väčší a ťažší ako okrúhly kôš, ktorý ale nie je tak praktický, čo sa týka maximálneho využitia miesta. Dobrým kompromisom je zaoblený košík.

kosik-na-drevo   prouteny-kos-na-drevo_1   kos-na-drevo-z-prouti

Veľkosť koša 

Veľkosť prúteného koša na drevo vyberajte vždy v závislosti od veľkosti polienok a množstva dreva, ktoré chcete skladovať. Pokiaľ je to váš primárny zdroj tepla, vyberiete si skôr väčší kôš na prenášanie do držiaka na drevo ku krbu. Vďaka tomu budete mať drevo na priloženie vždy po ruke.

Dizajn a materiál košov

Otvorené vs. uzavreté koše 

Aký typ je vhodnejší pre vaše potreby? Kôš so zatváraním, alebo otvorený? Pokiaľ máte strach z neporiadku, môže byť pre vás otvorený kôš na drevo z prútia nepredstaviteľná varianta. Triskám a odlomkom sa ale tak či tak úplne nevyhnete. Dizajn otvorených košov oceníte v prípade, že máte radi surové drevo a považujete kôš aj ako dekoratívny doplnok. Otvorené prútené košíky na drevo ale prináša aj ďalšie výhody: jednoduchšie sa do nich skladá drevo a tiež sa z neho ľahšie prikladá do ohňa.

Vychytávky: kolieska a popruhy

Noša na drevo s nastaviteľnými popruhmi výrazne uľahčí prenášanie väčšieho množstva dreva. Ľudový košikár Jiří Adámek (75) radí: “Noša sa hodí pre mladých, babičke alebo dedkovi taký kôš určite neobstarávajte. Síce uľaví rukám, ale vie potrápiť chrbát. Pre nás starších sa hodí skôr kôš na kolieskach, ktorý sa dá ľahko a bez námahy presúvať z miesta na miesto.”

nuse   nuse-na-drevo

Praktické alternatívy k prútiu

Košikárstvo patrí medzi najstaršie remeslá na svete a prútie dodnes predstavuje jeden z najobľúbenejších interiérových materiálov. V čom nosiť drevo ku krbu je teda jasné - prútený kôš je ľahký, ale zároveň pevný, a unesie tak veľkú záťaž. Pokiaľ ale máte radšej iné materiály, existujú alternatívy, ktoré môžete použiť namiesto prútia. Zabudnite však na plastový kýbeľ alebo prepravku, plast by sa vám vplyvom tepla pri krbe skrútil! Radšej siahnite po drevenej debne alebo kovovom koši na drevo.

Možnosti personalizácie koša na drevo

Na trhu existuje nepreberné množstvo rôznych dizajnov. Na prútenom koši je kúzelná ručná výroba, vďaka ktorej je každý kúsok originál. Vyrába sa predovšetkým z vŕbového prútia, ale narazíte aj na celistvejší ratan či tmavé brezové prútiky. Prútie sa dá ľahko bieliť a farbiť, preto nie sú neobvyklé aj viacfarebné varianty.

S krbovým košom na drevo, ktorý má vnútorný poťah, môžete zabudnúť na neporiadok pri nosení alebo uskladnení dreva. Košíky na drevo s netkanou látkou bránia prepadnutiu aj tých najmenších triesok.

Praktické tipy pri výbere

  1. Ako správne skladovať drevo v koši pre ľahký prístup? Aby ste mali polienka vždy po ruke, poskladajte palivové drevo tesne vedľa seba kôrou dole. Nebojte sa ani vlhšieho dreva, v prútenom koši rýchlejšie vysychá vďaka dobrej priedušnosti materiálu. (Ak vás zaujíma skladovanie na záhrade, prečítajte si náš návod, ako bezpečne uchovávať drevo.)
  2. Odporúčania pre údržbu a čistenie koša vás určite potešia svojou jednoduchosťou. Kôš je totiž takmer bezúdržbový, stačí ho občas oprášiť, vysypať a máte hotovo.
  3. Bezpečnostné tipy na skladovanie dreva sa týkajú predovšetkým blízkosti krbu a krbových kachlí alebo prítomnosti škodcov. Pokiaľ nechcete v dome nevítanú návštevu, nechajte drevo vonku a domov si prineste vždy len aktuálnu várku na zatopenie, ktorú hneď spotrebujete.

Koše na drevo ku krbu odporúčame zakúpiť u špecializovaného predajcu. Či už hľadáte esteticky príťažlivý doplnok do obývacej izby, alebo praktickú nádobu na skladovanie paliva, sme tu, aby sme vám pomohli. Na e-shope ČistéDrevo.sk si vyberiete okrúhle aj hranaté koše, otvorené koše s látkou aj bez nej, noša s popruhmi na chrbát aj praktické koše na kolieskach. Pre ďalšie tipy nezabudnite sledovať náš magazín, a rozhodne nám napíšte, aké sú vaše skúsenosti s výberom a používaním košov na drevo!

Adventný veniec na dvere - vyrobte si originálnu dekoráciu

Adventný veniec na dvere - vyrobte si originálnu dekoráciu

nahledovy-zimni-venec

Nový liturgický rok začína práve Adventom. Okrem duchovného významu, kedy malo ísť o obdobie plnej dobročinnosti, porozumenia a rozjímania, je advent dnes už klasickým symbolom predvianočných príprav, ktoré nás v blízkej dobe čakajú. A kto by si nechcel vyzdobiť domov tradičnou dekoráciou, ktorá má svoje pevné miesto v našej kultúre a histórii.

Áno, ste na správnom mieste! Prevedieme vás ultra jednoduchým návodom na DIY adventnú dekoráciu, ktorá všetkým prichádzajúcim doslova vytrie zrak. Nachystali sme si pre vás podrobný postup výroby adventnej dekorácie v prírodnom duchu. A prečo dávame prednosť prírodným materiálom? V článku nájdete odpoveď.

Obsah

Adventný veniec na dvere - typický symbol Vianoc

Symbolika adventného venca siaha hlboko do našej minulosti. Pohanské národy si vencom z vetvičiek a zapálenými sviecami pripomínali túžobne očakávaný príchod teplých a dlhých dní. Kruh vo všeobecnosti má pre mnoho krajín i národov svoj špecifický význam. Značí nekonečnosť, život a vieru. V stredoveku sa následne začal adventný veniec spájať s liturgickou prípravou na Vianoce. História zapaľovania sviec a adventného venca, ako ho poznáme dnes, sa začala písať niekedy v 19. storočí. Veniec sa teda so zimným obdobím a Vianocami spája už od nepamäti, a jednoznačne sa tak radí medzi najvýznamnejší a najznámejší symbol Vianoc. Zdobenie adventných vencov dnes už patrí medzi tradičné zvyky, ktoré sa dodržiavajú takmer v každej rodine.

vanocni-vyzdoba-andel

Ako vytvoriť vianočný veniec na dvere bez zložitého omotávania vetvičiek

„Niekoľkokrát do roka som premýšľala, ako si uľahčiť zložité omotávanie vetvičiek pri výrobe jarného, ​​jesenného aj zimného venca na dvere. Nakoniec som prešla na korpusy prútených vencov. Nielen, že sa dajú vždy dobre ozdobiť a skvele sa s nimi pracuje, ale tiež oceňujem to, že mi prútený veniec vydrží aj niekoľko rokov,“ spomína fotografka Tereza Sliwková. Tá je navyše milovníčkou minimalizmu a klasický prútený veniec je podľa jej slov krásny už sám o sebe. Nedá sa nesúhlasiť!

prouteny-venec-korpus

Ako vyrobiť adventný veniec na dvere

Či už sa chcete zviezť na módnej vlne tohtoročných Vianoc, či podporiť naše kultúrne a mystické dedičstvo našich predkov, dnešný návod ponúkne oboje! Na tradičnom venci nesmeli chýbať zelené vetvičky, pretože každá má svoj význam. Poďme sa bližšie pozrieť na konvenčný význam jednotlivých ihličnanov.

  • Cezmína je typickým znakom Vianoc. Pichľavé listy a červená farba plodu pripomínajú tŕňovú korunu a utrpenie Ježiša Krista.
  • Cedru sa pripisuje sila, moc a pevné zdravie, prípadne uzdravenie.
  • Vavrín symbolizuje víťazstvo nad nespravodlivosťou, utrpením a zlobou.
  • Borovica a tis značia nesmrteľnosť.

borovice_1   cesmina

Materiál na výrobu adventného venca na dvere

Tento rok sme zvolili rýdzo prírodný veniec, ktorý má moderný nádych, ale zároveň plne spĺňa vianočné obyčaje, zvyky aj mágiu, ktorá k Vianociam neodmysliteľne patrí.

  • Prútený veniec v hnedom prevedení
  • Šípky
  • Vetvičky vybraných ihličnanov
  • Povrázok a nožnice
  • Šišky

adventni-venec-diy

Návod na výrobu venca na dvere

1. Vyberieme vhodnú veľkosť prúteného korpusu na veniec.

Na e-shope ČistéDrevo.sk nájdete množstvo veľkostí, tvarov i farebných prevedení. Stačí si vybrať! My sme zvolili prírodný prútený veniec v hnedom prevedení.

2. Nastriháme si vetvičky šípku a ihličnanov.

S kratšími vetvičkami sa nám bude lepšie pracovať. Nesmú byť však krátke príliš, aby nám z korpusu nevypadávali. Dlhšie vetvičky je lepšie okolo korpusu omotať a zviazať najjemnejším drôtikom, prípadne niťou či rybárskym silónom.

vetvicky-na-adventni-venec

3. Tvoríme venček

Teraz jednotlivé vetvičky postupne zasúvame do prúteného korpusu, a tak vytvoríme klasický efekt venčeka. Vetvičky by mali byť skladané vždy v jednom smere. Ihličnany môžeme striedať s prútikmi šípku, prípadne urobiť z ihličia podklad a následne namotať ratolesť šípku.

venec-bez-omotavani-vetvicek

4. Pomocou tavnej pištole pripevníme dekorácie

Šišky, bobuľoviny, sušené ovocie, prípadne banky, jabĺčka a iné dekorácie lepíme na prírodné vetvičky (!), a nie rovno na korpus. Vďaka tomu budeme môcť po odstrojení korpus používať aj nasledujúce roky.

tvorba-adventniho-vence

5. Povesíme na dvere

Presný návod nájdete nižšie. Platí pravidlo, že čím ťažší venček, tým lepšie musí byť jeho zavesenie zabezpečené.

prouteny-venec-na-dvere

Tipy na zdobenie: Krása je všade, preto sa fantázii žiadne medze nekladú. Venček môžete ozdobiť drobnými bankami, drevenými korálkami, sušenými plodmi, či mašľami. Vždy je ale dobré držať sa jedného štýlu, aby venček nepôsobil preplácane. Vidiecky štýl podporí červená a zelená farba, ako aj prírodné produkty - gaštany, šišky a prútie. Modernejšie prevedenie sa nebojí trblietavých guličiek, netradičných materiálov aj ingrediencií – napríklad sušených feferónok či džínsoviny.

Alternatívy k prútenému venci: Namiesto prútia môžete použiť iné prírodné materiály. Ponúka sa napríklad veniec zo slamy, machu, dreva, prípadne podložka z kmeňa stromu. Tá sa hodí najmä pre rustikálne a originálne designy. Kreatívni jedinci sa neobávajú ani spojenia s industriálnymi doplnkami.

Čo robiť, aby veniec vydržal

Ste milovníkmi prírodných materiálov a použili ste ich aj na výrobu adventného venca na dvere? Potom to určite poznáte! Vyrobili ste krásny adventný veniec, ktorý vám robil radosť, ale ouha – tesne pred Vianocami sa jeho krása pomaly vytráca. Máme pre vás pár trikov, ktoré životnosť adventnej dekorácie zaručene predĺžia.

  • Veniec z vetvičiek pravidelne striekajte vodou a osviežujte ho. Stačí raz za tri dni použiť klasický postrekovač na kvety.
  • Vyberajte trvanlivé materiály. Sušené kvety, prútie, vetvičky, šípky nie je potrebné rosiť.
  • Ak chcete veniec oživiť živými kvetmi, držte sa zimných rastlín, ktoré sa pýšia trvanlivosťou. Ide napríklad o eukalyptus, chryzantémy a klinčeky. Z vetvičiek samozrejme najdlhšie vydržia už spomínané ihličnany, šípky a celkovo červené bobuľoviny.

Ako pripevniť veniec na dvere

Existuje veľa možností, ako pripevniť DIY vianočné dekorácie na dvere. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najobľúbenejšie.

  • Pokiaľ je adventná dekorácia na dvere z ľahších materiálov, postačí vám obojstranná lepiaca páska. Lepidlo po Vianociach ľahko odstránite pomocou mydlového roztoku, prípadne liehu.
  • Najmenej populárna je metóda pomocou klasického klinčeka. Z vnútornej strany klinček pribijete na dvere. Na veniec priviažete dlhší špagát či mašľu a špagát s vencom zavesíte cez hornú hranu dverí. Namiesto klasického klinčeka môžete využiť aj samolepiaci háčik.
  • Výborným riešením sú špeciálne magnetické držiaky. Skvele sa hodia najmä pre ťažké vchodové bezpečnostné dvere, ktoré sú navyše opatrené kovovou konštrukciou. Jednoducho každý pár magnetického držiaka pripevníte na miesto, ktoré sa vám páči a veniec za háčik zavesíte.
  • Niektoré dvere majú hore tzv. rysovačky. Za ne je možné ľahko pripevniť povrázok, lyko, prípadne drôtik, pomocou ktorého následne pripevníte vianočnú dekoráciu na dvere. Držiak na veniec na dvere tak ani nebudete potrebovať.

adventni-venec-poveseni

Inšpirácie na vianočné dekorácie nielen na dvere

Variácií na adventné vence a dekorácie dnes existuje nespočetné množstvo. Poďme sa bližšie pozrieť aspoň na niektoré z nich.

Netradičné a štýlové svietniky

Na trhu existuje hneď niekoľko netradičných svietnikov, ktoré hravo skrátia čakanie na Ježiška. Svietniky sa hodia najmä do minimalistických a moderných interiérov. Tipy na zdobenie vianočných adventných vencov nájdete v našom magazíne hneď niekoľko.

netradicni-adventni-svicen

Adventný veniec v drevenej miske, kvetináči, či na tácke

Je možné si vôbec Vianoce bez dreva predstaviť? Drevené betlehemy zdobia naše stoly, v obývačke svieti vianočný stromček a jedálenský stôl je ozdobený adventným vencom. Chcete vyskúšať niečo jednoduché, štýlové a s obrovským efektom? Vyrobte si netradičný adventný veniec, stačiť vám bude drevený kvetináč, miska, podnos, ale aj tácka. Do misky z dreva jednoducho naaranžujeme pár vetvičiek, 4 sviečky a radosť je na svete.

adventni-venec-cerveny

Tradícia a vidiecky štýl

V jednoduchosti je krása! Ak trávite Vianoce na chate, alebo ste milovníkmi vidieckeho rustikálneho štýlu, potom je klasický prútený veniec základ. V jednom z našich článkov sme sa zamerali na to, ako upliesť veniec z prútia a môžeme potvrdiť, že už veniec samotný bol krásnou dekoráciou plne podporujúcou rustikálny a vidiecky dizajn. Tak smelo do toho!

prouteny-adventni-venec

Vianočná dekorácia na dvere v jednoduchom kabáte

Veniec patrí medzi najčastejšie ozdoby na dvere. Pokiaľ ale máte vencov už v interiéri a exteriéri dosť, stačí zvoliť inú verziu vianočnej dekorácie na dvere. Spojte niekoľko zelených vetvičiek do zväzku (pokojne aj imelo) a ozdobte ho veľkou červenou mašľou, vianočnými výrezmi z preglejky, zvončekom, bankou, či jutovým povrázkom.


Nech už sa rozhodnete stráviť advent akokoľvek, tak veríme, že vám náš návod pomohol v tom, ako si urobiť Vianoce a vianočnú výzdobu ešte krajšiu.

Ako urobiť jesenné kvetináče

Ako urobiť jesenné kvetináče

nahledovy-podzimni-truhlik

Cez chladné mesiace kvetináče na balkón, okná či terasu už toľko neočaria farebnosťou a bohatým kvetenstvom. To nám ale vôbec nemusí vadiť, jeseň poskytuje množstvo možností, ako si domácnosť vyzdobiť. Jesenným dekoráciám pristanú prírodné produkty, drevené výrobky a kombinácia zelenej a oranžovej farby.


Jeseň je ideálnym obdobím pre vytvorenie kvetináča plného krásnych rastlín a kvetov, ktoré prinesú do vašej záhrady alebo na terasu farby aj v chladnejších mesiacoch. Vyrobte si štýlovú dekoráciu spoločne s nami!

Obsah

Štýlová jesenná výzdoba

Len 5 jednoduchých krokov a očaríte doma každého prichádzajúceho!

Čo budeme potrebovať

  • Drevenú debničku či kvetináč
  • Tavnú pištoľ
  • Šišky
  • Jesenný kvet, ktorý vložíme do zhotoveného výrobku z dreva

podzimni-dekorace-potreby   podzimni-dekorace-diy   podzimni-truhlik-vyroba

Postup

Krok 1: Vyberte vhodný kvetináč aj zeminu

Vyberieme vhodnú drevenú debničku, prípadne kvetináč. Odporúčame debničku z dreva dobre brúsiť a očistiť od nečistôt, aby sa nám s ňou následne lepšie pracovalo. Ohľadom povrchovej úpravy drevených výrobkov radíme v jednom z našich minulých článkov. Rovnako zvolíme vhodnú veľkosť debničky. Podlhovastá sa bude hodiť na okenný parapet, menšia štvorcová zase skrášlia jedálenský, či konferenčný stôl.

Krok 2: Ozdobte debničku

Na pomoc si vezmeme tavnú pištoľ a šišky. Každú jednotlivú šišku prilepíme okolo obvodu celej drevenej debničky. Vyberáme pevné šišky, ktoré vydržia dlho krásne a nepoškodené.

Krok 3: Akú jesennú rastlinu zvoliť?

Drevené debničky či kvetináče poslúžia ako obal na vybraný jesenný kultivar. Rastlinu volíme aj podľa zvolenej veľkosti a farby debničky. Na ČistéDrevo.sk totiž môžete vyberať zo skutočne rozmanitej ponuky drevených výrobkov a debničiek.

A jaké rostliny lze k sázení doporučit?

  • Vresy - tie vrelo odporúčame. Z osobných skúseností vydrží dlho a v zime stačí obmeniť dekorácie a máte takmer okamžite zimnú výzdobu.
  • Chryzantémy sú typicky jesennými kvetmi, ktoré hýria veselými farbami i rôznymi tvarmi.
  • Trvalky - niektoré trvalky ako sú sedy, heuchery alebo astilby kvitnú neskôr na jeseň a dodajú kvetináči, či kvetináči zaujímavú štruktúru.
  • Okrasné trávy - medzi najčastejšie trávy, ktoré sa používajú ako doplnky do kvetináča v jesennom duchu, patrí kavyl alebo miscanthus.
  • Ihličnany ako je smrek, jedľa alebo borovica, dodajú kvetináčom zelenú farbu a vytvoria kontrast s listami opadavých stromov.

Krok 4: Plánovanie, sadenie a dekorovanie

Do drevenej debničky so šiškami vložíme kvetináč s jesenným kvetom. V tomto bode sa tiež môžeme vrhnúť na samotné dekorovanie. Doplňte prírodný kvetináč o bobule ako sú šípky, gaštany, žalude či vetvičky, prípadne sušené jesenné listy. Prírodnú debničku môžete vymeniť za opálenú a doplniť ju o svetlejšie dekorácie.

Krok 5:  Nájdite pre dekoráciu vhodné miesto

Drevená dekorácia sa bude vynímať na balkóne, parapete, prípadne v chodbe. Pri vhodnom zvolení rastlinného kultivaru (v tomto prípade odporúčame najmä vresy, či chryzantémy) poslúži aj ako dekorácia na stôl. Na parapet odporúčame kombináciu s vyššími okrasnými trávami, či ihličnanmi.


Buďte kreatívni a skúste rôzne kombinácie rastlín a kvetov, ktoré vám budú najviac vyhovovať. Na ďalšiu inšpiráciu na jesennú výzdobu interiéru, DIY tvorbu prírodných dekorácií a hravých nápadov navštívte náš Pinterest, kde pre vás máme schované len to najlepšie.

Dekorácia na Halloween z drevených debničiek

Dekorácia na Halloween z drevených debničiek

nahledovy-halloween

Dušičky sú na Slovensku aj v Čechách uznávanou tradíciou, ktorá každoročne rozsvieti cintoríny naprieč celou krajinou. Poslednou dobou sa ale do popredia dostáva aj anglosaský sviatok Halloween a teší sa veľkej obľube. Alebo to nie je úplne tak pravda? Poďme sa spoločne pozrieť na reálne prieskumy a aby článok nebol len o číslach, tak sme si pre vás pripravili inšpiráciu na dekorácie v jesennom a trochu strašidelnom duchu.

V dnešnom článku sa pozrieme na DIY výrobu výzdobu, ktorá presne podčiarkne nastávajúce pochmúrne dni. A nebojte! Zvládne to aj úplný začiatočník.

Obsah

Halloweenská dekorácia do bytu aj na verandu

Na dnešné tvorenie sa rozhodne nebojte prizvať deti, je pre nich totiž ako stvorené. Na e-shop sme pridali halloweenské motívy, ktoré sú vyrezávané z brezovej preglejky. Deti na nich môžu kresliť (odporúčame akrylové farby, fixky, ale dobre poslúžia aj pastelky či voskovky) alebo ich použiť ako šablóny na obkresľovanie. S hotovými ozdôbkami potom môžu vyzdobiť domácnosť alebo sa s nimi jednoducho hrať.

Čo budeme potrebovať

  • Drevené debničky
  • Tekvica všemožných tvarov, veľkostí, farieb i variantov
  • Výrezy z preglejky
  • Strašidelnú vyrezanú tekvicu
  • Drevený lampáš

halloweenska-dekorace   halloweenska-dekorace-kocka   hallowenska-dekorace-pavouk

Postup

  1. Ako prvú si vezmeme väčšiu tekvicu. Na vyrezávanie je vhodný akýkoľvek typ tekvice (máslová, hokaido, turbanová, biela - tzv. cotton candy, Goliáš aj mexická tekvica). Na vyrezávanie sa najviac hodí práve mexická tekvica. Má totiž veľmi tvrdú a pevnú šupku, ktorá dlho vydrží a aj keď sa jedná o jedlú tekvicu, tak najčastejšie sa používa práve na dekoračné účely.
  2. Tekvicu vydlabeme lyžicou a ostrým nožom vyrežeme "strašidelnú tvár".
  3. Teraz si vezmeme drevenú debničku, do ktorej naukladáme vhodné dekorácie s jesenným nádychom – môže sa jednať napríklad o drobné okrasné tekvice, drevený lampáš, LED svetielka, strašidelné preglejkové výrezy a jesenné listy.
  4. Nezabúdame ani na zelený aspekt, ktorý pri výrobe sezónnych a prírodných dekorácií nesmie chýbať. Do dreveného kvetináča zasadíme jesenné kvety (chryzantémy, vres). Pre štýlovejší efekt vymeníme kvetináč za prútený košík či drevenú misku.

TIP na záver: Vydlabané vnútro tekvice rozhodne nevyhadzuje, využijete ju na hrejivé jesenné recepty ako je napríklad tekvicová polievka s opraženými semienkami, obľúbený kompót, či tekvicová omáčka k mäsu z diviny.

Záujem o Halloween síce rastie, ale Dušičky stále vedú

Popularita Halloweenu prirodzene stúpa. Z 30 % vyrástla za posledné roky až na 50 %. Podstatne sa zmenšila aj skupina výrazných odporcov Halloweenu. Aj napriek rastúcemu trendu obľúbenosti Halloweenu u nás ale stále na plnej čiare vedú Dušičky. 

Dušičky oslavuje až 90% Slovákov. Svoju pevnú pozíciu majú samozrejme predovšetkým v menších mestách a na dedinách, kde je tradícia hlboko zakorenená. Nižšiu účasť (70 %) môžeme sledovať v Bratislave.

V priemere Slováci minú za výzdobu na Dušičky 15 eur, typicky za sviečky, vence a kvety. Oproti tomu pri Halloweene je útrata prirodzene vyššia. Z prieskumu vyplynulo, že predovšetkým rodiny s deťmi míňajú vyššie čiastky za halloweenské kostýmy, dekorácie a rôzne tematické dobroty.

Ako vytvoriť jesennú výzdobu

Jesenná výzdoba interiéru je krásna a oživí interiér živými a sýtymi farbami. Vedeli ste ale, že jesenná výzdoba má aj svoj tradičný až mystický pôvod? Všetko začalo pri pohanskom sviatku Samhain. Ľudia verili, že v období končiaceho plodného obdobia majú temné sily väčšiu moc a proti týmto silám sa práve chránili pomocou najrôznejších rituálnych vencov, zdobenými jesennými kvetináčmi, postavičkami, svetielkami a vyrezávanými lampiónmi zo zeleniny. S nástupom Dušičiek sa toho príliš nezmenilo, ľudia si dodnes pripravujú jesennú výzdobu a svetielka sú neoddeliteľnou súčasťou Dušičiek.

podzimni-aranzma

A aké dekorácie sa na jeseň najviac hodia?

  • Jesenný veniec

Ako podklad použite veniec z prútia a samotné dekorovanie už necháme na vás. Na prútený veniec sa hodia sušené kvety a plody (šípky, bobule, žalude, gaštany), ale aj najrôznejšie stuhy, dekorácie z preglejky a mnohé ďalšie.

  • Jesenný kvetináč

Do dreveného kvetináča zasaďte jesenné rastliny, doplňte o prírodnú stuhu a drevené zápichy. Jednoduché a efektívne.

  • Drevené dekorácie v tvare tekvice

Dlabanie tekvíc je zábavné, štýlové a obľúbené. Čo si takto ale vyrobiť tekvicu z drevenej podložky z kmeňa stromu (najčastejšie dostupná breza). Drevenú tekvicu môžete použiť aj ako jesennú/halloweensku dekoráciu do debničky z dreva, ktorej návod je opísaný vyššie.

  • Dekorácie na stôl

Na dekorovanie stola použite drevené výrobky a laďte celkový aranžmán do jesenných okrových a zelených farieb. Jesenná dekorácia sa môže skladať z rýdzo jesennej rastliny, sviečok a tekvíc. V jednoduchosti je predsa krása.

podzimni-dekorace   podzimni-dyne

Ďalšiu inšpiráciu nielen na jesenné dekorácie, ale aj rady zo sveta drevotvorby a tipy na darčeky nájdete na ČistéDrevo.sk. Sme pre vás taktiež na sociálnych sieťach - Facebooku, Instagrame, YouTube, Pintereste aj TikToku. Tešíme sa na vašu návštevu!

5 jednoduchých krokov pre jesennú detoxikáciu

5 jednoduchých krokov pre jesennú detoxikáciu

nahledova-detoxikace-organismu

Detoxikácia organizmu je proces, ktorý pomáha telu zbaviť sa nahromadených toxínov a zlepšiť jeho celkovú funkciu. Na jeseň je táto téma zvlášť relevantná, pretože môžeme odstrániť nečistoty a posilniť našu prirodzene oslabenú imunitu.

Pozrite sa spoločne s nami na 5 jednoduchých úkonov, ktoré vám naštartujú imunitu, pozdvihnú náladu a dodajú toľko potrebnú energiu. Úspešné výsledky potvrdené!

Obsah

Jedzte sezónne potraviny

Sezónne potraviny, ktoré by v jesenných receptoch nemali chýbať:

  • Cvikla

Cvikla je nizkokalorickou plodinou, ktorá obsahuje antioxidanty a vlákninu. Pomáha detoxikovať telo a udržiavať zdravú funkciu pečene. Skvelým jesenným pokrmom je napríklad grilovaná cvikla s kozím syrom a orechmi.

  • Tekvica

Tekvice sú bohaté na vlákninu, vitamín A a C, a beta-karotén. Tieto živiny sú dôležité pre zdravie pokožky, očí a imunitného systému. Tekvicová hokaido polievka alebo pečená maslová tekvica sú skvelými jesennými pokrmami. K jeseni neodmysliteľne patria aj Halloweenske dekorácie - tekvicu môžete vydlabať a zo zvyškov potom pripravte napríklad kompót. 

  • Zemiaky

Zemiaky sú zdrojom komplexných sacharidov a vlákniny, ktoré poskytujú dlhotrvajúcu energiu. Navyše obsahujú vitamín B6, draslík a vitamín C. Odporúčame ich konzumovať v pečenom stave, prípadne si pripravte typickú jesennú pochúťku - zemiaky pečené v ohni.

  • Mrkva

Mrkva je známa svojim vysokým obsahom beta-karoténu, ktorý sa v našom tele mení na vitamín A. Ten je dôležitý pre zdravé oči, kožu a imunitný systém. Ak máte doma odšťavnovač, pripravte si šťavu z mrkvy – skvele chutí v kombinácii s jablkami a pomarančom. A odšťavnené zvyšky nevyhadzujte! Využijete ich napríklad pri pečení torty alebo do omáčky k mäsu.

  • Jabĺčka

Jablká obsahujú veľa vlákniny a vitamínu C. Posilňujú imunitný systém a zvyšujú energiu. Máte radšej jablkový závin alebo linecký koláč?

  • Kapusta

Klasická jesenná potravina ktorá je nevyhnutnou súčasťou jedálnička v chladnejšom období. Konzumuje sa za surova, vo varenej či dokonca pečenej variante. Nesmieme zabudnúť spomenúť ani jej kvasený variant.

Všetky spomínané potraviny majú hrejivý charakter a patria medzi tzv. teplé potraviny, ktoré sa v chladnom období odporúča konzumovať najčastejšie.

Ako dlho trvá detoxikácia organizmu

Všeobecne vzaté je detoxikácia organizmu kontinuálny proces, ktorý môžeme podporovať zdravým životným štýlom a stravovaním, a nemá jednoznačne stanovenú dobu trvania. Pokiaľ ale ide o detoxikáciu, ktorá nám má pomôcť zvládnuť krátkodobú nepohodu, či sa jedná o prečistenie tela, spravidla sa uvádza jeden týždeň.

drevena-bedynka-s-brambory

Ako si poradiť s jesennou únavou?

V prvom rade treba myslieť na duševnú pohodu. Existuje hneď niekoľko stresových faktorov, ktoré náladu na jeseň výrazne ovplyvňujú.

  • Krátke dni a nedostatok svetla

So skracujúcimi sa dňami môže dôjsť k zmenám v cirkadiánnom rytme, čo môže mať negatívny vplyv na spánok a náladu. Doprajte si prechádzky na čerstvom vzduchu a využite denné svetlo akonáhle to bude možné.

  • Nástup depresie

Jeseň môže byť náročná pre tých, ktorí trpia sezónnymi depresívnymi poruchami. Odporúča sa preto pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava s jesennými plodinami v popredí.

  • Zimné oslabenie imunitného systému

S príchodom chladnejšieho počasia sú častejšie prechladnutia a virózy. Konzumácia potravín bohatých na vitamín C a ďalšie antioxidanty môže podporiť imunitný systém.

Ako bojovať proti zlej nálade?

Okrem už spomínaných rád ohľadom správnej životosprávy, je vhodné obklopiť sa doma prírodnými materiálmi a výrobkami z dreva, ktoré majú výrazný vplyv na ľudskú psychiku a je to dokonca vedecky overené! Drevársky inštitút FPInnnovations vykonal štúdiu, kedy sledoval u respondentov stres a ďalšie nepríjemné faktory v dvoch typoch interiéru. Prostredie, ktoré bolo príjemnejšie, obsahovalo drevený nábytok, prírodné dekorácie a živé kvety, malo na psychiku respondentov značný vplyv. Študenti sa pri testoch necítili v napätí, nepodliehali stresu a zlej nálade. Po celú dobu testovania boli pripojení na EKG a prístroj merajúci vodivosť kože (oboje je súčasťou detektora lži). Tento výskum si vzalo za svoje množstvo dizajnérskych spoločností, ktoré sa teraz snažia dostať do domácností drevené doplnky, dekorácie aj nábytok, aby ľuďom spríjemnili bývanie po všetkých stránkach.

opalene-bedynky

Stavte na kvasenú zeleninu

Čo je to kvasená zelenina

Kvasená zelenina je druh fermentovanej zeleniny, ktorý vzniká tým, že sa zelenina nechá kvasiť v soľnom náleve za účelom vytvorenia probiotických baktérií. Kvasená zelenina je tradičný potravinársky proces, ktorý bol a je výrazne využívaný po stáročia po celom svete.

Ako dlho nechať kvasiť zeleninu

Záleží samozrejme na jednotlivých receptoch, na požadovanej sile chuti aj samotnej zelenine. Bežne sa ale odporúča v nádobách na kvasenie zeleniny nechať produkty 3 až 7 dní pri izbovej teplote (20-21°C).

Tie najobľúbenejšie kombinácie

  • Kvasená kapusta

Patrí rozhodne k najobľúbenejšiemu a najčastejšiemu kvasenému pokrmu u nás a je neoddeliteľnou súčasťou českej i slovenskej kuchyne. Na výrobu domácej kapusty vám bude stačiť drevený strúhač na kapustu, nádoba na kvasenie a soľ.

  • Mrkva s kôprom

Mrkva sa nakrája na kolieska, prípadne môžeme použiť krájač kapusty a pripraviť tzv. rezančeky. Vďaka svojej sladkastej chuti spoločne s kôprom vytvára zaujímavý chuťový variant, tradičný pre východ Európy.

  • Kvasené uhorky

Kvasené uhorky sa výborne kombinujú s mrkvou, kôprom, cibuľou aj cesnakom a sú vyhľadávanou pochúťkou. Kvašáky - ak ich skôr nezjete - vám vydržia až do ďalšieho roka.

  • Kimčchi

Kimčchi [kimči] je kórejský variant kvasenej zeleniny a obvykle obsahuje kapustu, bielu reďkev, cesnak, zázvor a chilli. Kimchi má pikantnú a ostrú chuť a je skvelým doplnkom k mnohým pokrmom.

  • Kvasená červená paprika s cesnakom

Červená paprika vyniká sladšou chuťou ako kapusta a uhorky, a keď je kombinovaná s cesnakom, vytvára nevšednú kombináciu.

Výhody kvasenej zeleniny

  • Probiotiká - živé probiotické kultúry podporujú zdravú črevnú mikroflóru.
  • Vitamíny a minerály - počas procesu kvasenia sa mnohé živiny zvyšujú.
  • Trvanlivosť - nielen že ľahkým spôsobom zužitkujeme prebytočnú úrodu, ale zároveň sa zásobíme na celý rok!
  • Chuť - jedná sa o skvelú a zdravú prílohu s osviežujúcou a pikantnou chuťou.
  • Podpora imunitného systému - probiotiká posilňujú imunitný systém a účinne bojujú proti infekciám.

kvasena-zelenina

Dostatočne pite

Dostatočný pitný režim je pri detoxikácii naozaj základným pilierom. Odporúča sa piť najmä zelený čaj, matchu, ovocné šťavy, vodu s citrónom a samozrejme aj tzv. zahrievacie nápoje. Tie sú doplnené o korenie, ktoré je prirodzene zahrievacie - škorica, badián, klinček, vanilka a zázvor. Chybu neurobíte výborným horúcim jablkom s korením, prípadne čajom so škoricou a kurkumou.

  • V ázijských kultúrach sa čaj tradične pripravuje práve do drevených nádob a kvôli aróme je uchovávaný v drevených krabičkách na čaj.
  • Kovové náčinie údajne výrazne ovplyvňuje chuť nápojov (najmä zeleného čaju), z toho dôvodu sa odporúča “neutrálny” drevený riad (drevená kuksa, hrnček, šálka, miska)
  • Kuchynský riad z dreva je termoizolačný - udržuje teda správnu teplotu nápoja.
  • Zelený čaj aj matcha sú náchylnejšie na oxidáciu a zmenu chuti nápoja. Drevené výrobky túto vlastnosť výrazne eliminujú.

kuksa-pampeliskovy-caj

Začnite s vonkajším športom

Možno to nepočujete prvýkrát, ale s behom (ale aj plávaním, rýchlou chôdzou, či aktívnou turistikou) je najlepšie začať práve na jeseň. Vôľa vydržať je v tomto období najsilnejšia, môžete sa kochať krásne sfarbenou prírodou a jesenné počasie je pre beh ideálne.

A kto vie, možno sa v novom koníčku úplne nájdete a jeden drevený vešiak na medaily s vašimi úspechmi vám už stačiť nebude.

 

Jeseň môže byť krásnym obdobím, plným chutí a zážitkov. Jesenná zelenina a pravidelná detoxikácia sú skvelými spôsobmi, ako sa pripraviť na chladnejšie mesiace a udržať si vitalitu. Doprajte si preto lahodné jesenné pokrmy a začnite s detoxikáciou pre zdravú a šťastnú jeseň!