Lifestyle, Strana 8

Ako vybrať hojdačku pre deti

Ako vybrať hojdačku pre deti

nahledovy-houpacka_1

Drevená hojdačka nie je len zábavou pre všetky vekové kategórie, ale aj štýlovým doplnkom pre vašu záhradu, terasu či ozvláštnením interiéru v boho, urban jungle, scandi alebo hygge štýle. Avšak pri výbere hojdačky treba zvážiť hneď niekoľko faktorov. Poďme si ich v dnešnom článku priblížiť. S našimi radami bude výber ľahký a príjemný!

Ako vybrať hojdačku

Ak vyberáme tú najlepšiu detskú hojdačku, tak dôkladne zvážime nasledujúce body:

Účel

V prvom rade si musíme ujasniť, ako chceme hojdačku užívať. Bude slúžiť ako zábava pre deti, alebo sa bude jednať o relaxačnú záležitosť pre dospelých? Bude umiestnená na záhrade, v interiéri, prípadne na balkóne či záhradnej terase?

Materiál

Vyberte si taký materiál, ktorý najlepšie spĺňa účel, s ktorým ste ku kúpe pristupovali a zároveň sa hodí do vami vybraného priestoru. Tradične sa hojdačky vyrábajú z plastu, dreva, povrazov (napríklad brazílske hojdacie kreslá) i bavlny (klasické hamaky). Osobne môžeme odporučiť drevené hojdačky pre deti – hodia sa totiž na záhradu, do interiéru, na terasu aj balkón.

Bezpečnosť

Mala by nás tiež zaujímať bezpečnosť - teda celková pevnosť, nosnosť a stabilita. Všetky tieto faktory rozhodne spĺňajú drevené hojdačky. Mohla by sa ponúkať aj otázka, či nie je bezpečnejšia kovová hojdačka. Tu by sme radi upozornili na to, že kov často kĺže, v zime bude kov studený a nepríjemný. V lete sa naopak o horúcu hojdačku môžete ľahko spáliť! V rámci bezpečnosti taktiež dbajte na poriadne upevnenie a zavesenie hojdačky.

Veľkosť

Správnu veľkosť vám môže určiť napríklad to, koľko ľudí predpokladáte, že hojdačku bude užívať naraz. Ak ste rodičmi viacerých detí, tak je vám jasné, že kúpa jednej hojdačky bude sprevádzaná krikom a hádkami. Preto zvážime nákup dvoch a viacerých hojdačiek, či sa zameriame na už spomínanú veľkosť.

Komfort

Hlavným účelom hojdačky bude relaxácia? Nezabúdajme preto dostatočné pohodlie. Zvolíme napríklad polstrovanie na jednoduché sedadlo z dreva. Alebo sa chcete pohodlne uvelebiť v mäkučkom hojdacom kresle, či sieti upevnenej pod korunami stromov?

Cenový rozpočet

Hojdačky sú k dispozícii v širokom cenovom rozpätí. Záleží teda len na nás, na aký účel bude slúžiť a koľko peňazí do nej chceme investovať.

drevena-houpacka

Ako zavesiť detskú drevenú hojdačku

  1. Pomocou trámového uzla - použijeme povrazy, ktoré máme k hojdačke a pevným trámovým uzlom hojdačku pripevníme k stromu, prípadne pevnému rámu.
  2. Použijeme drevené stojany na hojdačky. Okrem ľahkého upevnenia je kombinácia stojana s hojdačkou z dreva atraktívnou záhradnou dekoráciou.
  3. Ak chcete drevenú hojdačku pre deti zavesiť na veľký a vysoký strom, tak odporúčame zaobstarať sadu upevňovacích lán, ktorú zakúpite vo väčších hobby marketoch, prípadne špecializovaných e-shopoch. Cena tohto setu sa pohybuje okolo 12 eur.
  4. Ak máme vhodný objekt na zavesenie, tak krúžky klasickej hojdačky pripevníme k plechovej objímke, ktorú uchytíme na požadovanú vetvu. Objímku je možné zakúpiť v železiarstve.

Typy detských drevených hojdačiek

  • Pre tie najmenšie deti existuje aj hojdačka pre bábätká. Máme na mysli tradičné hamaky, ktoré sú známe už od 15. storočia. Zmienky o prvých hamakách pochádzajú od pôvodného obyvateľstva, kedy slúžili ako postele v teplých dňoch. Teraz sú hamaky využívané najmä ako postieľky, alebo kolísky pre bábätká.
  • Ku kvalitnému záhradnému nábytku a posedení na terase odporúčame zvážiť kúpu drevenej záhradnej hojdačky. Ručíme za to, že sa stane najobľúbenejším kúskom nábytku v záhrade!
  • V rámci hojdačiek vhodných na záhradu nesmieme zabúdať ani na atraktivitu klasických hojdacích sieti, ktoré sú aj vítaným zdrojom relaxácie a zábavy pre deti. Pokiaľ si neviete rady so zavesením, prečítajte si náš návod, ako pripevniť hojdaciu sieť
  • Pýši sa vaša záhrada dreveným ihriskom pre deti? Potom vám ako doplnok k detskému ihrisku či domčeku pre deti rozhodne nesmie chýbať hojdací kruh. Ako mama dvoch detí môžem len potvrdiť, že je táto hojdačka rozhodne najobľúbenejšia.
  • Klasické jednoduché drevené hojdačky sú jednoduché na údržbu a zavesiť ich môžete takmer kdekoľvek. Na ČistéDrevo.sk ponúkame hneď niekoľko typov a veľkostí. Súčasťou hojdačky pre najmenších je operadlo, ohrádka a pás medzi nohami, aby ste si boli istí, že vám dieťa nevypadne.
  • Nedisponujete záhadou? Nie je problém - v súčasnosti existuje veľa možností. Za zmienku stojí napríklad detská hojdačka do bytu, závesné kreslo aj sieť v boho štýle, ktorá výrazne ozvláštni akúkoľvek miestnosť. Hojdačka do interiéru poslúži k relaxácii, spánku, ale v prípade vhodnej voľby sa môže stať aj netradičnou kolískou pre vaše bábätko.


Výber hojdačky nie je nijako náročný proces a navyše môže ísť o pomerne zábavnú záležitosť. Stačí si vybrať kritériá a následne postupovať podľa návodu. Na našom blogu nájdete oveľa viac nápadov, návodov a tipov do záhrady, domácnosti aj na voľné chvíle. Sme pre vás taktiež na sociálnych sieťach - Facebooku, Pintereste, TikToku a Instagrame.

Texty na svadobné pozvánky

Texty na svadobné pozvánky

nahledovy-svatebni-oznameni

Chystáte svadbu snov? Neoddeliteľnou súčasťou svadobných príprav sú aj svadobné pozvánky, ktoré bývajú už prvou lastovičkou, ako vaša svadba bude vyzerať, a v akom bude duchu. Sú pre vás texty na svadobné pozvánky tak trochu oriešok? V dnešnom článku sa dozviete základné údaje - čo nesmie na pozvánke chýbať, kedy oznámenie odovzdať hosťom a najmä prinášame tipy na texty na svadobnú pozvánku. Možno vás nejaký zo spomínaných zaujme.

Obsah:

Čo na svadobné oznámenie patrí

Pozvánka na svadbu - čo na nej má byť a kedy ju poslať.

  • Mená snúbencov (píšu sa bez titulov, pretože sa jedná o súkromnú udalosť).
  • Dátum svadby - to rozhodne zvýraznite, môžete zdôrazniť aj konkrétny deň, aby sa náhodou niekto nepomýlil. 
  • Hodina a miesto konania svadobného obradu nemôže chýbať. Uveďte vždy presnú adresu a nezabudnite prípadne na dostatočné upresnenie miesta. 
  • Pokiaľ s daným človekom počítate aj na hostinu, tak sa hodí ku svadobnému oznámeniu pridať ešte lístoček s pozvánkou na svadobnú hostinu.
  • Svadobnú pozvánku odosielame približne 8 -10 týždňov pred samotnou svadbou.

svatebni-oznameni-sliwkovi

Ako na najoriginálnejšie svadobné oznámenia - správny dizajn

Oznámenie by malo presne vystihovať, o akú svadbu ide. Dajte si preto na dizajne záležať, aby každý svadobný hosť vedel, ako bude svadba ladená. Zároveň to ale nepreháňajte s ozdobami, písmom ani divokými farbami. Dôležitý je text, ktorý by mal vyznieť jasne a hlavne zrozumiteľne. Pokiaľ chcete pozvánku ozvláštniť, odporúčame zvoliť tradičný materiál - drevo. Svadobná pozvánka sa tak stane aj peknou pamiatkou. 

Svadobné citáty a motta na svadobné oznámenie

Vtipné svadobné oznámenie

Sladké verše nie sú nič pre vás a ani jedného z vás nevystihujú? Potom môžete siahnuť po vtipných textoch. Niekto sa prípadne nebojí vložiť vtipnú historku zo vzájomného zoznámenia.

  • Na spoločnú divokú jazdu vyrazíme (deň a miesto).
  • Oznamujeme, že (dátum) nastúpime dobrovolne k odňatiu slobody.
  • Dostali sme chuť na svadobnú tortu a koláčiky, tak sa berieme.
  • Prídite ochutnať v (dátum) a (miesto).
  • Naháňal nás rozum, ale my sme boli rýchlejší.

Romantická pozvánka

Tradičné zaľúbené texty a citáty patria medzi evergreen svadobných pozvánok a oznámení. Rozhodne nič nepokazíte trochou romantiky.

  • Spojíme svoje životné cesty v cestu spoločnú (dátum).
  • Beriem si Ťa takého, aký si a takú, aká si. Beriem si Ťa s Tvojimi požiadavkami, s Tvojimi chybami a s Tvojim životným zákonom. Si to, čo si. A tak Ťa milujem.
  • (Meno nevesty) a (meno ženícha) oznamujú, že nechcú žiť bez seba, preto sa z nich stanú manželia. (Dátum) a (miesto).
  • Nikdy nie je neskoro na to byť tým, kým chceš byť a robiť to, čo ťa baví, s tým, kto ťa baví.

Veselé oznámenie

Pokiaľ ste už dlho spolu, prípadne máte aj spoločné deti, nie je od veci svadobné oznámenie ladiť v tomto duchu. Môžete k jednoduchému textu pripojiť kresbičku od detí, alebo akokoľvek zdôrazniť či priznať váš spoločný záujem. Ste milovníkmi hôr, nadšení psíčkari, či vodáci? Prečo svadbu vrátane oznámenia nespraviť v tomto duchu?

  • Odhodlaní ku všetkému, povedia pravdepodobne áno.
  • (Dátum) a (miesto) - dorazte. Ak si to rozmyslíme, tak sa aspoň pobavíme a popijeme.
  • Ja, Marienka, oznamujem, že rodičia sa budú konečne brať.
  • Síce nemusíme, ale chceme! Vezmeme sa (dátum) a (miesto).

Rodinné motto

Máte svoje rodinné alebo aj partnerské motto? Potom nie je od veci ho všetkým pripomenúť. Dojme aj zaprisahaných “neromantikov”.

  • Spolu budeme tvoriť rodinu.
  • Milovať a byť milovaný je najväčším šťastím na zemi (George Sand).
  • Čo ťa, nezabije, to ťa posilní.
  • Láska je koreň, rodina je strom, a šťastie sú plody, ktoré spoločne zbierame.
  • Nauč sa žiť prítomným okamihom.

Svadobné oznámenie po svadbe

Dnes je úplne bežné voliť komornejší typ svadby. Pokiaľ teda na svadbe nebudete mať širší okruh známych, prípadne rodiny, tak je obvyklé poslať oznámenie o už prebehnutej svadbe. Na oznámení by nemali chýbať mená snúbencov a dátum aj miesto prebehnutej svadby. Hodí sa pripojiť poznámku, že sa jednalo o súkromnú svadbu. Prípadne “súkromná svadba” dať ako nadpis celého svadobného oznámenia

Tipy na texty na svadobné oznámenie po svadbe

  • Vieme, že sme si súdení, preto budeme mať len jedno priezvisko (priezvisko). Od (dátum) v (miesto).
  • S radosťou oznamujeme, že sme sa (dátum) v (miesto) vzali.
  • Chceli by sme Vám oznámiť, že od (dátum) už spolu nechodíme...... zobrali sme sa.
  • S radosťou oznamujeme, že sme boli zosobášení.

Veľa budúcich novomanželov si ale dnes praje vyrobiť originálne prianie, ktoré by ich dokonale vystihovalo. Nie je teda nijako neobvyklé, že si svadobné pozvánky vytvárajú snúbenci sami. Pokiaľ hľadáte inšpiráciu, či tipy, ako vyrobiť svadobné oznámenie, tak sledujte Pinterest, ktorý ponúka veľké množstvo nielen svadobnej inšpirácie.

svatebni-prani-upravene

Chystáte sa na svadbu a neviete si rady s textom na svadobné prianie? Aj pre svadobných hostí máme skvelé riešenie - kde inde ako na našom blogu!

Svadobné tradície - poznáte ich všetky?

Svadobné tradície - poznáte ich všetky?

nahledovy-svadba

Pravá slovenská svadba je rozhodne zážitok na celý život. Jedná sa o akciu, na ktorej sa zíde aj sto hostí, na východnom Slovensku nie je výnimkou ani účasť celej dediny. Oslava je bujará, plná krásnych svadobných tradícií a nekončí pred svitaním. Na Slovensku vás čaká originálna svadba, na ktorú budete na vašej spoločnej ceste životom radi spomínať.

Svadobné tradície a zvyky

Pripínanie pierok, odobierka od rodičov, sprievod aj čepčenie, to sú tradičné svadobné zvyky, bez ktorých sa nezaobídu ani moderné nevesty. Možno vôbec netušíte, aké hlboké korene v slovenskej histórii majú. Poďme sa spoločne pozrieť do zákulisia pravej slovenskej svadby, kde sa zoznámime nielen s tradíciami a ich významom

Predsvadobné obdobie v znamení plánovania a príprav

  • Slovenská svadba je plná rozličných tradícií, ktoré spoločne tvoria kultúrny poklad. V minulosti všetko odštartovali tzv. pytačky, kde mládenec, teda pytač, požiadal o súhlas so svadbou rodičov budúcej nevesty. Dnes je už tento zvyk preskakovaný a svadobný kalendár v predsvadobnom období začína priamo zásnubami.
  • Doba od zásnub do svadby slúži na oznámenie udalosti širšej rodine a priateľom, ale aj na plánovanie všetkých detailov svadby. Predtým nosili snúbenci v tomto období znaky na svojom odeve. Pre nevestu bol typický veniec či stužka, pre ženícha zase pierko alebo stuha za klobúkom.
  • S približujúcim sa svadobným dňom bolo treba zahnať nervozitu na rozlúčke so slobodou. Lúčenie sa zásadne nezmenilo. Zatiaľ čo mládenec so svojimi blízkymi pripíjal na slobodu, dievčatá do svojej rozlúčky zahrnuli aj kreatívne prípravy na svadobný deň.
  • Okrem klasickej rozlúčky sa konali aj tzv. pierkoviny. Mládež sa zišla s cieľom vytvoriť pierka pre všetkých svadobných hostí mužského pohlavia. Na výrobu sa používala myrta spojená bielou stuhou. Podobne ako u zákuskov, koláčov alebo pálenky išlo o formu výslužky, ktorá sa rozdala pred udalosťou ako symbol pozvania na svadbu.

Svadobný deň končí až ráno

  • Svadobný deň začína obliekaním nevesty. Tej pomáhajú družičky, kmotra aj ženy z najbližšej rodiny. Na vidieku prv odev nevesty závisel od miestneho kroja, účes zdobil venček a na nohách mala čižmy od svojho nastávajúceho.
  • S príchodom ženícha do domu nevesty nasleduje odobierka. Súčasťou tejto dojímavej chvíle je poďakovanie rodičom za ich starostlivosť a lásku. Podľa vzoru predchádzajúcich tradícií býva aj dnes odobierka oživená tým, že ženíchovi ponúkajú tri zahalené nevesty a on si musí vybrať tú, pre ktorú prišiel. Potom už nič nebráni tomu, aby sa svadobný sprievod so spevom či trúbením odobral do kostola alebo na miestny úrad.
  • Potom, čo si mladomanželia povedia svoje „áno“, vychádzajú z kostola či obradnej siene a svadobčania ich zasypávajú ryžou alebo šošovicou. Ak sa strukovina alebo ryža uchytí na šatách nevesty, manželstvo bude plodné.
  • Po skončení obradu nasleduje spoločné hodovanie, prelínané zábavou a hrami. Podľa povery ten, kto bude mať pri krájaní svadobnej torty ruku hore, bude mať aj v manželstve navrch. A aby manželstvo vydržalo, musia tortu ochutnať obaja.
  • Jedným z najznámejších zvykov, ktorý je typický aj pre moderné svadby je redový tanec. Svadobní hostia okolo novomanželov vytvoria kruh a postupne sa striedajú v tancovaní so ženíchom a nevestou, zatiaľ čo niekto z blízkych vyberá do klobúka peniaze.
  • Vrchol svadby nastáva pri tzv. čepčení nevesty. Staršie ženy dajú dole neveste závoj a pripnú jej čepiec, ženíchovi sa na hlavu nasadí klobúk. Tento akt má hlbokú kultúrnu tradíciu a pre nevestu je symbolom prechodu medzi vydaté ženy. Po polnoci sa novomanželia prezlečú zo svadobných odevov a zábava pokračuje až do rána.

Čo je potrebné zariadiť v prípade česko - slovenskej svadby?

Kúzlo tradičného folklóru a skvelá atmosféra – práve to vás čaká, ak sa rozhodnete prežiť svadobnú zábavu na Slovensku. A ak vaša vyvolená, či vyvolený pochádza od našich západných susedov, netreba sa báť, svadba Čecha na Slovensku nie je žiadnou raritou.

Stále sa jedná o najbežnejší prípad zahraničných sobášov a zariadenie administratívy nie je nijako zložité. S vybavovaním potrebných dokumentov ale odporúčame začať najneskôr tri mesiace pred svadobným dňom.

Dokumenty, potrebné na uskutočnenie svadby na Slovensku sú podobné ako tie pre svadbu českú. Samozrejmosťou je rodný list a doklad preukazujúci vašu totožnosť, občiansky preukaz alebo pas. Na Slovensku vyplníte žiadosť na uzavretie manželstva. Čech alebo Češka k dotazníku priložia ešte osvedčenie o sobášnej spôsobilosti, ktoré vybavujú iba matriky v ČR a stojí 500 Kč. Osvedčenie nesmie byť vo svadobný deň staršie ako pol roka.

Akonáhle vaša svadba snov skončí, nezabudnite slovenský sobáš ešte zlegalizovať. Manželstvo občanov Českej republiky, ku ktorému došlo na území cudzieho štátu, zapisuje Špeciálna matrika v Brne po predložení sobášneho listu.

Tradičná svadobná výzdoba

Aj keď sa každý rok trendy a výzdoba na svadbu výrazne menia, na Slovensku sa stále stretávame s výzdobou, ktorá obsahuje folklórne svadobné dekorácie a doplnky. Juta a drevo sú dve najčastejšie slová charakterizujúce tradičnú svadobnú výzdobu.

  • Juta - neodmysliteľnou súčasťou ľudovej svadobnej výzdoby je jutovina v rôznych prevedeniach. Najlepšia a najviac využívaná dekorácia na svadbu je výrazná, široká juta na stoly. Ale nesmieme zabudnúť ani na jutové mašle na stoličky, jutové príborníky, svietniky na svadbu a vázičky zdobené jutou alebo jutovým povrázkom.
  • Drevo - drevené svadobné dekorácie, podložky na servírovanie, či malé drevené srdiečka na svadbu ako dekorácia na stôl, to všetko vás počas hostiny prenesie na okamih späť do prírody. Drevá môžete rôzne kombinovať, navyše si z nich môžete vyrobiť aj ceduľky na svadbu na číslovanie stolov. Kreativite sa medze nekladú a drevené dekorácie na svadbu nikdy nestratia svoje kúzlo.

na-svadobne-prstienky   zapichy-do-torty

Svadobné veselie v duchu slovenského folklóru

Nielen v minulosti bol na každej slovenskej svadbe tzv. starejší. Bol to starší muž, ktorý vedel „čo a ako“ a svadbu posúval po jednotlivých krokoch dopredu. Spoločne so ženíchom prišiel pre nevestu, odobral sa so sprievodom na obrad, ponúkal hosťom koláče a organizoval originálne svadobné hry.

  • K metlovému tancu je potreba metla a nepárny počet hostí, ktorí na parkete vytvárajú páry. Vždy keď hudba prestane hrať, páry sa premiešajú a každý si musí rýchlo nájsť nového partnera do tanca. Nepárny tanečník, ktorý zostane bez partnera, tancuje s metlou.
  • Klobúkový tanec patrí medzi obľúbené tanečné aktivity určené pre pánov. Tanečníci sa postavia do kruhu, chytia sa za ramená a do rytmu hudby si vymieňajú klobúky. Tempo hudby sa postupne zrýchľuje a ten, komu klobúk padne na zem, vypadáva z hry.
  • Hry s alkoholom k svadobnému veseliu neodmysliteľne patria. Starejší postupne vyzýva hostí k pripíjaniu, podľa toho, v ktorý mesiac či rok sa narodili, alebo ktorých krstné meno začína na rovnaké písmeno a podobne. Títo hostia si potom spolu pripíjajú pálenkou. Cieľom je lepšie poznanie sa a nadviazanie priateľstva medzi rodinami.
  • Vo fotokútiku sa vyšantia hlavne mladší hostia, ale nebojte sa zapojiť aj tých starších. Rekvizity ako rôzne vtipné nápisy, úsmevy a grimasy na paličkách či časti odevov bývajú väčšinou súčasťou. Ak máte však nápady na svoje vlastné, do toho! Niekedy stačí aj krieda a malá tabuľka, na ktorú napíšete originálne prianie k svadbe.
  • Kronika dobrých rád predstavuje nielen svadobnú zábavu, ale aj originálnu upomienku, ktorá vám po svadbe zostane. Na každej svadbe je mnoho skúsenejších manželských párov a bola by škoda nevyužiť možnosť získať od nich cenné rady do novej etapy spoločného života. Pripravte pre svadobčanov kartičky s perom na každý stôl, ktoré môžu zaplniť hodnotnými radami do manželstva a vytvoriť tak originálny darček k svadbe. Ak sa vám pošťastí mať nejaký čas navyše, môžete niektoré z dobre mienených rád prečítať nahlas ešte počas svadobného večera.

svadba-folklor   svadobny-pripitok

Plánovanie svadby je od nepamäti veľkou udalosťou, a hoci sa dnes do popredia dostávajú menšie hostiny a svadba, dekorácie aj počet hostí sú skromnejšie, veselka na slovenských dedinách si zachováva svoje rokmi preverené tradície, ktoré sú zárukou nielen skvelej zábavy, ale aj nádherných spomienok.

Záhradníkov kalendár, diel 6.: Čo nesmie chýbať na záhrade

Záhradníkov kalendár, diel 6.: Čo nesmie chýbať na záhrade

tragac-s-kvetmi

Záhrady sú neoddeliteľnou súčasťou obytného priestoru a vytvárajú v exteriéri miesto nabádajúce k odpočinku. Čo na záhrade nesmie chýbať, aby ste sa tu cítili čo najlepšie? V našom článku nájdete tipy na záhradné vychytávky, ale aj dekorácie. A pokiaľ na záhrade rady vyčíňajú deti, tak nezabúdajte ani na nich. Deti milujú drevené pieskoviská, ale aj detskú hojdačku. Miesto na ne sa vždy nájde.

Záhradný nábytok

Či už sa rozhodnete pre drevenú hojdačku pod košatou jabloňou, či modernejšie poňatie doslova pohovkového a pohodlného typu – čítajte nasledujúce riadky. Nech nepreskočíte žiadny dôležitý krok pri výbere vhodného záhradného nábytku.

Kam umiestniť drevený nábytok

Záhradný nábytok umiestňujeme najlepšie na spevnenú a najmä rovnú plochu. Vonkajšie posedenie väčšinou slúži na občerstvenie majiteľov, ale napríklad aj pohostenie priateľov. Odporúča sa teda zhotovovať sedenie čo najbližšie k domu. Má to aj ďalšiu veľkú výhodu – nie je problém na posedení vybudovať elektrinu, či pripojenie na vodu, príp. internet.

Aký nábytok do záhrady zvoliť

  • Nábytok do záhrady by mal súznieť s celkovou architektúrou vášho domu a exteriéru obecne.
  • Dbajte na ochranu – pokiaľ máte možnosť, tak je najlepšie mať záhradný nábytok schovaný pod strieškou pergoly, prípadne myslite na akékoľvek iné tienenie.
  • Drevený nábytok vám vydrží aj niekoľko desaťročí a dobre sa rekonštruuje. 
  • O prútený nábytok sa dobre pečuje a koritu záhrady ohromne pasuje.
  • Kovový nábytok je veľmi moderný a oceníte jeho minimalismus.
  • Nábytok z plastu (prípadne populárneho umelého ratanu) patrí k lacnejsim variantom, bohužiaľ ale tak dlho nevydrží.
  • Nezabúdajte nábytok zladiť nielen s vašim obydlím, ale aj s okolitými záhradnými doplnkami. Dekorácie, či okrasný kvetináč preto vyberajte v jednotnom duchu.

Ako pečovať o záhradný nábytok

  • Drevenému nábytku pred prvým použitím doprajte kvalitnú povrchovú úpravu.
  • Nábytok (či už je z akéhokoľvek materiálu) na zimu uschovajte. Minimálne ho prikryte plachtou.
  • Pred uložením nábytok dobre očistite – stačí teplá voda a mydlový roztok, prípadne iný šetrný saponát. Nános prachu a nečistôt by na jar už nešiel dole.
  • V prípade menšieho zničenia opravte nábytok okamžite (napríklad pomocou tmelu).
  • Raz za čas doprajte dreveným výrobkom, kovovému aj prútenému nábytku ľahšiu úpravu a rekonštrukciu, aby vám vydržal čo najdlhšie.

deti-na-zahrade

Hojdacia sieť, alebo kreslo

Vychytávka, ktorá podľa nás v množstve záhrad chýba je hojdacia sieť, prípadne závesné kreslo. Relaxácia v sieti je s inými relaxačnými činnosťami neporovnateľná!

Kde a ako zavesiť hojdaciu sieť

  1. Hojdaciu sieť, či závesné kreslo umiestnite do najpokojnejšieho kúta záhrady.
  2. Najlepšie sa budete cítiť v polotieni. Nie je nezvyčajné v hojdacej sieti zaspať a priame slniečko by vám mohlo spôsobiť množstvo zdravotných komplikácií.
  3. Najlepšie je samozrejme pomocou povrazu pripevniť hojdaciu sieť medzi dva stromy. Potom už  stačí k povrazom pripevniť karabíny od siete.
  4. Ak zavesíte hojdacie kreslo na strom, dbajte na to, aby bola vetva silná a pevná.
  5. Neurobíte chybu ani tým, keby ste chceli závesné kreslo zavesiť do pergoly (pomocou karabíny pripevníte k trámu). Pokiaľ máte dostatok miesta, tak podobne môžete uvažovať aj nad zavesením hojdacej siete.
  6. Pokiaľ na záhrade chýbajú vyrastené stromy, tak hojdaciu sieť môžete zavesiť aj do voľného priestoru. Stačí si zaobstarať drevený stojan na hojdaciu sieť.

hupacia-siet-v-prirode

Hmyzí domček, vtáčie kŕmidlo, vtáčia búdka

Privolajme si do záhrady zvieracích pomocníkov! Už ste o tom určite počuli, „zdivočelá“ záhrada si buduje svoj vlastný ekosystém a zvieratá záhrade významne pomáhajú. Obzvlášť vtáky na záhrade účinne bojujú proti škodcom napadajúcim vaše stromy, ale aj zeleninovú úrodu. A ako vtáčiky na záhrade udržať? Zaobstarajte im niekoľko typov vtáčích búdok, kŕmidlo pre vtáky, ale mnohé druhy ocenia aj divé zákutia tvorené hustými kríkmi a nízkymi stromami. Rovnako domček pre hmyz nie je len krásnou dekoráciou, ale láka hmyz, ktorý bude následne opeľovať vaše stromy a kvety. Tiež účinne bojuje proti hmyzími škodcom (napríklad tzv. zlatoočko patrí medzi vyhlásených konzumentov vošiek).

Motýlia lúka

Záhrade ohromne pristanú drevené dekorácie. Či už sa rozhodnete pre kvetináče z dreva, najrôznejšie sošky, alebo akékoľvek iné záhradné dekorácie z dreva, tak skvelým doplnkom sú momentálne stále populárnejšie motýlie lúky.

Z čoho vyrobiť motýliu lúku? Skúste upcykláciu

Ak sa rozhodnete na svojej záhrade urobiť miesto pre motýliu lúku, tak neurobíte chybu. Vyzerá totiž úplne ohromne a privábi prospešný hmyz. A ako motýliu lúku založiť? Môžete založiť úplne nový klasický záhon, prípadne upcyklovať starší drevený výrobok. Motýliu lúku ľahko vytvoríte napríklad z veľkého kvetináča z dreva, či zo starého pieskoviska, alebo vyvýšeného záhonu. Stačí drevený výrobok položiť na pevnú a rovnú zem a postupovať podľa návodu nižšie.

Ako založiť motýliu lúku

  • Motýliu lúku zakladáme na jar. Zasadiť semienka s divokými kvetmi nie je možné do už založeného záhonu. Stávajúce kvety by semenkam nedali priestor a utláčali by ich.
  • Priestor, ktorý sme si pre motýliu lúku vymedzili, dobre prekypríme, prípadne dosypeme vhodným substrátom. Môžeme použiť aj hlinu zo záhrady (napríklad z krtincov).
  • Pôdu nikdy nehnojíme a už vôbec nie chemickým hnojivom.
  • Hrabľami pôdu pripravíme a následne zasadíme zmes semien, ktoré majú názov ako “Motýlia lúka”, “Divoké kvety”, “Kvety pre včely” a ďalšie.
  • Nasiate semená vhodným záhradným náradím opäť ľahko zapravíme do pôdy, aby ich vietor nerozfúkal.
  • Rovnako môžeme v okolí zavesiť plašiče zveri, aby nám semienka nechodili zobať.
  • Motýlia lúka sa kosí zhruba 2× až 3× do roka kosou alebo kosákom.

TIP na záver: Chýba vám na záhrade priestor, prípadne chcete mať svoj kúsok „divokej“ prírody aj na balkóne? Motýliu lúku je možné zasadiť aj do väčšieho dreveného kvetináča, tešiť sa z krásnych kvetov môžete následne kdekoľvek a kedykoľvek.

motylia-luka

Na záhrade nezabúdame ani na zábavu. Deti i dospelí si zamilujú najrôznejšie záhradné hry, ktoré sa stanú vítanou letnou kratochvíľou. Hry na záhradu ako sú drevené kolky, petanque, tenis, či hádzanie kúžkami zúročíte aj pri príprave záhradných párty a grilovacích osláv.

5 najkrajších veľkonočných tradícií

5 najkrajších veľkonočných tradícií

velka-noc-prutie-vajicka

Veľká noc už pomaly klope na dvere a patrí k našim možno najtradičnejším sviatkom. Ak sa trochu strácate v tom, aké obyčaje na Veľkú noc dodržiavať, nasledujúci článok je presne pre vás.

Predstavujeme najznámejšie veľkonočné tradície

Mnoho pôvodných veľkonočných obyčajov sa dodržiava aj v súčasnosti. Okrem zábavy má ale množstvo týchto veľkonočných úkonov aj hlboký symbolický význam vychádzajúci z kultúrnych i náboženských tradícií a rituálov. Pripomeňme si tie najkrajšie a najčastejšie dodržiavané.

  1. Chodenie s veľkonočným korbáčom a drevenými rapkáčmi

Ručne pletený korbáč z vŕbových prútikov je typickým znakom Veľkej noci. Upliesť by sme si ho mali sami (návod nájdete vo videu) a zdobiť by ho mali farebné stuhy. Mladé vŕbové prútiky údajne každej žene a dievčaťu prinášajú pevné zdravie a dlhovekosť. Počet stužiek na korbáči značí, koľko žien muž stihol poctiť svojou návštevou. Pravidelne sa chodí hneď z rána a to na Veľkonočný pondelok. Odmenou koledníkom za „vyšľahanie“ je následne štedrá výslužka obsahujúca veľkonočné vajíčka, nejaké výborné domáce pochutiny a pre deti samozrejme niečo sladké, alebo čokoľvek, čo im spraví radosť. Chcete ale tento rok vyskúšať niečo originálne? Na našom e-shope sa objavila veľkonočná novinka, ktorá poteší malého aj veľkého koledníka – krásna drevená výslužka na mieru.

Podobne populárne bolo samozrejme aj chodenie s drevenými rapkáčmi. Rapkáč pôvodne nahradzoval (a niekde stále nahradzuje) zvony, ktoré na Zelený štvrtok “odleteli” späť do Ríma. Drevený rapkáč preto na Veľkú noc nesmie žiadnemu dieťaťu doma chýbať.

A ako sa tradične chodí pre koledu? Samozrejme, že s prúteným košíkom, kde sa všetky vaše vykoledované poklady rozhodne nestratia.

velkonocny-kosik-s-menovkou

  1. Zdobenie veľkonočných vajíčok

Možno vás to prekvapí, ale farbenie vajec je staré ako ľudstvo samo. Objavuje sa údajne už v dobách staroveku u Egypťanov, Sumerov aj Peržanov (zdobené vajcia sa pochovávali so zosnulými). U nás sa vajíčka koledníkom darovali z rýdzo praktických dôvodov – vajíčka sa v období pôstu pred Veľkou nocou nejedli, ale sliepky samozrejme znášali ďalej. Museli sa teda nejako uchovať a varenie preto bolo ideálne. Následné zdobenie pochádza ešte z pohanských čias a dodržiava sa dodnes.

  • Vypaľované drevené vajíčka – pokiaľ ste neskúšali pyrografiu na drevené vajíčka, tak ju vrelo odporúčame. Jednoduché, minimalistické, jednoducho kúzelné.
  • Tradičné maľovanie voskom oslní všetkých zručných jedincov. Nebojte sa použiť ako podklad drevené vajíčka. Jednoduchá aplikácia vosku vás potom milo prekvapí, pracuje sa s nimi oveľa lepšie, než s tými vyfúknutými.
  • Maľovanie farbou – použiť môžete akrylové farby, vodové farby alebo tempery. Vzory už necháme na vás. Veľa nápadov nájdete napríklad na Pintereste.
  • Obrúsková technika, čiže metóda decoupage, je jednoduchá, efektívna a výsledok rozhodne stojí za to. Určite vyskúšajte.
  • Vyškrabované vajíčka sú obľúbenou technikou u detí. Stačiť vám bude tuš, ktorú vajíčka zafarbíte a potom už môžete nechať deti vyškrabávať pomocou ihly, či iného nástroja.
  • Vajíčka zdobené trblietkami – opäť sa jedná o veľmi jednoduchú metódu zdobenia veľkonočných vajíčok, ktorú preferujú najmä deti. Stačiť vám bude lepidlo a trblietky a deti budú nadšené.

velkonocne-vajicka-kosik

  1. Hľadanie pokladov

S Veľkou nocou sa spája aj mnoho povier. Napríklad sa verí v magickú silu zeme (aj tento zvyk má bližšie k pohanským rituálom viac ako ku kresťanským zvyklostiam), ktorá sa na Veľký piatok otvára a sprístupňuje poklady v nej ukryté. Veľa detí sa práve na túto tradíciu veľmi teší a rodičom nezostáva než dať deťom do rúk prútené košíky a po záhrade schovávať maľované vajíčka a iné poklady. Deti túto tradíciu jednoducho milujú.

  1. Veľkonočné pečenie

Aká by to bola Veľká noc bez voňavých dobrôt, ktoré vytvárajú to pravé teplo domova. Vzhľadom na to, že končí pôst, tak je veľkonočné pečenie aj maškrtenie povolené. Aj my sme si pár receptov vyskúšali.

 A aké veľkonočné recepty tento rok vyskúšať?

  • Veľkonočný mazanec
  • Piškótový baranček
  • Medových judášov
  • Veľkonočná plnka
  • Machové muffiny s jarným nádychom

 machove-cupcakes-detail

  1. Veľkonočné dekorácie ľahko a rýchlo

Veľká noc je najmä sviatkom jari a veľa ľudí sa teší práve na veľkonočnú výzdobu, ktorá vyženie aj posledné zvyšky zimy zo všetkých kútov vášho bývania. Najkrajšie na týchto sviatkoch je, že si väčšinu dekorácií na Veľkú noc môžete vyrobiť sami svojpomocne. S našimi veľkonočnými výrobkami, polotovarmi a drevenými výrobkami to pôjde jedna báseň.

  • Zajačik z dreva sa hodí pre interiérovú aj vonkajšiu jarnú výzdobu.
  • Veľkonočný veniec – jarný veniec nesmie vo veľkonočnej výzdobe chýbať. Môžete si upliesť veľkonočný veniec z prútia, či jednoducho len prútený korpus ozdobiť presne podľa svojich predstáv. Práve prútie je materiál, ktorý počas Veľkej noci hrá prím.
  • Výrezy z preglejky na všetky možné „jarné“ spôsoby využijete na dekoratívne misy a hniezdočka zdobiace váš slávnostne prestretý stôl.
  • Drevené vázy ozdobte čerstvo natrhanými bahniatkami a ozdobenými vajíčkami.

velka-noc-drevena-vaza   velka-noc-pruteny-veniec   velka-noc-zajacikovia

Ak chcete uchovať u vás doma čo najviac tradícií, tak sa zamerajte na drevené výrobky, ale tiež na výrobky z prútia, ktoré vášmu domovu vdýchnu kúsok jarnej atmosféry, ktorú už dlho netrpezlivo vykúkame. Pre viac inšpirácie sledujte naše sociálne siete, kde pre vás vždy máme pripravené nejaké vychytané drevené novinky.

Veľkonočné pečenie: tradičné medové judáše

Veľkonočné pečenie: tradičné medové judáše

judase

Podobne ako veľkonočné dekorácie, svoje pevné miesto má v našich domácnostiach aj veľkonočné pečenie, ktoré sa opiera o veľké množstvo zvykov a obyčajov. A práve tieto zvyky mimovoľne vytvárajú pravé teplo domova. Vyskúšate si upiecť sladké a medom voňajúce judáše a doplníte výzdobu na Veľkú noc o niečo tradičnejšie?

Ako na judáše v 7 jednoduchých krokoch

Judáše pečieme z hutnejšieho a sladšieho cesta, ako je napríklad cesto na vianočku či mazanec. My vám prinášame osvedčený a výborný recept, ktorý si okamžite zamilujete.

Čo budeme potrebovať

  • 1 kg polohrubej múky
  • kocka čerstvého droždia (42g)
  • 350 ml vlažného mlieka
  • 120 g rozpusteného zmäknutého masla
  • 80 g cukru
  • 20 g vanilkového cukru
  • 2 žĺtky
  • soľ
  • tekutý med na potretie
  • bielok na potretie pred pečením

judase-priprava   judase-cesto   judase-na-plechu

Postup

  1. Z droždia, vlažného mlieka, štipky múky a štipky cukru pripravíme kvások a počkáme kým vzíde.
  2. Následne v miske zmiešame drevenou vareškou všetky ingrediencie a necháme cesto minimálne hodinu kysnúť na teplom mieste.
  3. Po vykysnutí z cesta odoberieme menšie kúsky a na pomúčenej drevenej doske z nich tvarujeme zamotance tvarom pripomínajúce povraz.
  4. Hotové judáše z dosky vyskladávame na papier na pečenie a potrieme pomocou maslovačky rozšľahaným vajcom. Na plechu necháme ešte 10 minút vykysnúť.
  5. Pečieme v rozpálenej rúre na 180°C zhruba 20 minút (záleží na veľkosti judášov).
  6. Po vytiahnutí z rúry ešte horúce potierame rozohriatym tekutým medom. Med nikdy nezohrievame vo vriacej vode (zničí sa tak zdraviu prospešné látky v mede). Skôr pomaly zohrievame vo vodnom kúpeli.
  7. Vychladnuté servírujeme v prútenej ošatke, na štýlovej kuchynskej doske alebo v tradičnej ošatke na chleba.

Prečo sa pečú na jar judáše?

Pečenie veľkonočných judášov má na jar jasný symbolický význam. Znázorňujú zradcu Judáša Iškariotského. Judáše sa klasicky pripravujú z kysnutého cesta a majú zamotaný tvar pripomínajúci povraz, na ktorom sa Judáš následne obesil. Pečú sa na Zelený štvrtok, ktorý je dňom odpustenia. Zelený štvrtok je tiež považovaný za začiatok veľkonočných osláv a judáše tak zároveň symbolizujú plodnosť a hojnosť – typické charakteristiky jari.

Veľkonočné recepty – tipy

Veľkonočná hrudka

Báječný a na Slovensku obľúbený recept, pri ktorom využijete napríklad vyfúknuté vajcia z kraslíc. Skvele chutí s domácim pečivom a sviežim šalátom z červenej repy a chrenu.

Medovníčky aj linecké v jarnom kabátiku

Mrknite na Pinterest, kde sa to hemží skvelými nápadmi na zdobenie veľkonočných medovníkov. Recept zostáva rovnaký ako u vianočných medovníkov, len zvoľte iné formičky a zafarbite bielkovú polevu potravinárskym farbivom. Deti budú nadšené.

Machové muffiny

Je to zelené, výborne to chutí a vyzerá to skvele naservírované na drevenej doštičke, či drevenom etažéri. Čo to je? Jarné machové muffiny, ktoré môžeme ozdobiť sedmokráskami, jedlými sirôtkami alebo fialkami. Rozhodne musíte vyskúšať!

Staročeský mazanec

K Vianociam neodmysliteľne patrí vianočka a Veľkú noc si ani nevieme predstaviť bez voňavého mazanca. Ten je symbolom konca pôstu a odriekania a začiatku nového života. Tvar bochníku pripomína životodarné slnko, ktoré sa na jar prebúdza k životu.

Nadýchaný veľkonočný baránok

Zrejme najtypickejší pokrm z nadýchaného piškótového cesta. Tradícia pečenia veľkonočného baránka sa dodržiava už niekoľko storočí a nechýba na žiadnom slávnostne prestretom veľkonočnom stole.

machove-cupcakes   judase-medove   velkonocna-hrudka

Naše drevené výrobky najlepšie zúročíte práve v kuchyni. Pozrite sa na náš široký sortiment kuchynských potrieb a vyberte si všetko, čo by ste doma mohli potrebovať, či už sa jedná o drevený riad, kuchynskú dosku, alebo varešky (musím potvrdiť, že tých nie je nikdy dosť). Ponúkame ale aj luxusnejší tovar vhodný na servírovanie jedla. Zamilujte sa spoločne s nami do olivového dreva, či rustikálnych drevených podnosov a podložiek.

Čo s vajcami po Veľkej noci: tipy

Čo s vajcami po Veľkej noci: tipy

vajickovy-salat

Akonáhle sú tieto krásne jarné sviatky za nami, prichádza otázka, čo so zvyšnými vajcami po Veľkej noci. Prinášame vám inšpiratívne nápady na zužitkovanie varených vajec aj vrátane škrupiny.

Pripravte si jarný vajíčkový šalát

Medzi najobľúbenejšie veľkonočné recepty patrí šalát, pri ktorom zúžitkujete vykoledované veľkonočné vajíčka aj čerstvo nazbierané jarné bylinky. Čakáte ešte po Veľkej noci nejakú návštevu? Pohostite ju týmto úžasným jarným šalátom.

Čo budeme potrebovať

  • 8 ks varených vajec
  • medvedí cesnak – prípadne iné jarné bylinky
  • 1 veľký varený zemiak
  • soľ a korenie
  • 1 veľká cibuľa (možno vymeniť za zväzok lahôdkovej)
  • 1 lyžica plnotučnej horčice
  • 150 g majonézy
  • 1 lyžica zakysanej smotany

kalisek-na-vajicka   drevena-tacka-servirovanie   miska-z-dreva

Postup

  1. Vajcia uvarené natvrdo ošúpeme a na kuchynskej doske nakrájame na kocky.
  2. K vajciam pridáme aj na drobno nakrájaný varený zemiak a cibuľu (niekto má radšej na kolieska, či väčšie kúsky, u nás sa do šalátov vždy krájala nadrobno).
  3. V drevenej miske zmiešame vajíčka, zemiaky, cibuľu spolu s medvedím cesnakom a čerstvým korením (odporúčame mlynček na korenie, ktorý zachová arómu a chuť vybraných ochucovadiel).
  4. Pomaly vmiešame horčicu, majonézu aj kyslú smotanu.
  5. Podávame ľahko vychladené s čerstvým pečivom. Skvelý výsledok je zaručený!

TIP NA ZÁVER: Medvedí cesnak môžeme vymeniť za iné jarné bylinky. Mrknite, aké bylinky si už teraz môžete ísť nazbierať.

Ďalšie jarné recepty na Veľkú noc

Velikonoční kraslice k Velikonocům bezpochyby patří, ale k tomu se samozřejmě pojí otázka, jak zužitkovat vejce z vyfouknutých vajec. Naštěstí je jarní kuchyně na recepty z vajec vskutku bohatá. Vyfouknutá vejce zužitkujete do omelet, míchaných vajíček, nedělních svátečních nádivek a v neposlední řadě z nich můžete připravit tradiční velikonoční hrudku.

Ďalšie obľúbené recepty z vajec

  • Veľkonočná vaječná tlačenka (skvele vyzerá napríklad vo forme na bábovku alebo terinu) urobí veľkú parádu pri servírovaní jedla pre hostí.
  • Vajíčková nátierka patrí tiež medzi evergreeny pre spotrebovanie vykoledovaných vajec. Naservírujte ju do misky a uvidíte, ako rýchlo zmizne.
  • Plnené vajcia na všetky možné spôsoby sú výbornou alternatívou pre pohostenie rodiny a priateľov. Podávajte napríklad na drevenej doštičke.
  • Pštrosie vajcia hravo vytvoria výborný nedeľný obed.
  • Ruské vajcia sú dozaista obľúbenou pochúťkou najmä mužskej časti vašej domácnosti. Urobte im radosť!

dosticka-a-miska

Veľkonočné škrupiny nevyhadzujte!

Áno, čítate správne, vajíčko sa dá na Veľkú noc zužitkovať úplne celé! My v ČistéDrevo.sk upcykláciu úplne milujeme. Mrknite na skvelý nápad, čo so škrupinou od vareného vajcia. Do škrupín tiež môžete ľahko zasadiť pažítku, či žeruchu – vápnik zo škrupín je ideálne hnojivo. Skvelé na tvorenie s deťmi! Škrupiny napríklad prilepíme k podložkám z kmeňa stromu, prípadne využijeme drevené kalíšky na vajíčka. Tie sú vhodné aj na mnohé ďalšie jarné dekorovanie. Tento rok totiž vo veľkonočnej výzdobe hrajú prím!

velkonocne-dekoracie -zo-skrupin

Kde se vzala tradice obdarovávání vejci

Možno vás to prekvapí, ale obdarovávanie varenými vajcami má rýdzo praktický význam. Pred Veľkou nocou sa tradične držal pôst a vajcia sa teda okrem nedele nejedia, sliepky ale na pôst nehrali a vajcia samozrejme ďalej znášali. Hľadali sa teda rôzne spôsoby, ako vajcia uchovať a tak sa varili a následne prírodne zafarbené rozdávali koledníkom. Farbili sa prírodne a následne maľovali voskom. Najčastejšie sa používala červená farba, ktorá symbolizovala preliatu krv Ježiša Krista. Obľúbené boli aj vajcia farbené na žlto, ktoré značili nový život, slnko a prichádzajúcu jar.

olivova-miska-s-kraslicami

Aké techniky farbenia kraslíc patria medzi najstálejšie?

Každá rodina má svoje obyčaje, ako veľkonočné vajíčka ozdobiť. My vám prinášame výber tých najobľúbenejších. Možno sa inšpirujete.

  • Maľovanie prírodnými farbivami – kurkuma zafarbí vajcia krásne do žlta, červená kapusta do modra a cibuľa vdýchne vajíčku červenohnedú farbu.
  • Decoupage s jarnými motívmi patrí k ľahko dostupnej a lacnej technike. Metódu potom môžete vyšperkovať krakelovaním.
  • Tradičné maľovanie voskom už chce trochu cviku. Výsledok ale rozhodne bude stáť za to.
  • Pusťte sa do klasického maľovania akrylovými farbami. Na trhu existuje množstvo jemných štetcov i akrylových farieb, ktoré vám tvorenie uľahčia.
  • Chcete byť tento rok in a pustiť sa do tvorenia s deťmi? Vyskúšajte drevené vajíčka, pri ktorých si môžete byť istí, že ich deti nerozbijú. Sú ideálne na ručné vypaľovanie do dreva!

krakelovanie-na-kraslice   spajkovacka-velkonocne-vajicka   kraslice-drevene-zdobene

V našom tíme vznikla diskusia, ako je to vôbec s tradíciami ohľadom obdarovávania vajcami. Niekto dáva zdobené varené vajcia, ale veľa žien obdarúva koledníkov aj kraslicami. Ako to máte vy? Vyjadrite sa nám v komentároch, alebo na našom Facebooku, či Instagrame. Sme sami zvedaví, za aký tím kopete vy.

Ako sa oslavuje Veľká noc na Slovensku

Ako sa oslavuje Veľká noc na Slovensku

velka-noc-betlehem

Veľká noc je predo dvermi a so sebou prináša po dlhých chladných mesiacoch konečne vôňu jari. Ide o jeden z najväčších sviatkov v roku, ktorý väčšina z nás trávi so svojimi blízkymi. Veľká noc je na Slovensku plná originálnych tradícií. V regiónoch sa mierne líšia, spája ich ale fakt, že sa nesú v duchu radosti, rodiny a dobrého jedla. Dôležitou súčasťou každej domácnosti je aj veľkonočná výzdoba interiéru, ktorá tvorí tú správnu atmosféru.

Zvyky a tradície veľkonočných sviatkov

Veľkonočné sviatky sa spájajú s oslavou príchodu jari. Na Slovensku sú silne ovplyvnené kresťanstvom a kresťanskými zvykmi. Preto sa aj veľkonočné tradície a zvyky nesú v duchu pripomínania si udalostí okolo smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Mnohé z nich však majú pôvod v predkresťanských časoch a viažu sa k rôznym poverám a zvykom týkajúcich sa ovplyvňovania zdravia, prírody, úrody a plodnosti.

Niektoré regióny Slovenska mali a majú svoje špecifické zvyky, ktoré nikde inde nenájdeme.

  • V minulosti na Zelený štvrtok hospodári v okolí Nitry obišli dvor a hlasno zvonili zväzkom kľúčov, aby zahnali hlodavce. Podobne v okolí Bratislavy odháňali škodcov na poli tak, že sa búchalo cepom o zem.
  • Na Kysuciach ľudia na Zelený štvrtok triasli počas zvonenia zvonov ovocnými stromami, aby si zaistili bohatú úrodu.
  • Vo východnej časti Slovenska sa do dnešnej doby najvýraznejšie zachoval zvyk posväcovania obradného jedla. Prútený košík so sviatočným jedlom ľudia nosia na nedeľnú omšu do kostola. Tiež pondelkové veľkonočné tradície sú tu najmä o výdatnom oblievaní pred šibačkou.
  • V podtatranských dedinách mládenci dostávali po oblievačke len občerstvenie. Vajíčka sa dávali až po obede.

Veľkonočná kuchyňa 5x inak

Slovenská tradičná kuchyňa je plná špecialít a ojedinelých receptov, ktoré inde nenájdete. Aj keď sa aj tu dostáva do popredia trend zdravej stravy, každý kraj má svoje typické pokrmy, bez ktorých sa ani Veľká noc 2023 nezaobíde.
Západné Slovensko
Typickými jedlami počas veľkonočných sviatkov sú bohato obložené taniere plné údeného mäsa, šuniek, čerstvého chrenu a kyslých uhoriek. Medzi dezertmi prevládajú makové a tvarohové štrúdle, bratislavské rožky aj orechové bábovky. V okolí Nitry sa na Bielu sobotu piekol špeciálny koláč zvaný osúch.
Stredné Slovensko
Základom veľkonočnej hostiny je plnené jahňa, kysnuté koláče a sladký pečený baránok. Miestnou špecialitou sú ruské vajcia podávané so zemiakovým šalátom a preliate domácou majonézou.
Severné Slovensko
V okolí Popradu a Liptova na veľkonočnom stole nesmie chýbať údená šunka, varené vajíčka a syrová hrudka. Tradične sa tu pokrmy servírujú na výrobky z dreva – dosky, korýtka a misky.
Južné Slovensko
Na Bielu sobotu v tomto regióne pečú baránka z masy pripravenej z vajec, žemlí a klobásy. Pripravuje sa aj špeciálny koláč zvaný calta, ktorý sa chuťou podobá vianočke. Tradíciou je tu raňajkovať žihľavovú praženicu, ktorá je nielen veľmi chutná, ale aj zdravá.
Východné Slovensko
Na východnom Slovensku sa na Bielu sobotu pečie kysnutý koláč zvaný paska (pascha), ktorý býva na slano s klobásou alebo v sladkej podobe s tvarohom. Tradične sa pečie v sobotu a počas nedeľnej omše je v košíku alebo ošatke nesený na posvätenie.

dievcata-v-krojoch

Vyrobte si tradičný veľkonočný syr

Veľkonočná hrudka, syr, sirek, vajíčkový syr. Veľa názvov – jedna pochúťka. Hrudka patrí medzi tradičné veľkonočné pokrmy najmä vo východnej polovici Slovenska.

Chutný syr z vajíčok a mlieka si môžete ľahko pripraviť aj doma. Perfektne sa hodí k tradičným veľkonočným dobrotám – klobáskam, chrenu či šunke. Veľká noc bez tejto delikatesy? Nemysliteľné.

Čo budeme potřebovať?

1 liter mlieka

10 vajíčok

½ čajovej lyžičky soli

na dochutenie môžeme pridať korenie alebo bylinky

Postup:

  1. V mlieku si rozmiešame vajíčka a postupne pridávame soľ.
  2. Varíme v hrnci s dvojitým dnom. Zahrievame pomaly, aby sa zmes neprichytila. Privedieme do varu a miešame, kým sa nám hmota začne zrážať (tvoria sa hrudky ako u miešaných vajec).
  3. Nevaríme príliš dlho, aby nebola hrudka suchá. Celková doba varenia je približne 15-20 minút. Pred dokončením pridáme čierne korenie alebo bylinky, môžeme použiť nasekanú petržlenovú vňať, pažítku, ale aj medvedí cesnak.
  4. Na sitko si položíme plátno alebo čistú kuchynskú utierku. Zrazenú zmes na ňu pomaly nalejeme a potlačíme do tvaru hrudky, prípadne bochníku. Nemačkáme príliš, aby zostala hrudka vláčna.
  5. Zviažeme a necháme odkvapkať a ztuhnuť cca 2 hodiny.

mlieko   vajicko   hrudka

Veľkonočné dekorácie pre váš domov

Nie nadarmo sa Veľká noc oslavuje na prahu jari, keď všetko okolo kvitne a hrá farbami. Radosť prírody, ktorá sa prebúdza po dlhom zimnom spánku, je zrejmá aj na výzdobe domu. Jarná výzdoba a prútené dekorácie na sviatočnom stole sú plné veľkonočných symbolov. Predstavme si aspoň niektoré z nich, ktoré sa stali živou tradíciou, a nie iba módnym trendom interiérového dizajnu.

  • Jarný veniec z prírodných materiálov je neodmysliteľnou súčasťou vchodových dverí. Pletený je z vŕbového prútia a zdobia ho jarné kvety, drobné veľkonočné dekorácie a farebné stužky.
  • Čerstvé kvety v celom dome sú osvedčenou dekoráciou. Tulipány, narcisy a šafrán siaty, ktoré kvitnú v tomto období, tvoria neoddeliteľnú súčasť Veľkej noci. Najlepšie vyniknú v drevených kvetináčoch alebo v košíku z prútia. A ak svoj jarný kvetináč doplníte o drevené dekorácie s veľkonočnou tematikou, stane sa ozdobou vášho parapetu.
  • Mnohé rodiny nedajú dopustiť na tradíciu zdobenia domácich vajíčok. Techniky sú rôzne a najčastejšie sa používa farebný vosk, ktorý sa nanáša buď na dopredu zafarbené alebo na biele vajíčka. Obľube sa teší aj vyškrabávanie ornamentov do farbených vajíčok.

velkonocne-kraslice

Veľkonočné sviatky na Slovensku aj v Čechách majú veľa spoločného. Prútené košíky, drevené výrobky, veľkonočný veniec a dekorácie aj veľkonočný korbáč charakterizujú tieto jarné sviatky na oboch stranách hranice. Či už Veľkú noc oslávite v duchu kresťanských tradícií alebo sa zídete s rodinou u veľkej hostiny, prajeme vám nech sú krásne a podľa vašich predstáv!

Zdobenie veľkonočných vajíčok: trendy a tradície

Zdobenie veľkonočných vajíčok: trendy a tradície

Nahledovy-drevene-velkonocne-vajicka

Dekorácie na Veľkú noc majú špecifický ráz a prinášajú do domova správu, že sa blíži nové jarné obdobie. A čo k Veľkej noci neodmysliteľne patrí? Rozhodne zdobenie veľkonočných vajíčok. Kto by túto veselú tradíciu nemiloval. Poďme si pripomenúť, akými spôsobmi môžeme vajcia zdobiť.

Veľkonočné kraslice netradične tradičné

Viete, aký postup zdobenia vajec patrí medzi tie najstaršie? Rozhodne kraslice maľované voskom. Túto veľkonočnú tradíciu si osvojili už naši predkovia a odovzdávali si ju z generácie na generáciu (napokon mňa to tiež naučil môj starý otec). Ja som ale prišla na malú trendy vychytávku, o ktorú sa s vami chcem podeliť – drevené vajíčka. Vosk na drevených vajciach skvele drží, výborne sa s nimi pracuje a nemusíte sa báť, že sa vám kraslice rozbijú.

Čo budeme potrebovať

  • drevené vajíčka
  • voskovky
  • lyžicu
  • tanierik
  • čajovú sviečku
  • klinec s malou hlavičkou alebo ihlu zapichnutú do drievka, alebo ceruzky

technika-malovania-voskom   malovanie-voskom   kraslice-drevene

Postup

  1. Zapálime čajovú sviečku, nad ktorou si v lyžici rozpustíme vosk. Pre folklórny výzor odporúčame kombináciu červenej, zelenej a modrej.
  2. Keď bude voskovka dokonale roztopená a tekutá, tak do vosku namočíme potrebné nástroje (bohato stačí ihla s väčším očkom zapichnutá do ceruzky).
  3. Na drevené vajíčko kreslíme rýchlymi ťahmi, aby nám voskovka na nástroji nezatuhla – práve tieto rýchle ťahy vytvárajú toľko špecifický vzor, ​​aký iste poznáte z akejkoľvek výzdoby na Veľkú noc.
  4. Opäť odporúčame začínať od najjednoduchších vzorov. Veľa ich nájdete na Pintereste, kde sa tiež môžete pozrieť na zložitejšie návody.
  5. Pre lepšiu predstavu mrknite do nášho videa.

Aké metódy sú na zdobenie veľkonočných kraslíc populárne?

Poďme si teraz predstaviť aj ďalšie techniky zdobenia veľkonočných vajíčok, ktoré sú efektívne.

Vypaľovanie do drevených vajíčok

Metódu vypaľovania do dreva sme vám už na blogu predstavovali a vlani sme tiež skúšali tento postup použiť na drevené vajíčka. Stačiť vám bude kvalitná spájka na drevo a drevené vajíčka.

Prírodné farbenie

Nepodceňujte silu prírodných farbív, výsledok vás milo prekvapí. Červená repa zafarbí vajcia na červeno, červená kapusta vykúzli modrý odtieň, kurkuma vdýchne vajíčkam krásnu žltú farbu. Ja tradične farbím vajcia cibuľou, sú potom krásne červenohnedé.

Háčkované veľkonočné vajíčka

Viete trochu háčkovať? Potom je pre vás tento postup ideálny. Vyfúknuté škrupiny ľahko navlečiete do háčkovanej „košieľky“ a veľkonočná dekorácia je na svete.

Metóda decoupage a krakelovanie

Obrúsková technika a s ňou spojené krakelovanie sa hodí prevažne na drevené vajíčka. Vytvorte niečo netradičné, čo vždy zaujme. 

Romantické macramé vajíčka

Veľmi jednoduchá a efektívna technika, s ktorou sa môžete vyhrať a vytvoriť tak jemné a štýlové kraslice, ktoré niečo vydržia. Stačiť vám budú vyfúknuté, alebo pokojne opäť drevené vajíčka a priadza na drhanie, čipka, alebo akékoľvek bavlnky.

kraslice   vypalovanie-do-drevenych-vajicok   krakelovanie-velkonocne-kraslice

Trend maľovania veľkonočných ozdôb 2023

Viete, aký je trend na maľovanie veľkonočných vajíčok na rok 2023? Rozhodne minimalizmus, pastelové farby (na čele s mentolovou) a abstrakcie. Ďalším trendom, s ktorým nikdy nešliapnete vedľa, je folklór. Tu sa krásne snúbia trendy s tradíciou a výsledok je očarujúci. Na tvorbu kraslíc jedným ťahom sa vrhla kreatívna publicistka Monika Brýdová. Pozrite sa, ako jej to išlo.

vajicka-velka-noc-spolupraca   vajicka-spolupraca   vajicka

Ako využiť drevené veľkonočné vajíčka v interiéri

Kraslice máte už ozdobené a teraz možno premýšľate, ako ich umiestniť do interiéru a vytvoriť tak štýlovú výzdobu na Veľkú noc.

Ako veľkonočné vajíčka použiť?

Veniec – na akomkoľvek venci sa vaše zdobené vajíčka budú skvele vynímať. Jednoduchý korpus z prútia a zdobené vajíčka sú istotou, s ktorou nikdy nešliapnete vedľa.

Veľkonočný betlehem – veľa ľudí zabúda, že drevený betlehem nie je len záležitosťou Vianoc, ale svoju funkciu zastáva aj vo veľkonočnej výzdobe. Doplňte ho o už spomínané kraslice, prípadne bahniatka.

Veľkonočné dekorácie z dreva – na našom e-shope nájdete množstvo veľkonočných výrobkov, ktoré sa na jarné dekorovanie skvele hodia – napríklad veľkonočný zajac z dreva, drevená sliepočka a samozrejme drevené vajíčka.

Veľkonočné hniezdo z prútia – hniezdočko vyrobíte ľahko a rýchlo z mladých vetvičiek, alebo dokonca z bahniatok. Do hniezdočka už môžete dať drevené dekorácie podľa vlastného uváženia. Napríklad kraslice, alebo výrezy z preglejky v jarnom duchu.Jarné drevené vázy – typicky sa veľkonočné vajíčka vešajú na stromy, prípadne na vetvičky vo vázach. Skúste tento rok minimalistickejšiu verziu – veľkonočné ozdoby z preglejky.

drevena-slepica   dreveny-zajac   vajicka-z-preglejky

Pokiaľ hľadáte ďalšie nápady na veľkonočnú výzdobu, tak nás neváhajte sledovať na sociálnych sieťach, kde pre vás máme množstvo zaujímavých dekorácií, postupov a techník. Sme pre vás na Facebooku, Instagrame aj Pintereste.