Veľkonočné pečenie: tradičné medové judáše
Podobne ako veľkonočné dekorácie, svoje pevné miesto má v našich domácnostiach aj veľkonočné pečenie, ktoré sa opiera o veľké množstvo zvykov a obyčajov. A práve tieto zvyky mimovoľne vytvárajú pravé teplo domova. Vyskúšate si upiecť sladké a medom voňajúce judáše a doplníte výzdobu na Veľkú noc o niečo tradičnejšie?
Ako na judáše v 7 jednoduchých krokoch
Judáše pečieme z hutnejšieho a sladšieho cesta, ako je napríklad cesto na vianočku či mazanec. My vám prinášame osvedčený a výborný recept, ktorý si okamžite zamilujete.
Čo budeme potrebovať
- 1 kg polohrubej múky
- kocka čerstvého droždia (42g)
- 350 ml vlažného mlieka
- 120 g rozpusteného zmäknutého masla
- 80 g cukru
- 20 g vanilkového cukru
- 2 žĺtky
- soľ
- tekutý med na potretie
- bielok na potretie pred pečením
Postup
- Z droždia, vlažného mlieka, štipky múky a štipky cukru pripravíme kvások a počkáme kým vzíde.
- Následne v miske zmiešame drevenou vareškou všetky ingrediencie a necháme cesto minimálne hodinu kysnúť na teplom mieste.
- Po vykysnutí z cesta odoberieme menšie kúsky a na pomúčenej drevenej doske z nich tvarujeme zamotance tvarom pripomínajúce povraz.
- Hotové judáše z dosky vyskladávame na papier na pečenie a potrieme pomocou maslovačky rozšľahaným vajcom. Na plechu necháme ešte 10 minút vykysnúť.
- Pečieme v rozpálenej rúre na 180°C zhruba 20 minút (záleží na veľkosti judášov).
- Po vytiahnutí z rúry ešte horúce potierame rozohriatym tekutým medom. Med nikdy nezohrievame vo vriacej vode (zničí sa tak zdraviu prospešné látky v mede). Skôr pomaly zohrievame vo vodnom kúpeli.
- Vychladnuté servírujeme v prútenej ošatke, na štýlovej kuchynskej doske alebo v tradičnej ošatke na chleba.
Prečo sa pečú na jar judáše?
Pečenie veľkonočných judášov má na jar jasný symbolický význam. Znázorňujú zradcu Judáša Iškariotského. Judáše sa klasicky pripravujú z kysnutého cesta a majú zamotaný tvar pripomínajúci povraz, na ktorom sa Judáš následne obesil. Pečú sa na Zelený štvrtok, ktorý je dňom odpustenia. Zelený štvrtok je tiež považovaný za začiatok veľkonočných osláv a judáše tak zároveň symbolizujú plodnosť a hojnosť – typické charakteristiky jari.
Veľkonočné recepty – tipy
Veľkonočná hrudka
Báječný a na Slovensku obľúbený recept, pri ktorom využijete napríklad vyfúknuté vajcia z kraslíc. Skvele chutí s domácim pečivom a sviežim šalátom z červenej repy a chrenu.
Medovníčky aj linecké v jarnom kabátiku
Mrknite na Pinterest, kde sa to hemží skvelými nápadmi na zdobenie veľkonočných medovníkov. Recept zostáva rovnaký ako u vianočných medovníkov, len zvoľte iné formičky a zafarbite bielkovú polevu potravinárskym farbivom. Deti budú nadšené.
Machové muffiny
Je to zelené, výborne to chutí a vyzerá to skvele naservírované na drevenej doštičke, či drevenom etažéri. Čo to je? Jarné machové muffiny, ktoré môžeme ozdobiť sedmokráskami, jedlými sirôtkami alebo fialkami. Rozhodne musíte vyskúšať!
Staročeský mazanec
K Vianociam neodmysliteľne patrí vianočka a Veľkú noc si ani nevieme predstaviť bez voňavého mazanca. Ten je symbolom konca pôstu a odriekania a začiatku nového života. Tvar bochníku pripomína životodarné slnko, ktoré sa na jar prebúdza k životu.
Nadýchaný veľkonočný baránok
Zrejme najtypickejší pokrm z nadýchaného piškótového cesta. Tradícia pečenia veľkonočného baránka sa dodržiava už niekoľko storočí a nechýba na žiadnom slávnostne prestretom veľkonočnom stole.
Naše drevené výrobky najlepšie zúročíte práve v kuchyni. Pozrite sa na náš široký sortiment kuchynských potrieb a vyberte si všetko, čo by ste doma mohli potrebovať, či už sa jedná o drevený riad, kuchynskú dosku, alebo varešky (musím potvrdiť, že tých nie je nikdy dosť). Ponúkame ale aj luxusnejší tovar vhodný na servírovanie jedla. Zamilujte sa spoločne s nami do olivového dreva, či rustikálnych drevených podnosov a podložiek.