Ako na ručné vypaľovanie do dreva
Vypaľovanie do dreva sa v poslednom čase dostalo do popredia záujmu domácich majstrov a umelcov. Ešte ste nič vypaľovať neskúšali? Tak to rýchlo napravte, pretože vypaľovanie na drevo vás veľmi rýchlo chytí za srdce.
Pyrografia, čiže umelecké vypaľovanie do dreva, je fascinujúca technika, ktorá vyžaduje precíznosť a kreativitu. V tomto článku sa pozrieme na základy pyrografie, správny výber nástrojov a dreva, a samozrejme na to, ako dosiahnuť ohromujúce výsledky.
Obsah
- Čo je to gravírovanie a pyrografia
- Ako začať s vypaľovaním do dreva?
- Aké drevo je na vypaľovanie najlepšie?
- Ako na pyrografii?
- Návod na vypaľovanie do dreva?
- Vyrobte originálny darček DIY
- Najobľúbenejšie vzory na pyrografii
- Na aké materiály je možné pyrografiu ešte použiť?
Čo je to gravírovanie a pyrografia?
Ide o metódu ručného vypaľovania. Táto technika vlastne odoberá daný materiál (drevo sublimuje) a tým vytvára najrôznejšie logá, nápisy, obrázky a mnohé iné. Tvorivé osoby, ktorým nie sú cudzie ručné práce môžu využiť zručnosti gravírovacieho pera, ktoré pre domáce použitie bohato stačia.
Pyrografia má s gravírovaním veľa spoločného, len má užšiu špecifikáciu. Ako totiž napovedá už jej názov, tak sa jedná o "písanie ohňom". Pyrografia sa teda používa najmä na nápisy, odkazy a inú textáciu kaligrafického rázu. Kto si netrúfa na samotné písmo, môže s prehľadom použiť niektorú z kaligrafických šablón. Výsledok bude určite skvelý v oboch prípadoch.
Ako začať s vypaľovaním do dreva?
- Na začiatok sa rozhodne obrňte trpezlivosťou a počítajte s tým, že dielo sa vám podarí až na niekoľkokrát pokus.
- Pre začiatky odporúčame použiť drevenú preglejku.
- Na výbere správnej vypaľovačky nešetríme. S lacnými gravírovacími perami a vypaľovačkami do dreva sa toho veľa nenaučíte. Ako vybrať vypaľovačku do dreva vám zodpovie jeden z našich minulých článkov.
- Na začiatok zvoľte jednoduché motívy - zložitejšie obrazce trvajú dlhšie a mohli by vás odradiť.
Veľa začínajúcich kreatívcov sa nás pýta, či je vypaľovanie do dreva časovo náročné. A my sme sa na to spýtali Martina, nášho popredného špecialistu na laserové vypaľovanie. “Dĺžka vypaľovania sa odvíja od zložitosti obrazca. Ale pozor! Nie vždy platí, že čím väčší obrázok, tým dlhšia doba vypaľovania. Veľa záleží na zložitosti obrázku a prípadnom tieňovaní.”
Aké drevo je najlepšie na ručné vypaľovanie do dreva
Ako som už spomínala vyššie, tak na DIY vypaľovanie do dreva sa zo začiatku hodí najmä preglejka. Oceníte aj jej priaznivú cenu – musíte totiž počítať s tým, že sa výtvor nepodarí hneď na prvýkrát. Preglejka tiež vyniká svojou prispôsobivosťou, vypaľovanie do dreva tak pôjde ako po masle. Po nadobudnutí skúseností sa môžete pustiť aj do masívu.
Medzi najčastejšie dreviny, ktoré umožnia krásne vypaľovanie patria:
- Lipa: Mäkké drevo, ktoré sa ľahko vypaľuje a umožňuje detailnú prácu.
- Breza: Ďalšie mäkké drevo s jemnou textúrou, ideálne pre pyrografiu.
- Javor: Tvrdšie drevo, ktoré vytvára kontrastnejšie výsledky vďaka rozdielom v štruktúre dreva.
- Orech: Tmavý typ dreva orecha poskytuje pekný kontrast a vyniká pri vypaľovaní.
- Topoľ: Mäkké drevo s hladkou textúrou, topoľ je ideálny pre začiatočníkov.
Ako vypaľovať do dreva
Začať môžete takmer hneď. Čo na to budete potrebovať? Stačia len štyri základné ingrediencie: vaše nadšenie, spájka (gravírovačka, gravírovacie pero - tu nájdete v špecializovaných e-shopoch, alebo hobby marketoch), kus dreva alebo preglejky a poriadne svetlo, aby ste si nepokazili oči.
Počítajte s tým, že umelecké dielo, ktoré ste sa rozhodli vytvoriť, nebudete mať hotové za jeden večer. Chce to trpezlivosť, precíznosť a nutnú dávku fantázie. Odmenou vám bude nová záľuba, ktorú si zamilujete, ale aj krásne dekorácie, ktoré urobia vám aj vašim blízkym radosť.
Vypalování do dřeva: návod
Aké potreby na vypaľovanie do dreva sa budú hodiť?
- spájka alebo pyrografická stanica
- drevená preglejka alebo hladký kus dreva
- gravírovacie pero (bude sa hodiť najmä na drobnejšie a jemnejšie motívy)
- vhodná podložka
Návod na vypaľovanie do dreva krok za krokom
- Vezmeme si kúsok dreva (pre začiatok odporúčame začať so zvyškovým drevom, alebo preglejkou, ktorá nie je tak finančne náročná).
- Ak si netrúfate na nič veľké, vezmite si k ruke niečo menšie (napríklad podložku na drevo) a vyskúšajte na ňu pár prvých ťahov.
- Ak si hneď od začiatku trúfate na komplikovanejšie motívy, tak si pre istotu vezmite kopírovací papier, vďaka ktorému prenesiete svoje nápady ceruzkou priamo na drevo a potom môžete len obkresľovať.
- Teraz už prichádza čas na samotné vypaľovanie. Pohyb by mal byť vedený čo najviac rovnomerne, aby bol vzniknutý obrazec jednotný a ťahy nie príliš prepálené.
Výroba originálneho darčeka pomocou gravírovacieho pera
Keď sa s spájkou či gravírovacím perom naučíte pracovať, môžete vytvárať nádherné skoro až umelecké diela, ktoré sú navyše vhodným darčekom od srdca pre vašich najbližších.
Čo všetko sa dá pomocou gravíru vyzdobiť?
- Kuchynské doštičky
- Podložky z kmeňa stromu
- Fotorámiky
- Varešky
- Drevené šperky
- Menovky, pozvánky, priania
- Zápichy na bylinky a rôzne ceduľky
- Záložky do kníh
- Obrazy a mandaly na výrezoch z preglejky
- Vtáčie búdky a kŕmidlá
- Debničky, krabičky a úložné boxy
Vypaľovanie do dreva – vzory, ktoré zvládne aj úplný začiatočník
S vypaľovaním ešte len začínate a nie ste si istí, či vám to pôjde? Ponúkame hneď niekoľko vzorov, ktoré zvládnete ľavou zadnou aj bez predchádzajúcich skúseností.
- Jednoduché tvary – štvorce, kolieska, čiarky, bodky, oblúky.
- Kvety - efektné a nejedná sa o nič zložité.
- Folklórne motívy – tam sa to len hemží ľahkými kresbami, ktoré z vás za chvíľku urobia odborníka.
- Primitívne obrázky (hodí sa napríklad na darčeky pre deti) – hríbik, lienka, slniečko, šneček, malej sovy.
- Piktogramy – tie ocenia najmä minimalisti.
- Šablóny – pre tých z vás, ktorí sa boja trasúcej sa ruky a množstva pokazených podkladov, existuje mnoho grafických šablón. Stačí si iba vybrať.
Môžem vypaľovať aj na iné materiály ako drevo?
S vypaľovačkou na drevo, ale v pohode skrášlite aj iné materiály a vytvoríte tak originálne darčeky s osobným venovaním. Dobre sa gravíruje napríklad na koži, veganskú kožu aj korok. Tu je len potrebné myslieť na to, že gravírovacie pero treba držať na podklade kratšiu dobu. Rovnako sa dá gravírovať na papier, plátno, ale aj sklo a hliník. Posledné dva spomínané materiály neodporúčame pre začiatočníkov, ale skôr už pre skúsených „pyrografických umelcov“.
Čo keď…
… si netrúfate na samotné vypaľovanie, ale napriek tomu by ste svojim najbližším radi darovali veľmi osobný darček, ktorý vonia po dreve? Môžete využiť schopných odborníkov u nás v ČistéDrevo.sk, ktorí vám nápis, text, či akýkoľvek iný motív na mieru vypália a vaša kreativita tým ani trochu neutrpí. Nápad predsa prišiel z vašej hlavy!
Súvisiace články
Ako vybrať vypaľovačku do dreva
Špecialisti na drevenú preglejku radia
Premeňte kuchynskú doštičku na štýlové hodiny. Poradíme, ako na to!