Ako opaľovať drevo
Radi by ste netradične oživili starý nábytok u vás doma alebo potrebujete účinnú ochranu drevených povrchov na záhrade proti hmyzu aj vonkajším vplyvom? Existuje metóda, ktorá vám ušetrí peniaze a jej účinok potvrdzuje aj niekoľko storočí používania.
Čo je to metóda opaľovania dreva?
Ide o veľmi lacnú povrchovú úpravu dreva, ktorá sa používa už niekoľko storočí a vyznačuje sa najmä dlhou životnosťou. Zjednodušene sa dá povedať, že sa jedná o opracovanie dreva, ktoré spočíva v jeho opálení a tým vytvorení špecifickej zuhoľnatenej vrstvy. Následne sa uhlie na povrchu vybrúsi a krásne tak vyniknú letokruhy a hrče, ktoré materiál ozvláštnia.
Vo svete poznáme dve metódy opaľovania. Jedna z nich má veľmi starobylý charakter a volá sa Shou-sugi-ban. Opaľovanie sa vždy vykonáva nad otvoreným ohňom, kedy sa najprv opáli jedna strana a následne sa doska otočí a rovnaký úkon sa vykonáva na druhej strane. Novodobá technika dnes vo väčšine prípadov používa plynový horák. Drevo sa síce opaľuje podobne, ako je to pri japonskej metóde, ale zuhoľnatená vrstva sa oproti Shou-sugi-ban vytvorí v oveľa menšej hrúbke.
Na čo sa táto technika hodí?
- Záhradný nábytok
- Pergoly
- Obklad pre fasády
- Vonkajšie dvere a iné účelové kusy nábytku na záhrade
- Záhradné budovy (napríklad kôlňa alebo domček pre deti)
- Dizajnový nábytok v interiéri
- Debničky a krabičky na všetky nevyhnutnosti
- Podlahy
Ako opaľovať drevo v domácich podmienkach?
Novodobý technologický postup opaľovania sa javí ako nenáročná záležitosť, ktorú svojpomocne zvládne aj úplný začiatočník. Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako si s opaľovaním poradiť. Najjednoduchším a najčastejším spôsobom je opálenie iba mäkkých častí na povrchu. Ľahké opálenie je veľmi efektné a výsledok bude aj skvelou dekoráciou. Túto metódu pokojne môžete použiť na drevo, ktoré príde do interiéru. V opačnom prípade odporúčame drevo opáliť oveľa viac. Následne ale musíte počítať s väčšou prácou pri kefovaní. V tomto prípade bude drevo vyzerať trochu inak, než pri opaľovaní prvým spôsobom. Hlavným rozdielom je to, že teraz bude opálená druhá vrstva.
Čo k tomu budeme potrebovať:
- Drevo, debničku alebo akýkoľvek kus nábytku, ktorý chceme opáliť
- Plynový horák
- Kartáč alebo kefa na brúsenie zhorených častí
Postup:
- Nachystáme si plynový horák.
- Dosku z dreva rovnomerne opálime najprv z jednej strany a následne aj zo strany druhej.
- Následne obhorené časti očistíme kefou.
- Kefovať prestaneme až vo chvíli, keď sa pekne vyfarbí kresba dreva a “vylezú” hrče..
Malá rada na záver: Pokiaľ opaľujete povrch len veľmi zľahka, tak si dajte pozor na vietor. Ten môže plameň sfúknuť a opálenie tak nebude rovnomerné. Odporúčame sa v tomto prípade schovať niekam do dielne, kde poveternostné podmienky nemajú šancu.
Aké sú vlastnosti opáleného dreva?
- Zuhoľnatená vrstva je stála, teda sa nemusíte aj po niekoľkých rokoch báť o povrch dreva a samozrejme drevo nijako natierať.
- Raz obhorená vrstva dreva je sama o sebe horšie zápalná, takže opaľované dreva znižuje riziko vzniku požiaru.
- Drevokazné huby a dokonca ani hmyz nemá žiadnu šancu.
- Pokiaľ je zuhoľnatená vrstva dostatočná, tak veľmi dobre odoláva počasiu a vonkajším vplyvom všeobecne.
- Trvanlivosť takto upraveného dreva sa počíta až na 40-80 rokov.
Kde je opaľované drevo najviac populárne?
Možno vás to prekvapí, ale drevené povrchy domov upravené týmto spôsobom nájdeme najčastejšie v Japonsku. Nie je teda žiadnym prekvapením, že aj samotná metóda z Japonska pochádza. Vzhľadom na to, že sa obloženie domov v Japonsku skladalo vo väčšine prípadov z dreva, tak sa metóde Shou-sugi-ban venovali len skutoční majstri, ktorý svojmu remeslu dobre rozumeli. Takto upravený dom už jeho majiteľovi vydržal po celý jeho život bez toho, aby sa musel vrhnúť na zložitejšie úpravy.
Čo keď…
By ste doma chceli pár takto upravených kúskov, ale chýbajú vám priestory alebo materiál? Na e-shope ČisteDrevo.sk nájdete množstvo už opálených debničiek, ktoré sa skvele hodia do rustikálneho, vidieckeho či boho interiéru.