Ako udržiavať gril v perfektnom stave: Rady a odporúčania

nahledovy-pece-o-gril

Grilovanie je jednou z najobľúbenejších letných aktivít, ktorá spája rodinu a priateľov pri dobrom jedle a zábave. Aby však gril slúžil spoľahlivo a prinášal ten najlepší chuťový zážitok, je nevyhnutné ho správne udržiavať. Pravidelná starostlivosť o gril predlžuje jeho životnosť a taktiež zaisťuje bezpečné a hygienické používanie.

V článku vám prinášame praktické rady a odporúčania, ako udržiavať váš gril v perfektnom stave po celý rok.

Obsah

Ako vyčistiť gril

Pripravili sme si pre vás univerzálne tipy na čistenie grilu.

  1. Na začiatku sa musíme dôkladne presvedčiť, či je gril vychladnutý a až potom môžeme pokračovať v práci.
  2. Ako prvé sa vrhneme na čistenie roštov grilu. Tie vyberieme a necháme ich namočené s čistiacim prostriedkom minimálne pol hodiny. Vďaka tomu sa uvoľnia zapečené zvyšky jedla a pôjdu lepšie odstrániť.
  3. Pomocou oceľovej kefy alebo škrabky odstránime zvyšky jedla aj mastnotu z vnútornej strany grilu. Použijeme na to zmes jedlej sódy a vody alebo špeciálny prípravok na čistenie grilu.
  4. Ako odstrániť mastnotu z grilu? Po odmočení grilovacích mriežok ich vyčistíme oceľovou kefou a vhodným čistiacim prostriedkom s abrazívnym a odmasťovacím účinkom.
  5. Nezabúdame ani na vonkajšiu časť grilu. Tu už nebudeme potrebovať silné čistiace prostriedky a rozhodne ani žiadne kefy. Odporúčame iba ošetriť mokrou handričkou a odmasťovacím prípravkom.
  6. Pokiaľ má váš gril odkvapkávaciu misku, je potrebné ju tiež pravidelne čistiť, aby nedošlo k usadeninám, ktoré by už po čase nebolo ľahké odstrániť.
  7. Po vyčistení gril opäť zložíme a vykonáme dôkladnú kontrolu - tá je pre udržanie bezpečnosti grilu zásadná.

Čistenie plynového grilu

Bezpečná údržba plynového grilu sa okrem vyššie spomínaného umývania grilu skladá aj z dôkladnej a pravidelnej kontroly plynových hadíc a tesnení, aby sme predišli úniku plynu. Pred čistením vždy skontrolujeme, že máme uzavretý plynový ventil na propánovej fľaši alebo na hlavnom prívode plynu!

Čistenie elektrického grilu

Elektrický gril sa udržuje rovnako ako iné grily. Zvýšenú pozornosť treba venovať vykurovaciemu telesu. To býva veľmi horúce, a tak sa na ne neusadzuje toľko nečistoty, na druhú stranu sa po nejakom čase používania objaví na telese silná zuhoľnatená vrstva, ktorú treba odstrániť, aby sa vykurovacie teleso nezničilo.

Nejlepšie nástroje na čistenie grilu

Na efektívne čistenie grilu musíme mať tie správne nástroje. Tie zoženiete v každom hobby centre, supermarkete, špeciálnych e-shopoch, a to samostatne alebo v sete na grilovanie. Ideálne ako originálny darček, ktorý ocení každý grill-master!

  • Neobídeme sa bez drôtenej kefy, ktorá účinne odstraňuje zvyšky jedla. Vďaka dlhej rukoväti môžeme kefu použiť aj pri samotnom grilovaní (napríklad k odstránenie pripálených zvyškov alebo marinády).
  • Rovnako zúročíme škrabku, ktorá spoľahlivo odstraňuje aj tvrdé usadeniny a nečistoty, ktoré kefa už nezvládne.
  • Na kovové časti grilu a horáky sa často používa oceľová vata.

kartac-na-gril   grilovaci-nacini

Najlepšie prostriedky na čistenie grilu

Pre ľahké čistenie grilu je samozrejme najlepšie používať prostriedky určené na umývanie grilu. Hodí sa najmä na silné znečistenie a umývanie napríklad raz do roka. Výhodou je samozrejme ich zaručená účinnosť. Ide ale o silné chemické látky, ktoré môžu človeka poleptať. Pri používaní týchto špeciálnych umývacích prípravkov na gril buďte opatrní a dbajte na bezpečnostné opatrenia uvedené na prebale prípravku.

Vše pre zahradnú párty

Domáce čistiace prostriedky na gril

Samozrejme gril môžeme vyčistiť aj domácimi prípravkami, ktoré sú ale vhodnejšie pri častejšom umývaní grilu. Okrem ľahkej dostupnosti oceňujeme u ekologických čistiacich prostriedkov domácej výroby aj ich cenu. Nevýhodu potom samozrejme vidíme v ich menšom účinku na silné znečistenie.

  • Jedlá sóda a voda - mierne abrazívny prostriedok vhodný na bežnú údržbu.
  • Citronová šťava - dobre odstraňuje mastnotu a má antibakteriálne vlastnosti. Minimálne odporúčame gril citrónom ošetriť na konci čistenia grilu.
  • Pivo - veľmi dobre pomáha odstraňovať zapečené zvyšky jedla a usadeniny. Dobre funguje najmä na ešte teplé grilovacie rošty.
  • Káva - silný kávový odvar rozpúšťa mastnotu a zvyšky jedla.
  • Zmes jedlej sódy a octa - kombinácia jedlej sódy a octu vytvára penu, ktorá pomáha odstraňovať nečistoty z horšie dostupných miest.
  • Cibuľa - enzýmy v cibuli pomáhajú rozkladať zapečené zvyšky jedla a mastnotu. Odporúča sa použiť pred grilovaním.

cisteni   bio-cisteni

Ako často čistiť gril?

Záleží samozrejme na tom, ako často grilujete, ale vo všeobecnosti sa odporúča používať nasledujúce intervaly:

  • Po každom použití

V prípade, že grilujete často, potom odporúčame ľahkú očistu zvoliť po každom grilovaní, a to z toho dôvodu, že gril tak budete mať pripravený kedykoľvek, aj v prípade nečakanej návštevy.

  • Každé 3 až 5 použitie

Po 3 až 5 použití odporúčame čistenie zlatou strednou cestou, kedy nerozoberáme celý gril, ale napríklad odmočenie mriežky a odstránenie mastnoty a zvyškov je nutnosťou.

  • Každú sezónu (raz za rok)

Pre dôkladné čistenie pred sezónou využite návod zo začiatku článku. Je potrebné celý gril rozobrať a dôkladne vyčistiť jednotlivé časti vrátane mriežok, horákov aj vnútorných komponentov.

Ako čistiť gril po grilování

Aby sme ušetrili prácu pri dôkladnom vyčistení, odporúčame po každom použití gril aspoň základné čistenie. Odstrániť zvyšky jedla z mriežok a poutierať vonkajšiu časť grilu. Pravidelná údržba grilu zaistí, že gril bude vždy pripravený na použitie a neusadia sa na ňom nečistoty a mastnota. Pravidelné čistenie po každom grilovaní navyše zvyšuje životnosť grilu.

letni-grilovani   prkenko-mistr-grilu

Prevencia znečistenia grilu

  • Používanie oleja

Použite kuchynskú (papierovú) utierku namočenú v oleji alebo špeciálny sprej na grilovanie, aby ste potreli mriežky pred grilovaním. Olej pomáha zabrániť priľnavosti jedla k mriežkam.

  • Používanie alobalu alebo grilovacích podložiek

Zabránime tak priľnavosti jedla, a gril preventívne chránime pred opotrebovaním a silným znečistením.

  • Kontrola teploty

Príliš vysoká teplota môže spôsobiť pripečenie jedla a mastnoty na mriežky. Teplotu preto dôkladne sledujeme a grilujeme pri odporúčaných teplotách pre daný druh potravín.

  • Čistenie po každom použití

Pravidelné a časté čistenie je skvelým preventívnym krokom na zvýšenie životnosti grilu.

  • Opatrná práca s marinádami a omáčkami

Pokiaľ používate marinády alebo omáčky, ktoré obsahujú cukor, aplikujte ich na jedlo tesne pred dokončením grilovania. Cukor má tendenciu rýchlo sa pripaľovať a môže spôsobiť znečistenie mriežok. A z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že marinády a omáčky sa z grilovacích mriežok a dosiek dostávajú najhoršie.

  • Spoľahnite sa na odkvapkávacie misky

Misky zachytávajú mastnotu a zvyšky, ktoré by inak gril znečisťovali a zhoršovali jeho údržbu. Uistite sa, že váš gril má správne umiestnenú odkvapkávaciu misku alebo tácku na zachytávanie mastnoty.

  • Správne skladovanie

Používajte ochranný kryt, keď gril nie je v prevádzke. Chráni gril pred prachom, dažďom a inými nečistotami, ktoré by mohli spôsobiť znečistenie. Gril by mal byť tiež umiestnený na suchom mieste.

  • Používanie správneho riadu

Drevený riad a grilovacie náčinie by malo byť z takého materiálu, aby gril nijako nepoškodilo.

nacini-na-grilovani

Nezabúdajte na bezpečnosť pri čistení grilu

Pri čistení grilu je veľmi dôležité dodržiavať bezpečnostné zásady, aby sa predišlo úrazom a zraneniam. Nikdy nečistíme horúci a nevychladnutý gril. V prípade čistenia nečistôt a mastnoty z horúceho roštu sme opatrní a používame kefu s dlhou rukoväťou. Chemické prípravky na čistenie vždy používame v otvorenom priestore a v ochrannom obleku (minimálne okuliare a gumové rukavice).

S našimi tipmi na údržbu grilu bude grilovanie vždy prebiehať v pokojnom duchu. Nielen, že sme si pre vás pripravili detailnú údržbu grilu, prevenciu, ale aj porovnanie čistiacich prostriedkov. V našom  magazíne toho nájdete oveľa viac!

Súvisiace články