Naučte sa háčkovať: Základné techniky a tipy pre začiatočníkov
Háčkovanie je nielen relaxačným koníčkom, ale aj skvelým spôsobom, ako vytvoriť krásne a praktické kúsky, ktoré môžu slúžiť ako osobné doplnky, dekorácie či darčeky. Ak ste vždy chceli preniknúť do sveta háčkovania, teraz je ten správny čas začať!
V článku vám priblížime základné techniky a tipy, ktoré vám pomôžu získať istotu v práci s háčikom a priadzou. Od správneho držania háčika, cez základné stehy, až po výber vhodnej priadze. Kompletne vás prevedieme háčkovaním krok za krokom!
Obsah
- Základné stehy háčkovanie
- Ako udržať napätie priadze
- Ako vybrať háčik
- Vhodná priadza na háčkovanie
- Rôzne typy háčikov
- Najrôznejšie háčkovacie techniky
- Odporúčania pre háčkovanie pre začiatočníkov
- Ako začať háčkovať?
- Video návod pre začiatočníkov
Základné stehy háčkovanie
Základy háčkovania zahŕňajú napríklad krátky alebo dlhý stĺpik, retiazkové oko, magický krúžok alebo pevný steh. Viac o základných stehoch sa dozviete v jednom z našich minulých článkov. V magazíne taktiež nájdete množstvo kreatívnych návodov na háčkovanie a ďalších techník.
Ako udržať napnutie priadze
„Pre udržanie konzistentného vzhľadu je veľmi dôležité držať správne a pravidelné napnutie priadze,“ zdôrazňuje špecialistka na háčkovanie a ručné práce Zuzka z bySuzannee. Zuzka nám preto tiež dala návod, ako docieliť rovnomerného napnutia priadze.
A čo vám teda pomôže kontrolovať napnutie priadze?
- Správna pozícia rúk - ak sme praváci, tak si priadzu udržujeme ľavou rukou a máme ju namotanú na ľavej ruke.
- Uvoľnenie priadze z klbka - pokiaľ sa priadza zadrháva, tak to značne ovplyvňuje pnutie priadze. Klbko preto máme voľne položené a dôkladne odvinuté.
- Výber háčika - ak zistíte, že háčkujete príliš tesnými alebo voľnými stehmi, tak skúste zmeniť veľkosť háčika. Pre menej tesné stehy použite väčšiu veľkosť háčika. Menšiu veľkosť háčika zase použite pri príliš voľných stehoch.
- Držanie napätia a prstov – mnoho ľudí používa najčastejšie ukazovák, na ktorý si jednoducho namotáte priadzu a tým kontrolujete napnutie priadze.
- Uvoľnenie - vždy háčkujeme uvoľnene. Pokiaľ máte v rukách veľké napätie, tak sú stehy príliš tesné a celkovo sa horšie háčkuje. „Túto chybu robí množstvo začínajúcich háčkarov. Nemajú uvoľnené ruky a sťažujú si tak prácu. Nehovoriac o tom, že sa oveľa rýchlejšie unavia,“ upozorňuje skúsená háčkarka Hanka.
Ako vybrať háčik
Vybrať si správny háčik je niekedy poriadne tvrdý oriešok! Veľmi zjednodušene povedané, tak háčik vyberáme najmä podľa toho, čo je napísané na etikete danej priadze. Nič ale nie je také jednoduché, ako to vyzerá že? Preto sme si pre vás na túto tému pripravili špeciálny článok alebo sa mrknite na zjednodušenú verziu do videonávodu na YouTube.
Priadza na háčkovanie je základ
Zaujímá vás, ako vybrať priadzu? Spoľahlivé odpovede nájdete v jednom z našich minulých článkov. Dobrým začiatkom je rozhodne dôkladne si uvedomiť, aký výrobok budeme vyrábať. Pre začiatočníkov odporúčame použiť vždy silnejšiu priadzu, s ktorou sa bude lepšie pracovať.
Aké háčiky na háčkovanie použiť na jednotlivé projekty?
- Tuniský háčik s prídavným lankom umožňuje prácu s viacerými okami naraz. Tým pádom si značne uľahčíte celý projekt. "Lanko" má podobu kruhových pletacích ihlíc.
- Háčik s počítadlom stehov sa skvele hodí na zložitejšie a dlhodobejšie projekty (deky, vzorované odevy). Háčik s integrovaným počítadlom stehov v rukoväti pomáha ľahko sledovať počet ôk alebo radov počas práce.
- Svietiaci háčik - ideálny najmä pri práci s tmavou priadzou. Disponuje v špičke malou diódou.
- Dvojitý háčik - tento háčik má na oboch koncoch háčik a používa sa na obojstranné tuniské háčkovanie alebo iné techniky, ktoré vyžadujú prácu s dvoma stranami naraz.
- Háčik na korálky - veľmi jemný oceľový háčik určený na navliekanie korálkov na priadzu alebo nite počas háčkovanie. Používa sa hlavne pri tvorbe šperkov a zdobení.
- Háčik na vlasové háčkovanie - špeciálny nástroj sa skladá z háčika a vidlice. Vidlica drží dlhé slučky, ktoré sa následne pomocou háčika spoja do jedného celistvého prvku.
Základné háčkovacie techniky
Poďme sa spoločne pozrieť na základné techniky háčkovania. Patria totiž k najobľúbenejším a zároveň sa pomocou týchto techník dajú vytvoriť doslova unikátne projekty.
- Klasické háčkovanie
Najbežnějšia forma háčkovania pri ktorej sa používa jeden háčik na vytvorenie súvislých radov samotného háčkovania. Vzory sa potom líšia podľa spôsobu háčkovania.
- Tuniské (tiež afghánske) háčkovanie
Kombinuje pletenie a háčkovanie. Jedná sa o pomerne pokročilú techniku a používa sa naň špeciálny tuniský háčik. Výsledkom je veľmi pevná a hladká tkanina bez výrazných medzier medzi jednotlivými okami/stehmi. Často sa používa na väčšie textílie ako sú obliečky, obliečky na vankúše, prikrývky, deky alebo v módnom priemysle.
- Írske háčkovanie
Veľmi špecifický štýl háčkovania vytvárajúci husté a zložité kvetinové vzory. Sú súčasťou írskeho folklóru a väčších projektov. Týmto spôsobom sa uháčkuje iba nejaká časť a následne sa zapojí do väčšej kompozície.
- Filetové háčkovanie
Kto by nepoznal klasickú sieťovku! Filetové háčkovanie je kombinácia veľmi jednoduchých stehov - retiazkového oka a dlhých alebo krátkych stĺpikov. Vzor je podobný sieťke/mriežke, vyniká pevnosťou, ale aj vzdušnosťou. A viete, kde som sa ja osobne stretla s filetovým háčkovaním? Nečakane na burčiakovom pochode, kde ma jedna dobrá pani podarovala háčkovaným držiakom na pohár vína!
- Amigurumi
Je tiež známe pod názvom "háčkovanie do kruhu". Tvorí sa pomocou krátkeho stĺpika a magického krúžku. Je typické najmä pre výrobu hračiek. Momentálne sú veľmi populárne a majú svojich stálych priaznivcov.
- Koštetové háčkovanie (Broomstick Lace)
Kombinuje háčik na háčkovanie a veľká okrúhla tyčka (pripomína násadu na metlu). Slučky sa na tyčku naťahujú a tvoria tak veľmi vzdušný, dekoratívny a krajkový vzor. Vyniknú na prehozoch, šáloch a šatkách.
- Vlasové háčkovanie (Hairpin Lace)
Pre tento typ háčkovania sa používa špeciálna vidlica, ktorá slúži na vytváranie dlhých a rovných slučiek. Jednotlivé slučky sa následne spájajú práve háčikom a výsledkom je krajkový vzor.
- Bosnianske háčkovanie
Táto technika využíva iba pevné oká, ktoré sa háčkujú do kruhu. Vďaka tomu vzniká veľmi pevný a tesný vzor. Typická je jednoduchosť a jednotvárnosť stehov.
Čo odporúčame pre háčkovanie pre začiatočníkov
Rozhodne háčkovať s pomocou drevených polotovarov. Blížiace sa vianočné sviatky sú na to najideálnejšie. Prečo? Máme pre vás veľa noviniek, dekorácií s vianočnou tématikouou a samozrejme aj vianočných baniek vhodných na obháčkovanie. A práve skrášlenie baniek pomocou háčkovania vrelo odporúčame. Obháčik je ich retiazkovým okom aj ten, kto v živote nedržal háčik v ruke (osobne potvrdzujemi!) a následne sa na nich skvele naučíte ďalšie obľúbené základné stehy, prípadne ich kombinácie.
Ako začať háčkovať?
Skvelé tipy na háčkovanie:
- Nakúpte si všetko potrebné. Niekoľko veľkostí i typov háčikov (neviete, s akým sa vám bude najlepšie pracovať), vhodných priadzí alebo naopak už spomínaných drevených polotovarov.
- Uistite sa, že viete, ako držať háčik. Pri manipulácii s háčikom a priadzou buďte uvoľnení.
- Vyvarujte sa základných chýb pri háčkovaní ako je zlý výber priadze alebo háčika, prílišného uťahovania alebo nedostatočného naštudovania návodu.
- Nájdite si v okolí niekoho, kto by vám so základmi pomohol a naučil aspoň základy. Zvyšok pokojne zvládnete podľa návodov na internete.
Video návod: háčkovanie pre začiatočníkov (vianočné banky)
Hľadáte úplné základy háčkovanie? Aj to sme si pre vás pripravili a môžeme vás z osobných skúseností uistiť, že to naozaj zvládne aj ten, kto nikdy nedržal háčik v ruke. A náš majsterštyk? Použite drevené polotovary. Skvele sa na nich naučíte úplné základy.
„Pre tých z vás, ktorí zvládli úplné základy, tak máme v našom magazíne pripravené aj pokročilejšie návody,“ zdôrazňuje jeden z majiteľov ČistéDrevo.sk Tomáš Kruczek a dodáva: „A len návodmi to samozrejme nekončí! Každú chvíľu pre vás máme pripravenú nejakú novinku zo sveta háčkovanie, ale aj vyšívanie a ďalších ručne robených praktík.”