Záhradníkov kalendár, diel 2.: Výhody vyvýšených záhonov
Vyvýšené záhony z dreva sú skvelou voľbou pre každého, kto chce mať zdravú a chutnú úrodu z vlastnej záhrady. Tieto veľké záhradné „kvetináče“ sú pohodlné na pestovanie, majú vysokú vrstvu zúrodnenia a obmedzujú prerastanie buriny. Tiež chránia úrodu pred slimákmi a maznáčikmi na záhrade. A navyše poslúžia aj ako úhľadné dekorácie na záhradu z dreva. Poďme si spolu prejsť dôvody, prečo sú vyvýšené záhony také obľúbené.
Výhody drevených záhonov
Nielen že sú esteticky príjemné a úhľadné, ich dizajn je aj praktický – môžu byť využité aj na menších záhradách alebo na balkónoch. Vyvýšené drevené záhony prinášajú množstvo výhod pre pestovateľov.
- Pohodlné pestovanie, alebo už žiadne bolesti chrbta! Vďaka výške môžete zapojiť do pestovania aj deti, stačí im zaobstarať detské záhradné náradie.
- Vysoká zúrodnená vrstva vzniká vďaka vlastnému mixu substrátu a absencii dna (to umožňuje blahodarný pohyb pôdnych organizmov a mikroorganizmov).
- Obmedzené prerastanie buriny, ako je napríklad pýr a žihľava, zároveň aj obmedzený pohyb slimákov a ďalších škodcov.
- Bohatá úroda po celý rok – rýchlejšie prehriatie pôdy umožní skoré sadenie a tiež skorú úrodu.
Existuje mnoho druhov vyvýšených záhonov z dreva, takže si môžete vybrať presne taký, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám práce na záhrade, ale poslúži aj ako drevená dekorácia na záhradu. Pokiaľ ale radi vyrábame z dreva, môžeme si taký záhon alebo záhradné hrantíky drevené ľahko zložiť sami (box na rastliny sa radí medzi jednoduché výrobky z dreva a vystačíme si aj so zvyškovými materiálmi).
Zloženie dreveného záhona je ľahké – stačí vybrať vhodné miesto, pripraviť podklad a postaviť záhon podľa pokynov výrobcu. Vyvýšené záhony treba naplniť kvalitným substrátom, ktorý poskytuje rastlinám dostatok živín a umožní dobrý odtok vody.
Starostlivosť o drevený záhon je nenáročná, zahŕňa pravidelné zalievanie a hnojenie rastlín, odstraňovanie buriny a kontrolu škodcov. Majte ale na pamäti, že drevené výrobky, zvlášť akékoľvek drevo v záhrade, podlieha poveternostným podmienkam. Je preto dôležité raz za rok skontrolovať stav dreva a prípadne ho natrieť ochranným náterom, aby vydržalo čo najdlhšie.
Typy vyvýšených záhonov a na čo sa hodia
Viacposchodový kaskádový záhon
Ideálny na pestovanie byliniek, ku ktorým odporúčame zaobstarať ceduľky na bylinky (tie poslúžia ako menovky, takže pre bylinky môžete poslať aj deti). Skvele v ňom prospievajú aj kvety a jahody. Je vyrobený z borovice, ktorá má vysokú životnosť.
Klasický otvorený záhon
K dispozícii je v rôznych veľkostiach. Vhodný na pestovanie šalátu a koreňovej zeleniny. Je možné ho podľa ľubovôle stohovať na seba do požadovanej výšky.
Záhon so strechou (typu parenisko)
Niečo medzi záhonom a dreveným záhradným hrantíkom so strieškou. Vhodný na pestovanie paprík a ďalších druhov zeleniny, ktoré potrebujú horúce a slnečné prostredie. Je tiež ideálny pre predpestovanie karfiolu, kalerábu a kapusty.
Ako zložiť drevený záhon
Zloženie dreveného záhonu je ľahké a môže byť hotové za pár minút.
- Vyberieme vhodné miesto na záhon, kde pripravíme pôdu. Odkopeme vrstvu buriny a trávy rýľom a následne podložie zarovnáme, aby záhon nestál krivo.
- Potom zložíme podľa pokynov výrobcu samotnú drevenú konštrukciu. Naše záhony sú dodávané demontované, návod s obrázkami nájdete v balení.
- Po zložení už vyvýšený záhon naplníme vrstvou substrátu, ktorý si sami pripravíme. Vedľa hliny odporúčame pridať aj vrstvu konského hnoja a kompostu pre lepší rast rastlín. (Viac o tom, ako záhon naplniť, sa dočítate nižšie.)
- Nakoniec za pomoci záhradného náčinia do záhona vysádzame rastliny podľa nášho priania.
- Je dôležité záhon pravidelne polievať a hnojiť, aby rastliny dobre rástli a plodili.
Čím naplniť vyvýšený záhon
Vyvýšený záhon je najlepšie naplniť vrstvou hnoja, kompostu a substrátu pre lepší rast rastlín. Je dôležité, aby vrstva bola dostatočne široká a vysoká a rastliny mali dostatok priestoru pre rast a plodenie – na dne záhona by mala byť najhrubšia a na vrchole najtenšia, aby sa zabránilo prehriatiu pôdy.
Pri vyšších záhonoch (alebo pri viacerých záhonoch naukladaných na seba), odporúčame pridať úplne na dno drenážnu vrstvu. Využiť môžete prirodzený odpad zo záhrady (vetvy, porezané kríky, odrezky dreva, lístia). Na drenáž potom príde vrstva kompostu, ktorý bude zdrojom živín pre naše ďalšie pestovanie. Dobre poslúži záhradný odpad, bioodpad alebo konský trus. Na kompost patrí posledná, tzv. výsadbová vrstva, tvorená kvalitnou zeminou. Takto naplnený záhon môžete používať až 5 sezón, potom odporúčame náplň kompletne vymeniť.
Ako pečovať o drevený záhon
Údržba a starostlivosť o drevený záhon vyžaduje pravidelné zalievanie pre dostatok vody na rast a plodenie. Hnojenie tiež nie je dobré podceňovať, aby rastliny dostali dostatok živín pre zdravý rast. Ďalej je zásadné odstraňovať burinu a pravidelne mulčovať, len tak zabránime presychaniu pôdy. Nezabúdame ochrániť drevený záhon pred škodcami, ako sú slimáky a hraboše, a to použitím geotextílie, príp. pletivá.
Najčastejšie chyby a ako im predísť
- Medzi najčastejšie chyby patrí strach z premrznutia, čo síce nastáva ľahšie, než pri záhonoch v zemi, ale na druhú stranu to predstavuje aj výhodu: mráz zabije škodcov prezimujúcich v pôde.
- Tiež strach z rýchlejšieho prehrievania je zbytočný, pretože rýchlejšie prehriatie pôdy naopak umožní ako skoré sadenie, tak skorú úrodu.
- Ďalšou chybou je rytie záhonu, ktoré nie je vhodné – namiesto toho sa odporúča pridávať vrstvy kompostu pomocou motyky.
- Záhony sa tiež môžu postupom času prehnúť kvôli pomaly tlejúcemu drevu, čo môže spôsobiť problémy s vodou a živinami v pôde – v takom prípade treba mulčovať.
- Proti hrabošom sa môže použiť namiesto geotextílie vrstva pletiva – je odolnejšia a vydrží oveľa dlhšie.
Vyvýšené drevené záhony sú skvelou voľbou pre všetkých záhradníkov, ktorí chcú mať veľkú úrodu bez starostí. Naše zeleninové záhony sú vyrobené z kvalitného dreva, ktoré odoláva mrazu a vlhkosti, takže slúžia dlhé roky. Sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú mať na svojej záhrade krásnu a bohatú úrodu.