Zľava až 20 % na všetko 🔥 DEBNIČKY, KUCHYŇA I DARČEKY

Návody, Strana 5

Záhradníkov kalendár, diel 4.: Čo a kedy sadiť do vyvýšených záhonov

Záhradníkov kalendár, diel 4.: Čo a kedy sadiť do vyvýšených záhonov

vyvysene-zahony-na-zahrade

Naposledy sme si ukázali, ako zložiť drevený záhon. Teraz sa zameriame na vysadenie drevených záhonov vhodnými sadenicami. Práca na záhrade je úžasne relaxačnou záležitosťou, ku ktorej môžete pozvať aj deti. Zaobstarajte svojim ratolestiam detské záhradné náradie a jarná zábava na záhrade môže začať!

Produktívne poradie rastlín vo vyvýšených záhonoch

Akú pôdu zvoliť?

Väčšina rastlín v našom podnebí nemá špeciálne nároky na pôdu, ale existuje zopár výnimiek. Ide najmä o kyslomilné rastliny ako sú napríklad čučoriedky, alebo levandule, ktoré ocenia piesčitú pôdu. Nie že by sa levanduli inde nedarilo, ale ak do pôdy pridáte piesok, tak si môžete byť istí nádherným výsledkom. A ako teda nakombinovať pôdu v záhonoch? Zeleninové záhradky si vystačia s vrstvou kompostu a univerzálnym substrátom, ktorý potom následne prispôsobujeme potrebám  jednotlivých typov, či skupín rastlín.

vyvyseny-zahon

Aké rastliny do dreveného záhonu vysádzať?

Zamerať by sme sa pri výseve mali na to, alé nároky na živiny požadované rastliny majú. V praxi to znamená, že by sme si záhon mali rozdeliť na 3 základné diely, o ktoré sa budeme  v zásade starať odlišným spôsobom. Práve podľa nárokov na živiny by sme do týchto dielov mali aj zasadiť plodiny, ktoré majú patričné nároky na pôdu. Poďme sa teraz pozrieť na rastliny jednotlivých tratí.

Rastliny prvej trate

Ide o také plodiny, ktoré sú na pestovanie pomerne náročné. Táto skupina vyžaduje organické hnojenie a zvýšenú zálievku počas celého vegetačného obdobia. K rastlinám prvej trate radíme kaleráb, karfiol, baklažán, skoré zemiaky, brokolicu, zeler, ružičkový kel, kapustu a kukuricu.

Rastliny druhej trate

Do druhej trate je zaradená zelenina, ktorá má vysoké nároky na obsah humusu v pôde. Naopak jej vôbec neprospieva hnojenie organickými hnojivami. Patrí tu pór, cesnak, cibuľa, pažítka, mrkva, petržlen, reďkev, červená repa, mangold a šalotka.

Rastliny tretej trate

Nemajú v obľube príliš vysoký obsah dusíka v pôde. Sadíme prevažne do nehnojenej pôdy a to minimálne po dvoch rokoch od posledného hnojenia. K rastlinám tretej trate sa radí hrach, fazuľa, bôb, špenát a šalát. Tieto rastliny vrelo odporúčame vysádzať hneď v prvom roku.

vyvyseny-zahon-vysadba   vyvyseny-zahon-pazitka   vyvyseny-zahon-detail

Príklady ideálnych kombinácií

A pamätajte: menej je niekedy viac! Zbytočne zložité kombinácie sú niekedy na obtiaž.

Paradajka – paradajku kombinujte s mrkvou alebo repou, skvele ladí s bazalkou (tá ochráni paradajky pred škodcami, ale aj plesňami), šalátom, cesnakom, kapustou aj cibuľou. Naopak sa vyhnite kôpru.

Cibuľa – môžete sadiť spoločne s kôprom, cesnakom a majoránom. Nekombinujte s hrachom, skorými zemiakmi a fazuľami.

Cesnak – k cesnaku vysaďte paradajky, mrkvu, kôpor (ďalej od paradajok) a šalát. Pozor ale, cesnak sa príliš neznesie s hrachom a fazuľou.

Zeler – k zeleru sadíme paradajky, uhorku, hlúboviny, špenát aj rôzne druhy šalátu.

Kukurica – je pomerne náročná na miesto, vysádzajte s fazuľou a prípadne nejakou bylinkou (pažítka, petržlenová vňať, ligurček – ten navyše dezinfikuje).

Paprika – ideálny je pre ňu výsev s hrachom, cibuľou, paradajkami a bazalkou. Neodporúča sa spojenie s fazuľami a hlúbovinami.

drevena-debnicka-kvetinac

Čím nikdy nespravíte chybu? Ak so záhradničením ešte len začínate, tak môžete pokojne celý záhon vysadiť bylinkami. Tie sú na pestovanie nenáročné a v pôde sú neutrálne, preto sa nemusíte nasledujúci rok báť tam vysádzať čokoľvek iné. Čo ale s bylinkami? Zasadiť ich môžete napríklad do záhradných hrantíkov. Drevený záhradný kvetináč navyše zapríčiní, že sa vám bylinky nebudú príliš rozliezať (čo v prípade, že im ponecháme celý záhon, povedať nemôžeme). Nezabúdajme na menovky na bylinky – vo chvíli, keď je záhon husto porastený, vám ceduľky na bylinky pomôžu rozoznať jednotlivé druhy.

Náš tajný tip na záver: Piaty rok by si mal záhon trochu oddýchnuť. Čo z neho urobiť štýlovú drevenú dekoráciu? Vysádzajte ho nenáročnými kvetmi a doplňte o drevené výrobky a iné dekorácie a ďalší rok môžete smelo pokračovať.

bazalka-cedulka   bazalka-petrzlen-bylinky

Ako pečovať o rastliny vo vyvýšených záhonoch

Vyvýšené záhony majú veľa výhod, ale od klasickej zeleninovej záhradky sa mierne líšia. Pozrime sa na to, ako o rastliny v záhone správne pečovať.

  1. Každý rok treba nasypať zeminu, pretože tá v priebehu roka pomerne výrazne klesá, ako sa pomaly rozkladajú zvyšky zeleniny a iných rastlín.
  2. Pokiaľ panuje veľké teplo a sucho, tak vyvýšené záhony potrebujú viac vlahy, pretože pôda v nich nevie vodu natiahnuť toľko ako v klasických záhonoch.
  3. Vyvýšené záhony sú vhodné takmer pre všetky druhy zeleniny. Neodporúčajú sa iba plodiny náročné na priestor (napr. tekvica).
  4. Pôdu vo vyvýšenom záhone je potrebné pravidelne vyživovať, prípadne si dávať pozor na to, aké rastliny sadíme (niektoré rastliny sa totiž vzájomne podporujú). Prípadne sadíme podľa potreby živín jednotlivých plodín.
  5. Venujeme pozornosť potrebám rastlín a vysievame v čase, keď je to pre nich najvhodnejšie (napr. cesnak pred zimou, jahody začiatkom jari a väčšinu druhov zeleniny po troch zmrznutých).
  6. Ak máte viacročnú rastlinu, ale rozhodli ste sa na ďalší rok zasadiť namiesto nej niečo iné, tak využite väčšie záhradné kvetináče, do ktorých rastliny presadíte.

Vyvýšené záhony nemusíte ale využívať len na pestovanie zeleniny. Krásnu drevenú dekoráciu na záhradu vytvoríte aj pomocou dreveného záhonu v kombinácii s okrasnými kvetinami. Niektoré kvitnúce kultivary navyše výrazne podporujú dobré klíma na záhrade. Napríklad nechtík bojuje proti plesniam, vonné kvety zase odpudzujú škodcov a to vrátane komárov! Skvele sa na vyvýšených záhonoch vyníma napríklad levanduľa, či slnečnica, ale aj tradičné lúčne kvety na čele so sedmokráskou a vlčím makom.

Záhradníkov kalendár, diel 3.: Ako poskladať drevené pieskovisko

Záhradníkov kalendár, diel 3.: Ako poskladať drevené pieskovisko

drevene-piskovisko

V dnešnom článku sa dozviete, ako pieskovisko z dreva poskladať, čím ho naplniť, ako ho chrániť, ale aj čo robiť s pieskoviskom, pokiaľ deti odrastú. Vyberať v dnešnej dobe navyše môžete hneď z niekoľkých typov pieskovísk.

Typy pieskovísk z dreva

Dnešné pieskovisko sa nelíši iba veľkosťou, či materiálom, ale výrobcovia myslia aj na pohodlie a bezpečnosť detí, prípadne na vhodné doplnky. Poďme sa inšpirovať!

  • Drevené pieskovisko s krytom bezpečne ochráni pred nežiaducimi zvieratami, ale aj pred nečistotami zvonku.
  • Vďaka detskému pieskovisku so strieškou sa nemusíte báť o svoje ratolesti ani v tých najväčších letných horúčavách. Vytvára totiž príjemný tienik, kde si radi odpočiniete aj vy.
  • Drevené pieskovisko s lavičkami deti s radosťou využijú na hry, ale aj následný odpočinok. A navyše sa v nich skvele hrá s formičkami!
  • Drevené detské pieskovisko s poklopom – nechcete zakaždým zložito naťahovať sieť, či iný kryt na pieskovisko? Na trhu existuje množstvo pieskovísk s už zabudovaným poklopom, ktoré vynikajú jednoduchou manipuláciou. Ako poklop často slúžia práve sklápacie lavice alebo teleskopické striešky.
  • Zabudované pieskovisko v detskom domčeku bude súčasťou tých najrôznejších detských hier. Zároveň je vďaka domčeku pieskovisko chránené pred slnkom.
  • Výrobcovia popúšťajú uzdu fantázii a na trhu tak nájdete aj tematické pieskovisko v tvare lodičky, prípadne so zabudovanou kuchynkou.

pieskovisko-so-strieskou   pieskovisko-s-lavickami   pieskovisko-s-poklopom

Ako zložiť detské drevené pieskovisko?

V prvom rade si musíme vymedziť miesto na záhrade. Pieskovisko by nemalo byť ani priamo na slnku, ale ani v úplnom tieni. Tiež by v záhrade nemalo prekážať, skôr ju zmysluplne dopĺňať. Na nami zvolené (rovné) miesto položíme geotextíliu, ktorá zabráni prerastaniu trávy. Následne už postupujeme podľa priloženého návodu, prípadne sa môžeme inšpirovať videonávodom.

Čím naplniť drevené detské pieskovisko na záhradu?

Ak máte väčšie pieskovisko, tak odporúčame zájsť pre piesok priamo do pieskovne, kde nájdete aj veľký výber. Pre malé pieskovisko (50 x 50 cm) stačí dôjsť do hobbymarketu, kde kúpite piesok aj vo vreci. Na pieskovisko pre deti sa najviac hodí jemný vypraný piesok určený na omietky (je jemnejší a svetlý). Vyhovuje aj piesok s hrubším zrnom (tzv. betonársky). Na neho ale občas pozor, je sfarbený do žlta a dokáže zafarbiť aj oblečenie. Ostatné hrubšie, či jemnejšie typy piesku sa do pieskoviska už nehodia.

drevene-pieskovisko-piesok

Akú povrchovú úpravu zvoliť u detského pieskoviska

O povrchovej úprave drevených výrobkov už sme písali, takže vás určite neprekvapí, že je potrebné povrch pieskoviska upraviť, aby vám pieskovisko vydržalo v čo najzachovalejšom stave.

Akú povrchovú úpravu na pieskovisko zvoliť?

  • Lakovanie – najviac zanechá prirodzenú farbu dreva, nevýhodou je odlupovanie laku vplyvom externých podmienok. Preto sa výrobky z dreva (obzvlášť tie umiestnené vonku) musia častejšie renovovať.
  • Morenie – túto techniku ​​využívame najmä vo chvíli, keď chceme ľahko zmeniť farebné prevedenie, ale zároveň si prajeme čo najviac zachovať prirodzenú štruktúru dreva.
  • Olejovanie – olej preniká hlboko do dreva, čím výrobok prirodzene viac chráni, neuzatvára póry a zachováva „drevený“ vzhľad. Na druhú stranu sa horšie nanáša a po čase získava drevený výrobok ľahko žltkastý odtieň.
  • Opaľovanie – patrí k jednej z najstarších techník vôbec. Opaľovanie sa vyznačuje zvýraznením hrčí a štruktury na dreve, ale rovnako oceníte aj jeho účinný boj s drevokazným hmyzom a vysokú životnosť. Nehovoriac o sympaticky nízkej cene.

skladanie-pieskoviska   pieskovisko-skladanie

Ako pečovať o detské drevené pieskoviská

Aby bolo detské šantenie čo najbezpečnejšie a zároveň aby ​​sme predĺžili životnosť pieskovísk, treba sa o ne dôkladne starať.

  1. Prevencia

Ako sme písali vyššie, aby nám pieskovisko vydržalo dlho krásne, treba ho vybaviť ochranným náterom. Jedine tak predĺžime jeho životnosť.

  1. Zatváracie pieskovisko, prípadne drevené detské pieskovisko s krytom

Nepriateľ číslo jedna pre drevené pieskoviská sú rozhodne mačky. Pokiaľ budeme nechávať pieskovisko odkryté, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane verejným záchodom mačiek a kocúrov zo širokého okolia. Odporúčame preto kúpiť zatváracie pieskovisko, prípadne zaobstarať plachtu, ktorá zvieratám zamedzí prístup.

  1. Tráva

Prvým krokom ešte pred samotným zostavením by malo byť umiestnenie geotextílie pod pieskovisko. Jedine tak zabránime nevzhľadnému prerastaniu trávy.

  1. Slniečko

V zápale hry si deti vôbec nemusia všimnúť, že do nich už nejaký čas perie slniečko. Drevené pieskovisko so strieškou hravo chráni vaše deti pred možným úpalom, ale čiastočne aj proti padajúcemu lístiu, dažďu a iným nečistotám. Na našom e-shope nájdete napríklad pieskovisko so strieškou, ktorú je možné polohovať tak, aby vznikol aj šikovný poklop.

  1. Zima

Sami sa musíte zamyslieť, či budete chcieť na zimu pieskovisko schovávať. Väčšina domácností na to samozrejme nie je prispôsobená. Pokiaľ je ale pieskovisko dobre chránené vami vybranou povrchovou úpravou, tak si môžete byť istí, že mu zimné mesiace neuškodia. Samozrejme by sa ale na zimu malo dôkladne prikryť pevnou fóliou.

Ako využiť nepotrebné drevené pieskovisko pre deti

Až deti odrastú, rozhodne pieskovisko nevyhadzujte! Existujú múdre spôsoby, ako drevené pieskovisko ďalej využiť. Drevené pieskovisko s krytom aj bez je ideálny materiál pre následnú upcykláciu. Pieskovisko rozhodne nemusíte vyhadzovať, v záhrade bude mať svoje využitie. Upcyklovať ho možno ľahko na vyvýšený záhon, kompost, lúku pre motýľov, ale napríklad aj senzomotorický chodníček pre deti i dospelých.

Ak ste kreatívna duša a radi sa obklopujete krásnymi vecami, tak drevené pieskovisko sa hodí aj ako podklad pre netradičnú drevenú dekoráciu na záhradu. Môžete podlahu napríklad vyzdobiť mozaikou zo zvyškov kachličiek a doplniť o dekorácie, drevené hrantíky, hmyzie domčeky a mnohé iné.

drevene-piskoviste-zahrada

Keď budete pieskovisko umiestňovať, nezabúdajte na to, že by na neho malo byť dobre vidieť. Budete mať deti na očiach a vy si tak môžete v kľude vychutnať na záhrade dobrú kávu v drevenom lehátku.

Záhradníkov kalendár, diel 2.: Výhody vyvýšených záhonov

Záhradníkov kalendár, diel 2.: Výhody vyvýšených záhonov

vyvyseny-zahon

Vyvýšené záhony z dreva sú skvelou voľbou pre každého, kto chce mať zdravú a chutnú úrodu z vlastnej záhrady. Tieto veľké záhradné „kvetináče“ sú pohodlné na pestovanie, majú vysokú vrstvu zúrodnenia a obmedzujú prerastanie buriny. Tiež chránia úrodu pred slimákmi a maznáčikmi na záhrade. A navyše poslúžia aj ako úhľadné dekorácie na záhradu z dreva. Poďme si spolu prejsť dôvody, prečo sú vyvýšené záhony také obľúbené.

Výhody drevených záhonov

Nielen že sú esteticky príjemné a úhľadné, ich dizajn je aj praktický – môžu byť využité aj na menších záhradách alebo na balkónoch. Vyvýšené drevené záhony prinášajú množstvo výhod pre pestovateľov.

  1. Pohodlné pestovanie, alebo už žiadne bolesti chrbta! Vďaka výške môžete zapojiť do pestovania aj deti, stačí im zaobstarať detské záhradné náradie.
  2. Vysoká zúrodnená vrstva vzniká vďaka vlastnému mixu substrátu a absencii dna (to umožňuje blahodarný pohyb pôdnych organizmov a mikroorganizmov).
  3. Obmedzené prerastanie buriny, ako je napríklad pýr a žihľava, zároveň aj obmedzený pohyb slimákov a ďalších škodcov.
  4. Bohatá úroda po celý rok – rýchlejšie prehriatie pôdy umožní skoré sadenie a tiež skorú úrodu.

vyvyseny-zahon-priprava   vyvyseny-zahon-morenie

Existuje mnoho druhov vyvýšených záhonov z dreva, takže si môžete vybrať presne taký, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám práce na záhrade, ale poslúži aj ako drevená dekorácia na záhradu. Pokiaľ ale radi vyrábame z dreva, môžeme si taký záhon alebo záhradné hrantíky drevené ľahko zložiť sami (box na rastliny sa radí medzi jednoduché výrobky z dreva a vystačíme si aj so zvyškovými materiálmi).

Zloženie dreveného záhona je ľahké – stačí vybrať vhodné miesto, pripraviť podklad a postaviť záhon podľa pokynov výrobcu. Vyvýšené záhony treba naplniť kvalitným substrátom, ktorý poskytuje rastlinám dostatok živín a umožní dobrý odtok vody.

Starostlivosť o drevený záhon je nenáročná, zahŕňa pravidelné zalievanie a hnojenie rastlín, odstraňovanie buriny a kontrolu škodcov. Majte ale na pamäti, že drevené výrobky, zvlášť akékoľvek drevo v záhrade, podlieha poveternostným podmienkam. Je preto dôležité raz za rok skontrolovať stav dreva a prípadne ho natrieť ochranným náterom, aby vydržalo čo najdlhšie.

Typy vyvýšených záhonov a na čo sa hodia

Viacposchodový kaskádový záhon

Ideálny na pestovanie byliniek, ku ktorým odporúčame zaobstarať ceduľky na bylinky (tie poslúžia ako menovky, takže pre bylinky môžete poslať aj deti). Skvele v ňom prospievajú aj kvety a jahody. Je vyrobený z borovice, ktorá má vysokú životnosť.

Klasický otvorený záhon

K dispozícii je v rôznych veľkostiach. Vhodný na pestovanie šalátu a koreňovej zeleniny. Je možné ho podľa ľubovôle stohovať na seba do požadovanej výšky.

Záhon so strechou (typu parenisko)

Niečo medzi záhonom a dreveným záhradným hrantíkom so strieškou. Vhodný na pestovanie paprík a ďalších druhov zeleniny, ktoré potrebujú horúce a slnečné prostredie. Je tiež ideálny pre predpestovanie karfiolu, kalerábu a kapusty.

dreveny-vyvyseny-zahon-so-strechou   dreveny-vyvyseny-zahon-120-x-120-x-18-cm   4-poschodovy-dreveny-zahon

Ako zložiť drevený záhon

Zloženie dreveného záhonu je ľahké a môže byť hotové za pár minút.

  1. Vyberieme vhodné miesto na záhon, kde pripravíme pôdu. Odkopeme vrstvu buriny a trávy rýľom a následne podložie zarovnáme, aby záhon nestál krivo.
  2. Potom zložíme podľa pokynov výrobcu samotnú drevenú konštrukciu. Naše záhony sú dodávané demontované, návod s obrázkami nájdete v balení.
  3. Po zložení už vyvýšený záhon naplníme vrstvou substrátu, ktorý si sami pripravíme. Vedľa hliny odporúčame pridať aj vrstvu konského hnoja a kompostu pre lepší rast rastlín. (Viac o tom, ako záhon naplniť, sa dočítate nižšie.)
  4. Nakoniec za pomoci záhradného náčinia do záhona vysádzame rastliny podľa nášho priania.
  5. Je dôležité záhon pravidelne polievať a hnojiť, aby rastliny dobre rástli a plodili.

Čím naplniť vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je najlepšie naplniť vrstvou hnoja, kompostu a substrátu pre lepší rast rastlín. Je dôležité, aby vrstva bola dostatočne široká a vysoká a rastliny mali dostatok priestoru pre rast a plodenie – na dne záhona by mala byť najhrubšia a na vrchole najtenšia, aby sa zabránilo prehriatiu pôdy.

Pri vyšších záhonoch (alebo pri viacerých záhonoch naukladaných na seba), odporúčame pridať úplne na dno drenážnu vrstvu. Využiť môžete prirodzený odpad zo záhrady (vetvy, porezané kríky, odrezky dreva, lístia). Na drenáž potom príde vrstva kompostu, ktorý bude zdrojom živín pre naše ďalšie pestovanie. Dobre poslúži záhradný odpad, bioodpad alebo konský trus. Na kompost patrí posledná, tzv. výsadbová vrstva, tvorená kvalitnou zeminou. Takto naplnený záhon môžete používať až 5 sezón, potom odporúčame náplň kompletne vymeniť.

Ako pečovať o drevený záhon

Údržba a starostlivosť o drevený záhon vyžaduje pravidelné zalievanie pre dostatok vody na rast a plodenie. Hnojenie tiež nie je dobré podceňovať, aby rastliny dostali dostatok živín pre zdravý rast. Ďalej je zásadné odstraňovať burinu a pravidelne mulčovať, len tak zabránime presychaniu pôdy. Nezabúdame ochrániť drevený záhon pred škodcami, ako sú slimáky a hraboše, a to použitím geotextílie, príp. pletivá.

vyvyseny-zahon-pletivo   vyvyseny-zahon-nater

Najčastejšie chyby a ako im predísť

  1. Medzi najčastejšie chyby patrí strach z premrznutia, čo síce nastáva ľahšie, než pri záhonoch v zemi, ale na druhú stranu to predstavuje aj výhodu: mráz zabije škodcov prezimujúcich v pôde.
  2. Tiež strach z rýchlejšieho prehrievania je zbytočný, pretože rýchlejšie prehriatie pôdy naopak umožní ako skoré sadenie, tak skorú úrodu.
  3. Ďalšou chybou je rytie záhonu, ktoré nie je vhodné – namiesto toho sa odporúča pridávať vrstvy kompostu pomocou motyky.
  4. Záhony sa tiež môžu postupom času prehnúť kvôli pomaly tlejúcemu drevu, čo môže spôsobiť problémy s vodou a živinami v pôde – v takom prípade treba mulčovať.
  5. Proti hrabošom sa môže použiť namiesto geotextílie vrstva pletiva – je odolnejšia a vydrží oveľa dlhšie.

Vyvýšené drevené záhony sú skvelou voľbou pre všetkých záhradníkov, ktorí chcú mať veľkú úrodu bez starostí. Naše zeleninové záhony sú vyrobené z kvalitného dreva, ktoré odoláva mrazu a vlhkosti, takže slúžia dlhé roky. Sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú mať na svojej záhrade krásnu a bohatú úrodu.

Záhradníkov kalendár, diel 1.: Predpestovanie na parapete

Záhradníkov kalendár, diel 1.: Predpestovanie na parapete

predpestovanie-v-debnicke

Marec je ideálnym mesiacom pre začiatok záhradničenia. Niektoré mrazuvzdorné rastliny sa dajú zasadiť už rovno von na záhon. Teplomilné rastliny, ako je napríklad paradajka či paprika, však na svoj rast potrebujú viac tepla. Zároveň predpestovanie doma na parapete odporúčame všetkým, ktorí so zahradničením ešte len začínajú. Poďme sa spoločne pozrieť na hlavné zásady predpestovania. Následne už stačí vaše výtvory zasadiť do záhradných hrantíkov – drevených, či v prípade zeleniny von na záhradu.

Plánujte, plánujte a plánujte

Väčšina nadšených záhradníkov nedlho po Vianociach cíti predjarný záhradnícky nepokoj. Ide dokonca o vedecky popísaný fenomén! Pestovanie vlastnej zeleniny a okrasných kvetov chce ale jasný plán a kalendár, ktorý uspokojí vášne skúseného záhradkára a povzbudí nadšeného nováčika.

  1. Najprv si dobre premyslite, čo chcete sadiť. Obmedziť by sme sa mali na základné druhy a neexperimentovať, odporúčame preto uhorky, papriky a paradajky.
  2. Na parapete si urobíme dostatok miesta, zvolíme teda také okno, kde nie je príliš priameho svetla, ale ani tma. Tiež je potrebné myslieť na to, že 10 malých sadeníc paradajok budeme po čase presádzať, čo si vyžaduje viac miesta. Paradajky a iná zelenina u vás na parapete bude prebývať minimálne do mája.
  3. Urobíme si súpis všetkého, čo budeme potrebovať. V našom zozname nesmú chýbať semienka rastlín, vhodná zemina, nádoby na klíčenie (niekto používa aj tégliky od jogurtu, prípadne môžete zaobstarať vlastné parenisko, či iné sadbové médium) a drevený kvetináč na presadenie.
  4. Riaďte sa overeným záhradníckym kalendárom, aby sme vedeli, čo v ktorý čas sadiť. Napríklad vo februári je už čas zasadiť papriky. V marci nasleduje zvyšok rastlín (paradajky, baklažány, šaláty, bylinky, cukety, hrášok…). Záhradnícky kalendár sa dá ľahko zohnať na internete, v záhradníctve, ale aj špecializovaných e-shopoch.
  5. Berieme do úvahy vhodných „susedov“. To platí najmä pri presádzaní do väčších kvetináčov, hrantíov, či záhona. Niektorým rastlinám sa jednoducho darí lepšie v blízkosti vhodného rastlinného suseda. Naopak vedľa niekoho doslova chradnú. Napríklad vedľa jahody chradne karfiol, cibuľa si „nerozumie“ s hrachom a paradajky nikdy nevysádzajte u kapustovitých plodín. Skvele si spolu naopak rozumejú napríklad zemiaky s kôprom, cibuľa s repou, či reďkovky s uhorkami.
  6. Začíname bylinkami, zelenou vňaťou, žeruchou a podobnými rýchlo rastúcimi a ľahko pestovateľnými rastlinami, ktoré vám čoskoro urobia radosť. Tie môžeme predpestovať, ale aj sadiť rovno do dreveného záhradného kvetináča.
  7. Ak chceme mať drevené hrantíky na balkón krásne a plné farieb, tak sa nemusíme venovať iba predpestovaniu zeleniny, ale aj kvitnúcim kultivarom. Zamerajme sa pri následnom presádzaní aj na zvolené nádoby a hrantíky. Okrasné hrantíky sú už samy o sebe dekoráciou, ale tie drevené dodajú vášmu balkónu šmrnc.
  8. Záhradné doplnky a náčinie máme vždy po ruke a na svojom mieste. Zaručene si tým prácu urýchlime.

vysadba-do-debnicky   cedulky-na-bylinky   cedulky-na-bylinky-v-debnicce

Čomu sa vďaka plánovaču vyhneme?

  • Prehnanému záhradníckemu nadšeniu – väčšinou to dopadne tak, že niektoré druhy nadšenci zasadia príliš skoro.
  • Zabudnutým zásobám – potom sa nám doma hromadí zbytočne prejdené osivo.
  • Experimentom – nemusíme hneď pestovať melóny, či kiwi.
  • Stále rovnaké chyby – nepodarilo sa nám vypestovať niečo vlani, preto to tento rok chceme skúsiť znova. Niekedy ale nie je pre niektoré druhy vhodné prostredie priamo u nás doma.

Aké druhy rastlín vysievať

Pokiaľ so záhradničením začínate, tak sa všeobecne odporúča zamerať sa na základné a ľahko pestovateľné druhy ako je napríklad šalát, špenát, reďkovky, hrášok ale aj mrkva, cuketa, či tekvica. Všetky spomínané druhy sú na pestovanie veľmi nenáročné.

Pokiaľ si napriek tomu neveríme a chceme naozaj začať tým najjednoduchším, tak sa zameriame na bylinky. V správnom drevenom kvetináči na bylinky zvládne pestovanie úplne každý. Ak navyše doplníme hrantíky o menovky na bylinky, tak z nás o chvíľu budú skutoční odborníci.

predpestovanie-semena   vysadba-semen-doma

Používajte správne nádoby

V prvom rade sa musíme zamyslieť nad tým, akým spôsobom chceme predpestovanie vykonávať. Pozornosť venujeme správnemu substrátu, ale aj sadbovaciemu médiu. Správny typ substrátu nám určite poradia v záhradníctve. Každá zemina sa totiž hodí na niečo iné. Čo sa týka sadbovacích nádob, tak tie sa líšia veľkosťou aj počtom jednotlivých buniek, rovnako aj silou plastu. Sadbovače z tenšieho plastu sú náchylnejšie na zničenie (prasknuté bunky môžu aj nenávratne zničiť korene rastliny) a tiež sa ich doba využitia počíta zhruba na 1-2 sezóny. Hrubostenné sadbovače vydržia pri šetrnom zaobchádzaní podstatne dlhšie. Nezabúdajte si dostatočne vopred zaobstarať aj vhodné kvetináče, ale napríklad aj ceduľky na bylinky na neskoršie presádzanie.

Základné rady výsadby na parapet

  • Semienka vždy namáčame. Najlepšie samozrejme v niečom z prírodného materiálu (napr. drevenej miske). Už sa vám určite stalo, že ste zasadili semienka rastlín a tie nakoniec vôbec nevzišli. Je to najmä kvôli tomu, že príroda sa poistila proti omylu, aby rastliny nezačali klíčiť po jednom vlahom daždi a jednoducho si počkali na svoj čas.
  • Semená vysievame dostatočne hlboko (záleží na jednotlivých semienkach). Menšie stačí vysiať na povrch a prekryť slabou vrstvou zeminy. Väčšie sadíme hlbšie.
  • Pri predpestovaní dbáme na dostatočnú teplotu. Najmä teplomilné rastliny ako sú papriky a paradajky predpestovanie na parapete vyžadujú, pretože nikdy nevzídu v chladnejšom prostredí.
  • Ako už bolo spomenuté vyššie, tak podľa svojich preferencií zvolíme vhodné sadbovacie médium.
  • Dbáme tiež na to, akú zeminu vyberáme. Každá rastlina totiž potrebuje iné prostredie na klíčenie a následný rast.
  • Pokiaľ semienka naklíčime vo vode, tak následne vždy sadíme tak, aby výhonok (už zárodok korienku) vždy smeroval dole do zeminy a nie nahor.
  • Moja babička vždy hovorila, že von do drevených kvetináčov, či rovno do vyvýšených záhonov presádzame rastliny až po troch zmrznutých (12. mája). Rada vám odporúčam to isté.

predpestovanie   bylinky-v-debnicke

Nebojte sa k vášmu novému koníčku prizvať aj deti. Činnosť to pre nich bude zábavná, ale aj poučná. Zaobstarajte si domov detské záhradné náčinie a uvidíte, ako sa do pestovania vaše ratolesti pustia s vervou im vlastnou.V ďalšom diele Záhradníkovho kalendára sa budeme venovať vyvýšeným záhonom a dreveným kvetináčom na kvety. Pokiaľ teda chcete poznať ich výhody aj nevýhody, nezabudnite, že na našom blogu pre vás máme vždy len tie najužitočnejšie informácie.

Špecialisti na drevenú preglejku radia

Špecialisti na drevenú preglejku radia

dosky-z-preglejky

Drevené preglejky nájdu svoje využitie predovšetkým u domácich majstrov a modelárov. Ide o materiál rôznych rozmerov a hrúbok, ktorý na e-shope ponúkame za bezkonkurenčné ceny. Všetok je bez akejkoľvek povrchovej úpravy v prírodnom prevedení, neošetrený. Nájdete u nás väčšie dosky, ale aj drobné výrezy rôznych motívov a polotovary pre pyrografiu,  háčkovanie, macramé a pod.

Prečo zakúpiť preglejku práve na e-shope ČistéDrevo.sk?

Preglejka je vďaka svojim vlastnostiam pomerne všestranný materiál. Vyrába sa z niekoľkých vrstiev drevenej dyhy – počet vrstiev a použité lepidlo potom určujú jej kvalitu. Hodí sa pre nábytkárstvo, ale ocenia ju aj domáci majstri, ktorí hľadajú materiál vhodný na dotvorenie. Vyrába sa najčastejšie z brezy, borovice, topoľa alebo buka, a my ju ponúkame v rôznych rozmeroch a tvaroch. Záleží teda na vašich preferenciách, na čo budete chcieť vybraný polotovar použiť.

Ponuku neustále rozširujeme, aktuálne ponúkame napríklad aj extra tenké preglejky hrúbky 0,4 mm. Najčastejšie u nás ale zákazníci nakupujú kusy s hrúbkou 3 a 4 mm, konkrétne tieto materiály:

  • Breza
  • Dub
  • Americký orech
  • Topoľ

Preglejku ponúkame v niekoľkých doskových formátoch (napr. A3, A4, A5), ale nájdete u nás aj hotové preglejkové výrezy. Populárne okrúhle výrezy s očkami sa premenia na dna originálnych pletených košíkov, z kruhových výrezov potom vytvoríte lapače snov, upletiete macramé alebo spájkovačkou do dreva vykúzlite vlastné mandaly. Preglejka sa preto bude hodiť aj kreatívcom, ktorí drevo využijú len ako základ pre ďalšie tvorenie.

daska-z-preglejky

K čomu je preglejka ideálna?

Tento ohybný a hladký materiál sa hodí ako pre menej výkonné spájky, tak aj pre profesionálne vypaľovacie stanice, takže ho rovnako dobre využijú začiatočníci aj profesionáli. Je ideálna na rezanie laserom a vodným lúčom, gravírovanie, modelovanie, remeselné projekty, fretwork, šablónovaciu či rolovaciu pílu, alebo CNC router. Preglejku preto využijete nielen na výrobu dekoračných predmetov a darčekov s gravírovaním, ale napríklad aj častí nábytku, obkladov alebo detských hračiek, obalov, debien a ďalších projektov.

Materiál sa okrem vyrezávania tiež skvele hodí na najrôznejšie DIY postupy a tvorenie s deťmi. Veľa drevených výrobkov z preglejky sme pre vás už vyskúšali a návody spísali na našom blogu:

preglejka-pieskovanie   preglejka-macrame   preglejka-lampa

Pokiaľ radi tvoríte výrobky z dreva a ručná práca vám nie je cudzia, potom sa vám naše výrezy z preglejky budú skvele hodiť. Navštívte náš e-shop a vyberte si zo širokej ponuky, ktorú ponúkame. A ak hľadáte inšpiráciu, potom nezabudnite, že pre vás na Pintereste zbierame nápady a tipy týkajúce sa dreva.

Povrchová úprava drevených výrobkov

Povrchová úprava drevených výrobkov

povrchova-uprava-debnicky

Okolité vplyvy veľmi rady preverujú, či sú naše drevené dekorácie, drevené debničky a nábytok z dreva dobre chránené. Aby naše výrobky boli kryté čo najlepšie, zamerať by sme sa mali na ich finálnu úpravu. Kedy a čím drevo natierať sa dozviete v dnešnom článku.

Finálna úprava povrchu

Úprava dreveného povrchu sa v priebehu rokov výrazne zmenila. V minulých rokoch si človek ani nevedel predstaviť ponechať drevo v jeho prirodzenej podobe. Na úpravu povrchu dreva sa používali veľmi účinné techniky, ktoré mali za úlohu čo najviac predĺžiť životnosť dreva. Postupom času sa stále častejšie začali využívať aj tzv. „mäkšie dreviny“ (smrek či borovica) a do módy zrazu prišla úprava, ktorá z väčšej časti prizná aj dekor dreva. Na vzostupe sú teda bezfarebné laky, vosky, oleje a moridlá.

Prečo je pre dekorácie z dreva, drevené debničky, ale aj hračky koncová úprava dôležitá?

  • Zlepšenie vlastností povrchu.
  • Predĺženie životnosti drevených výrobkov aj nábytku.
  • Nesmieme zabúdať na estetické vlastnosti – vďaka niektorým postupom viac vynikne štruktúra a prirodzená kresba dreva.
  • Účinná ochrana voči plesniam a drevokaznému hmyzu, pri opálenom povrchu dokonca aj voči požiaru.

Čo je pre koncovú úpravu úplne zásadné?

Nech už chceme s výrobkami z dreva, dekoráciami a dreveným nábytkom akokoľvek naďalej pracovať, tak zásadným krokom je dôkladná príprava povrchu. Než sa teda pustíme do ošetrenia prírodného povrchu dreva, musíme produkt poriadne vybrúsiť. Pokiaľ si s brúsením neviete rady, spísali sme pre vás jednoduchý návod, ako na správne brúsenie dreva.

Ako nalakovať drevo

Lak je transparentná náterová hmota, ktorá ponecháva na natieranom povrchu ochranný film. Vďaka bezfarebnosti nijako neskresľuje drevený podklad. Využijeme ho najmä vo chvíli, keď chceme ponechať prírodnú farbu, ale zároveň potrebujeme drevo uchovať pred vonkajšími vplyvmi.

Ako postupovať pri lakovaní?

  1. Najprv si pripravíme podklad. Zbavíme ho nečistôt a pustíme sa do brúsenia. Ako na to si môžete prečítať u nás na blogu.
  2. Zvolíme si vhodný štetec, s ktorým vám radi poradia v každom hobby centre. Najlepšiu službu preukáže stredný plochý štetec v kombinácii so syntetickými alebo prírodnými štetinami.
  3. Namočíme len špičku štetca, aby nám lak zbytočne nestekal a netvoril tak nerovnosti na ploche náteru.
  4. Natierame vždy po smere vlákien dreva v niekoľkých vrstvách. Záleží na tom, čo chceme natrieť – nábytok z dreva do interiéru má menšiu náročnosť ako napríklad záhradný nábytok z dreva.
  5. Po zaschnutí laku môžeme produkt ešte brúsiť extra jemným brúsnym papierom (P220 a vyššie) a vytvoriť tak celistvejší výsledok.
  6. Vzhľadom na to, že lak vytvorí nepriepustný film, treba ho z času na čas kvôli praskaniu obnoviť.

debnicka-pred-upravou   farby-laky-moridla   debnicka-po-uprave

Morenie

Moridlo je roztok určený prevažne na farebné morenie dreva. Drevené povrchy sa roztokom hĺbkovo napúšťajú a ľahšie sa tak vstrebávajú do štruktúry dreva. Farebná škála je dnes pomerne vysoká a vyberať si môžeme hneď z niekoľkých typov.

Ako správne moriť?

  1. Pred morením drevo vyčistíme kefou, na silnejšie nečistoty sa nebojte použiť jemný brúsny papier. Moridlo na nedokonale obrúsenej drevenej debničke totiž často zanecháva nepekné fľaky.
  2. Možností nanášania moridla je hneď niekoľko – hubka, pena, valček, alebo štetec s extra jemnými štetinami v strednej dĺžke. Na morenie väčších plôch odporúčame skôr štetec, na menšie sa ale viac hodí hubka. Hlavne si nezabudnite nasadiť gumové rukavice!
  3. Starostlivými pohybmi potom moridlo vtierame do povrchu. Liehové moridlá sa rýchlo vpíjajú, preto postupujeme čo najrýchlejšie. Moridlo nanášame v smere vlákien a akékoľvek kvapky hneď rozotierame.
  4. Pre tmavší odtieň môžeme naniesť viac vrstiev. Po nátere počkáme 4 hodiny a je hotovo. Tekuté moridlo debničky krásne prefarbí, vytiahne letokruhy, hrče a zvýrazní prírodnú krásu dreva.

Na trhu existujú farebné moridlá, ktoré odporúčame použiť vo chvíli, keď chcete drevený povrch podporiť nejakou farbou. Vyberať tiež môžete moridlá s prímesou vosku, či oleja. Zmena oproti pôvodnému farebnému prevedeniu sa pohybuje okolo 60%.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Natieranie farbou

Vďaka širokému výberu dnešných akrylových farieb sa pri farbení dreveného výrobku môžeme skutočne vyšantiť a dať mu takú farbu, ktorá bude s ostatným vybavením ladiť. Veľkou nevýhodou je (podobne ako pri lakovaní) isté uzavretie dreva do nepriepustnej vrstvy. Vlhko vznikajúce vo vnútri dreva nemá kadiaľ odchádzať von a dochádza k praskaniu a ďalšiemu znehodnocovaniu náteru. Nemusíme teda zdôrazňovať, že lakovať a farbiť drevokrycím lakom by sme mali až vo chvíli, keď máme podklad viac ako dobre vysušený.

A kedy krycie farby najlepšie použiť?

Vo chvíli, keď pred sebou máme čiastočne znehodnotený produkt, zašednutý, prípadne výrobok stratil svoj prirodzený pôvab. Natieranie farbou sa zlučuje s lakovaním a postup nájdete vyššie.

debnicka-priprava   debnicka-praca   debnicka-ruzova

Olej a vosk

Najrôznejšie oleje sú vhodnou alternatívou k lakovaniu a teda aj ochrane dreva. Olej preniká hlboko do dreva, neuzatvára póry a zachováva drevený materiál v celej jeho podstate. Opäť tu pripomenieme dôležitosť dôkladného brúsenia, vďaka ktorému olej prenikne hlboko do štruktúry dreva. Olejovanie sa hodí najmä na drevený nábytok, ale aj nábytok z debničiek, či podlahu (napr. na terase), kde chceme čo najvýraznejšie zachovať a zároveň spevniť materiál.

Výhody olejovania

  • Vďaka tomu, že preniká hlboko do dreva, výrazne spevňuje drevený materiál.
  • Neuzatvára póry a najviac tak zachováva vlastnosti dreva.
  • Zanecháva krásny hladký povrch, ktorý na rozdiel od lakovaného predmetu pôsobí prirodzenejšie.

Nevýhody olejovania

  • Pri nedokonalom brúsení sa na rozdiel od lakovania objavia škvrny.
  • Či chceme alebo nie, tak po čase olej oxiduje a drevo získa ľahko žltohnedý odtieň, ktorý nie je vždy príjemný.

Vosk má podobné vlastnosti ako olej. Jeho najviac zdôrazňovanou výhodou je prírodné zloženie. Nevýhodu môžeme vidieť v jeho cene. Nábytok, ale napríklad aj drevená debnička, či hračka z dreva bude vďaka vosku krásne naleštená a bude vyzerať ako nová. Keď sa reštauruje starší nábytok, je voľba vosku absolútne nevyhnutná. V prípade voskovania ale musíme počítať aj s vyššou náročnosťou na prácu. Vosk má tuhú konzistenciu, horšie sa nanáša a následne sa musí starostlivo rozleštiť handričkou, aby bol dosiahnutý vytúžený efekt.

Ako opaľovať drevo

Opaľovanie dreva patrí dozaista k najstaršej technike práce s drevom. Na povrchu sa vytvorí zuhoľnatená ochranná vrstva, ktorá sa následne zbrúsi a vytvorí povrch zdôraznený o letokruhy a hrče. Údajne pochádza z Japonska, kde je známa pod názvom Shou-sugi-ban a drevo je opaľované nad otvoreným ohniskom. Dnešné modernejšie metódy sa spoliehajú na plynový horák a opaľujú sa mäkké tkanivá dreva na povrchu. Následné brúsenie už nie je nutné.

Výhody opaľovaného dreva

  • Cena – opaľovanie rozhodne patrí medzi najlacnejšie povrchové úpravy vôbec.
  • Veľmi účinne bojuje proti drevokaznému hmyzu.
  • Drevo zostáva stále, nijako sa nekrúti a neničí.
  • Odporúča sa opaľovanie dreva použiť najmä vo vonkajších priestoroch, na chaty a chalupy. Záhradný nábytok, drevená debna a mnohé ďalšie výrobky z dreva sú vďaka opáleniu menej náchylné na obhorenie, respektíve vznik požiaru.
  • Trvanlivosť sa odhaduje až na 60 rokov.

Možností finálnych úprav, ktoré môžeme zvoliť, existuje skutočne veľké množstvo. Snáď vám článok pomôže vybrať si ten najvhodnejší variant pre vaše drevené výrobky. Viac nápadov a rád týkajúcich sa dreva a drevených výrobkov nájdete na našom blogu a sociálnych sieťach.

Ako na správne brúsenie dreva

Ako na správne brúsenie dreva

brusenie-dreva

Brúsenie dreva je pre ďalšie povrchové úpravy drevených výrobkov úplne zásadné a mali by sme byť v tomto kroku precízny. Následné lakovanie, morenie, opaľovanie či potieranie olejom a voskom sú síce finálnym riešením, ale bez správneho opracovania pred dokončením nebude výsledok nikdy dokonalý. Poďme sa spoločne pozrieť na základné pravidlá správneho brúsenia dreva.

Ako brúsiť drevo

Rozhodnutie o finálnej úprave

Ak chceme opracovať napríklad drevený nábytok, alebo akýkoľvek výrobok z dreva, tak ešte pred samotným brúsením musíme zvážiť, aká bude finalizácia produktu. Použijeme na drevenú debničku, záhradný nábytok z dreva, či dekoráciu vosk, moridlo, či snáď lak? Každé brúsenie je priamo závislé od úpravy povrchu. Nikdy teda nepostupujeme tak, že najprv drevené výrobky prebrúsime a až potom sa budeme rozhodovať, akú povrchovú úpravu zvolíme.

  • Ako brúsiť pred lakovaním

Nepreskakujeme zrnitosti a brúsime postupne podľa návodu nižšie. Na rozdiel od iných povrchových úprav je pri lakovaní žiaduce, aby sa po zaschnutí lak prebrúsil zvlášť jemným brúsnym papierom (uvádza sa zrnitosť 240 až 320 – táto zrnitosť sa už bežne používa na kovy a nie na drevo).

  • Ako brúsiť pred morením

Brúsenie pred morením by malo byť rovnomerné, pokiaľ by sme rovnomerné brúsenie nedodržali, tak hrozí vyššie riziko vzniku škvŕn. Odporúčame v tomto prípade brúsiť dlhšie jemnejším typom zrnitosti brúsneho papiera (práca preto bude zdĺhavejšia a náročnejšia). Podobne vyzerá aj brúsenie pred voskovaním a olejovaním dreva.

  • Ako brúsiť pred opaľovaním

Tu aplikujeme opačný postup a nebojíme sa brúsenia brúsnym papierom s nižšou zrnitosťou. Vďaka vzniknutým ryhám po hrubom brúsení oveľa viac vynikne štruktúra opálenia.

laky-a-moridla   barvenie-dreva

Správny postup pri brúsení

  1. Najprv si rozmyslíme, akú povrchovú úpravu sa rozhodneme na výrobky z dreva použiť a podľa toho zvolíme typ následného brúsenia.
  2. Rozhodneme sa, aký typ brúsnych pomôcok zvolíme a zároveň si dobre preštudujeme jednotlivé typy brúsnosti.
  3. Vždy postupujeme od najhrubšej zrnitosti k tej najjemnejšej, a to v súlade s finalizáciou povrchu.
  4. Brúsime vždy v smere vlákien (brúsenie proti smeru vlákien sa používa len pri zvláštnych prípadoch). V našom prípade sme začínali na brúsnosti P 80, väčšina drevených výrobkov aj nábytku z dreva sa dnes môže pýšiť rovným a opracovaným povrchom. Pokiaľ teda nechceme obrúsiť starý náter, nemusíme používať šmirgľový papier s výrazne hrubším zrnom.
  5. Brúsny papier dobre napneme na vhodnú podložku (najjednoduchšie je použiť napríklad obyčajný drevený klátik).
  6. Nepreskakujeme zrnitosti. Vždy postupujeme od najhrubšej zrnitosti k tej najjemnejšej tým spôsobom, že sa držíme rádu jednej zrnitosti.

PRÍKLAD: Pri opracovaní dreveného výrobku postupujeme najčastejšie v ráde zrnitosti 80 → 100 → 120 → 150 → 180 → 220.

  1. Pri brúsení sa vyhýbame prílišnému tlaku na produkt. Vlákno sa potom príliš zatlačí a vzniknú nerovnosti, ktoré sa následne zle odstraňujú. Pri ďalšej úprave sa zatlačené vlákna dvíhajú a sú náchylné aj v prípade povrchovej úpravy. Nehovoriac o nedokonalom vzhľade.
  2. Ostrosť brúsneho papiera pravidelne kontrolujeme. Príliš tupý brúsny papier opäť zapríčiní zatlačovanie vlákien a samozrejme spôsobí aj horšiu a náročnejšiu prácu pri brúsení.

Čo na brúsenie použiť

Zásadné je využitie brúsneho papiera. Podložkou pre abrazívum (pieskový materiál vhodný na brúsenie) najčastejšie býva papier, plátno či najrôznejšie druhy PU peny. Jednotlivé podložky sa líšia tuhosťou a používajú sa na rôzne druhy zrnitosti (napríklad hubka sa hodí skôr na jemné brúsenie, hrubé zrno zase využívajú elektrické brúsky). Na brúsenie môžeme využiť najrôznejšie brúsne hubky, pásové brúsky, ale na ručné brúsenie postačí aj obyčajný drevený klátik, na ktorý pripevníme brúsny papier.

Ako vybrať správny brúsny papier

Ako sme už spomínali na začiatku, tak berieme do úvahy nielen koncovú úpravu povrchu, ale aj drevený výrobok. Ak sa jedná o drevenú dekoráciu, debničku z dreva, či akýkoľvek iný produkt, kde nie je potrebné odstraňovať lak alebo pleseň, nemusíme voliť príliš veľkú (metricky – nízku) hrubosť.

Pre lepšiu predstavu vám prinášame nasledujúci rozcestník jednotlivej hrubosti zrna.

 brusny-papier   znecistena-debnicka   cista-debnicka

Zrnitosť zrna

Zrnitosť sa udáva číslicou, počet zŕn (počet ôk na site pri triedení) na štvorcový palec. Brúsny papier sa klasicky vyrába od zrnitosti P16 do zrnitosti P1200. Pri brúsení dreva si bežne vystačíme so zrnitosťami od 60 do 180 (220).

Zjednodušene sa dá povedať, že čím väčšia zrnitosť, tým jemnejšie brúsenie.

P 40

Výsledkom býva veľmi hrubé brúsenie. Spoľahlivo odstraňuje starý náter aj hrdzu.

P 60

Stredná zrnitosť obrúsi hrany i nedokonalosti dreva (rôzne odštiepky, ulomené časti a pod.)

P 80 

Spadá už pod jemné brúsenie. Hravo si poradí s nedokonalosťami a pokiaľ nemáte nijako zničené, nalakované, či plesnivé drevené debničky, prípadne akékoľvek iné drevené výrobky, tak vám bohato postačí začať práve na tejto zrnitosti a používať brúsne papiere postupne od P 80 vyššie.

P 100

Ide o jemné brúsenie dreveného výrobku zbaveného všetkých nečistôt a to pred náterom.

P 120

Ide o jemné brúsenie dreveného výrobku zbaveného všetkých nečistôt a to pred samotným finálnym náterom.

P 150

Veľmi jemné brúsenie, ktoré vyhladzuje predchádzajúce brúsenie dohladka.
P 180

Veľmi jemné brúsenie, ktoré vyhladzuje predchádzajúce brúsenie výrobku či nábytku dohladka.

P 240

Dané brúsenie povrch dokonale vyhladí, ale bežne sa používa aj na prebrúsenie laku.

P 320

Zvlášť jemné brúsenie, ktoré sa prevažne používa až po finálnej úprave lakom.

brusny-papier   zrnitost-brusneho-papiera   pouzitie-brusneho-papiera

Typy abraziva

Podľa potreby volíme aj typ tzv. abrazíva (pieskovací materiál používaný na brúsenie). V tomto prípade nás bude zaujímať najmä farebné rozlíšenie. Ponuka brúsnych papierov je pomerne vysoká a pri dobrej znalosti vhodného abrazíva a zrnitosti pre nás už následné brúsenie nebude žiadny problém.

  • Brúsny papier drveným granátom

Poznáme ho podľa typicky červenohnedej farby. Na brúsenie dreva sa skvele hodí, aj keď práca s ním  je náročnejšia. Na druhú stranu je nutné podotknúť, že povrch býva o niečo viac hladký, než po použití brúsneho papiera s iným abrazívom. Najväčší účinok dosahuje pri konečných úpravách dreveného výrobku.

  • Keramický brúsny papier

Pýši sa jedným z najtvrdších abrazív vôbec. Zanecháva veľmi hrubý povrch, ktorý ale zároveň odoberá najviac materiálu. Využíva sa na brúsenie na pásových brúskach aj na ručné tvarovanie dreva. Väčšinou ho nájdeme v hnedom prevedení a neodporúčame ho napríklad na brúsenie preglejky, kde sa ľahko prebrúsi hornou vrstvou a materiál nadobro zničí.

  • Oxid hlinitý

Papier s oxidom hlinitým sa na prácu s drevom používa najčastejšie. Oproti abrazívu granátu je síce odolnejší, ale nezanecháva tak jemný povrch. Najčastejšie ho uvidíme na elektrických brúskach v zelenom odtieni.

  • Papier s karbidom kremíka

Tmavosivý až čierny šmirgľový papier sa používa najmä na uhladzovanie kovov. V drevárskom odvetví sa aplikuje pri špeciálnych úkonoch, kde sa drevo ľahko vlhčí a následne prebrusuje papierom s karbidom kremíka.

  • Sklenený (kremeňový) papier

Typická je pre neho žltá farba a ľahkosť. Uplatňuje sa prevažne na veľmi jemné brúsenie (napríklad už po povrchovej úprave). Nevýhodu potom vidíme v tom, že sa rýchlo a často rozpadá. Na prácu s masívnym drevom sa preto používa minimálne. Využiť by sme ho mohli na prípadnú jemnú prácu s dekoráciami z dreva.

typy-brusneho-papiera

Pre ďalšie rady a tipy zo sveta drevotvorby sledujte naše sociálne siete a blog, kde nájdete veľa užitočného materiálu na vytvorenie harmonického domova.

Ako na osvetlenie detskej izby

Ako na osvetlenie detskej izby

osvetlenie-pre-deti

Veľa rodičov si kladie otázku, aké zvoliť svetlo detskej izby. Pokojne sa nechajme strhnúť módou a dizajnom, ale nezabúdajme pri výbere venovať pozornosť praktickosti. Ďalším dôležitým aspektom je aj svetelná teplota. Viete, v čom môžu byť drevené výrobky v interiéri nápomocné? A môže sa svetlo stať aj dekoráciou bez toho, aby sme ohrozili jeho prirodzenú svietivosť? Odpovede nájdeme v nasledujúcom článku, kde nájdeme aj návod na výrobu detského nočného svetielka.

Ako správne osvetliť detskú izbu

  1. Zamerajme sa na centrálne stropné svietidlo. Zvolíme ho čo najjednoduchšie a nezaťažujeme ho tienidlami.
  2. Pozitívny dojem z dobre osvetlenej izby umocníme dreveným nábytkom, ktorý má vedecky podložený pozitívny vplyv na ľudskú psychiku. V kombinácii s vhodne zvoleným osvetlením dokáže v detskej izbe doslova zázraky.
  3. V prípade, že nám chýba dostatok aktívneho svetla, pomôžeme si zrkadlami, ktoré sú majstrami v hre svetla a tieňa.
  4. Myslíme na farebnú zladenosť, a to nielen farieb v izbe, ale aj zladenosť chromatickosti svetiel, spoločne s dekoráciami a dreveným nábytkom.
  5. Dôraz kladieme na farbu interiérového vybavenia. K tmavému drevenému nábytku (orech, ovocné dreviny) volíme jasnejšiu farbu svetla. Pri svetlom dreve, ako je napríklad smrek alebo borovica, dáme prednosť teplejším odtieňom.
  6. Aj drevené svetlo môže byť dekoráciou, obzvlášť v menších priestoroch, kde na výzdobu domácnosti nemáme veľa miesta a potrebujeme skĺbiť krásu s praktickosťou. Drevené svetlo skvele nahradí nástennú dekoráciu a ešte osvetlíme napríklad odpočinkový kút.
  7. Pri stropnom svietidle ale nekončíme! Detská izba si žiada aj osvetlenie pre miesto na hranie, odpočinok, spánok, a samozrejme aj pracovný stôl.

pokoj-pre-skolaka

Vyrábame originálne nočné svetlo pre deti

Ste kreatívni a máte radi, keď je interiér vybavený podľa vašich predstáv? Nočné svetlo môžete vyrobiť aj sami. Zhotovenie vás príjemne prekvapí hravosťou aj jednoduchosťou.

Čo budeme potrebovať

detske-svetlo-diy   vyroba-detskeho-svetla   balonik-z-preglejky

Postup

  1. Najprv zvolíme vhodné LED svetlo. Kladieme dôraz na teplotu chromatickosti svetla. Tá by sa mala pohybovať v hodnotách zhruba do 3000K (hodnota 1000K sa prirovnáva k západu slnka, či plameňu sviečky). Bodové svetlo by nemalo byť príliš zaguľatené (lepšie sa naň následne aplikuje tienidlo z preglejky).
  2. My sme pre výrobu tienidla vybrali balónik z preglejky s menom na mieru. Vyberať môžete aj z ďalších tvarov (mráčiky, girlanda s menom, kolieska, či zvieratká). Záleží len na vašich preferenciách.
  3. Teraz na LED svetielko z oboch strán pripevníme obojstrannú lepiacu pásku. Máme vyskúšané, že aj na stene dobre držia, takže sa nemusíme báť prípadného odlepenia.
  4. Na jednu stranu svetielka prilepíme pomocou obojstrannej lepiacej pásky balónik s menom.
  5. Vyberieme vhodné miesto na stene (ideálne v blízkosti detskej drevenej postieľky), najlepšie tak, aby na svetielko dieťa dosiahlo a mohlo si kedykoľvek samo rozsvietiť. A to iba jedným stlačením!

TIP NA ZÁVER: My sme svetielko nechali v prírodnom prevedení, ale vy sa toho vôbec nemusíte držať. Na preglejku sa dá skvele maľovať pomocou akrylových farieb, či spreja. Takže farbu svetielka si ľahko zvolíte sami a zladíte s okolitými doplnkami.

detske-svetlo

Prečo nepodceniť farbu osvetlenia

Zabúdaným, ale veľmi dôležitým bodom pri výbere správneho osvetlenia je farba svetla (nazývaná tiež teplotou chromatickosti svetla). Teplota chromatickosti svetla výrazne ovplyvňuje náladu. Ak sa teda chcete vo vašom domove cítiť príjemne, spojte tú správnu farbu svetla s povrchom z dreva.

Základné rozdelenie teplôt farieb:

  • Teplá biela – zladiť ju môžete napríklad s prútenými výrobkami, či drevenými dekoráciami, ktoré pozitívny dojem ešte viac umocnia. Ocenia ju najmä obývacie izby a ďalšie odpočinkové kúty vášho domova.
  • Neutrálna biela – skvele ladí k dreveným doplnkom z brezy, nábytku z jaseňa a celkovo svetlejším interiérom (populárny boho, škandinávsky či vidiecky štýl).
  • Studená biela – používame najmä na prácu, prípadne tam, kde potrebujeme osvetliť tmavší kút, či drevený nábytok z tmavého masívu (orech, gaštan, slivka).

prutena-izbicka

Stropné svietidlo

Ako sme už spomínali, tak farba svetla by mala byť neutrálna biela. Príliš teplý odtieň svetla spôsobí rýchlo nastupujúcu únavu, biele svetlo zase nie je príliš útulne. Stropné svetlo by malo mať čo najväčší rozptyl, preto ho volíme v jednoduchom dizajne a čo najviac pri strope. Teplota chromatickosti centrálneho stropného svietidla by sa mala pohybovať od hodnoty 3500K do 5500K. Toto svetlo je neutrálne a pre stropné svietidlá v obytných priestoroch sa hodí najviac.

Osvetlenie pracovného stola

Tu si môžeme dovoliť jasnejšie a biele svetlo, ktoré pomáha udržať pozornosť. Na pracovnom stole by svetlo nemalo prekážať a dieťa akokoľvek rušiť. Môžeme použiť aj odvážnejšie kúsky, ktoré budú k izbe ladiť. Boho interiéru pristane prútené tienidlo, vintage štýl podporí romantická biela lampička, škandinávsky zase ocení drevené svetlo v minimalistickom prevedení.

Nočné svetielko k posteli

V prvom rade by dieťa malo na svetlo dosiahnuť. Záležať by sme si teda mali dať na praktickom zapínaní a vypínaní. Svetielka popísané vyššie sú nielen praktickou vychytávkou, ale aj drevenými nástennými dekoráciami, ktoré miestnosti dodajú správny šmrnc. Rozhodne musíte vyskúšať ich jednoduchú výrobu!

pracovny-stol   detska-izba   dreveny-balonik

Veľa rodičov túži splniť deťom aj to najbláznivejšie prianie a podliehajú trendom, ktoré práve medzi deťmi frčia. A prečo nie? Deťom svetlo v tvare dinosaura, vrtuľníka či Pikachu urobí radosť a pokiaľ bude za rok v móde zase niečo iné, môžeme výrez z preglejky vymeniť za úplne nový tvar.

Pinujte s nami!

Vyrobte si zrkadlo v boho štýle

Vyrobte si zrkadlo v boho štýle

diy-zrkadlo

V dnešním článku se zaměříme na zrcadla, která jsou nedílnou součástí každého interiéru. Z článku se dozvíte, jak zrcadla umisťovat, proč jsou v bytě důležitá a samozřejmě přikládáme návod na stylové zrcadlo v “bohémském” stylu, které váš domov vyladí k dokonalosti.

V dnešnom článku sa zameriame na zrkadlá, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou každého interiéru. Z článku sa dozviete, ako zrkadlá umiestňovať, prečo sú v byte dôležité a samozrejme prikladáme návod na štýlové zrkadlo v „bohémskom“ štýle, ktoré váš domov vyladí k dokonalosti.

Čo je to štýl boho?

Boho bývanie očarí neviazanosťou, mixom materiálov i farieb a veľmi hrejivou atmosférou, ktorá je pre tento štýl typická. Inšpiráciou je nezáväzný až kočovný spôsob života, nekonvenčnosť a materiály inšpirované vôňou lesa aj ručnou prácou. Priestory by mali odrážať vaše ja, spontánnosť i lásku ku všetkému prírodnému. Dôraz sa kladie na prírodné materiály, drevené dekorácie, ale aj dobre presvetlený priestor. Chýba vám doma dostatok svetla? A vedeli ste, že lacným a jednoduchým pomocníkom na vytvorenie množstva svetlého a pozitívneho priestoru sú práve zrkadlá?

Ako doma vytvoriť boho interiér

Aké materiály sú pre boho štýl typické?

  • Drevo, drevo a zase drevo – bez drevených výrobkov by bývanie nemalo ten správny šmrnc. 
  • Prútie, ratan aj pedig sú ideálnym materiálom pre bytové doplnky a dekorácie.
  • Textil – pozor si dajme najmä na súlad farieb. Boho štýl je typický svojou farebnosťou a atypickosťou. Málokto ale vie, že základnou škálou sú odtiene béžovej a krémovej, ku ktorým sa následne nakupujú farebné textilné doplnky.
  • Morská tráva prináša do bytu závan exotiky a stáva sa praktickým pomocníkom vo všetkých smeroch.
  • Vyvarujme sa umelých materiálov ako je plast, sklo a MDF dosky.
  • Dajme priestor lanám, povrazom aj sieťam, ktoré do bytu vnesú nádych modernosti.

boho-interier

Čím ešte boho štýl podporiť?

  • Macramé dekorácie môžeme zavesiť na stenu, nad posteľ, či akokoľvek inak oživiť interiér. Drhanie macramé je navyše veľmi upokojujúcou činnosťou, ktorú môžeme zvládnuť aj sami.
  • Výrobky z prútia dodávajú interiéru nádych tradície i vzdušnosti. Stačí sa zamerať na pár drobných prvkov ako je napríklad prútená váza, či prútené vence do chodby. V obývacích miestnostiach sa nemusíme báť ani väčších kúskov ako je napríklad prútené kreslo.
  • Závesné hojdacie kreslo, či sieť poslúži k báječným hygge okamihom a relaxácii.
  • Príde vám drevený korálkový záves trochu retro? Potom vedzte, že k boho štýlu sa snáď nič iné nehodí viac!
  • Taburet je neodmysliteľnou súčasťou každého boho interiéru. Veľmi obľúbeným je prútený taburet, ktorý volíme v prípade, že už máme v byte dostatok farieb. Pokiaľ naopak hľadáme farebný prvok, tak siahneme pokojne po krikľavejšom kúsku z prírodného textilu (vlna, bavlna).
  • Nezabúdajme samozrejme na zelené rastliny. Pokiaľ však v byte bojujeme s miestom, za skvelé riešenie považujeme prútené závesné kvetináče, prípadne môžeme siahnuť po textilnej verzii.
  • Zrkadlo v drevenom ráme, prípadne akomkoľvek inom štýlovom rámčeku dodá energiu inokedy nudnej stene. Inšpirujte sa naším DIY návodom nižšie.

drevena-vaza   macrame   pruteny-veniec

Výroba zrkadla v boho štýle

Ako sme už spomínali, tak zrkadlá k boho interiéru neodmysliteľne patria a dodávajú priestoru dôležitú pozitívnu energiu. Zrkadlá v drevenom ráme vás už nudia? Ponúkame netradičné prevedenie, ktoré očarí každého milovníka moderného bytového designu.

Čo budeme potrebovať

  • prútený veniec
  • podložka z morskej trávy/ratana či pedigu
  • tavná pištoľ
  • okrúhle zrkadlo/á (priemer sa odvíja od priemeru venca z prútia, zrkadlo by malo mať cca o 5 cm menší priemer)

zrkadlo-diy-z-venca   zrkadlo-postup   zrkadlo-diy

Postup

  1. V prvom rade musíme vybrať vhodnú veľkosť okrúhleho zrkadla a samotného podkladu. My na výrobu boho zrkadla použili veniec a následne aj prestieranie z morskej trávy.
  2. U venca by priemer zrkadla mal byť len o niečo málo menší ako samotný veniec.
  3. Veniec pomocou tavnej pištole pripevníme k zrkadlu, dôkladne pritlačíme a necháme zaschnúť.
  4. V prípade, že zrkadlo chceme pripevniť na ratanovú, prútenú či akúkoľvek inú podložku, tak vyberieme priemer zrkadla výrazne menší ako náš podklad. Jedine tak vynikne netradičný rám.
  5. Ak ste podobne ako my zakúpili zrkadlo s už zabudovaným systémom na zavesenie, zrkadlo zavesíme.

TIP na záver: Ako podklad pre originálne zrkadlo svojpomocne môže slúžiť aj podložka z kmeňa stromu, prípadne výrezy z preglejky v tvare, aký je vám najsympatickejší. Postup výroby bude defacto rovnaký ako v predchádzajúcich bodoch.

Hlavné výhody zrkadiel v interiéri

Zrkadlá vo vašom domove dokážu doslova zázraky 

  1. Opticky zväčšia celý priestor.
  2. Skrášlia miestnosť a dodajú jej šmrnc.
  3. Pomáhajú miestnosť osvetliť.
  4. Sú neutrálnym a univerzálnym kúskom pasujúcim sa do každého typu interiéru.
  5. Podľa niektorých povier majú magickú moc.
  6. Na vhodne zvolenom mieste prinášajú do príbytku pozitívnu energiu, hojnosť a harmóniu.

zrkadlo-interier

A kam zrkadlo nevešať? Učenie feng shui neodporúča zrkadlá umiestňovať do spálne, kde by mohli narúšať pokojný spánok. Tradične sa vo väčšine kultúr verí, že by sa nemalo vešať oproti dverám, pretože zbytočne odráža energiu prichádzajúceho späť. Na druhej strane mnohé národy naopak tvrdia, že zrkadlo hneď oproti vchodovým dverám odrazí negatívne a zlé sily, ktoré by mohli ovplyvniť chod domácnosti.

Vedeli ste napríklad, že v minulosti bola zrkadlom dokonca prisudzovaná magická moc? Len si spomeňme na starobylú rozprávku o Snehulienke a zlej kráľovnej s kúzelným zrkadlom. Na správnom mieste dokáže odohnať zlých duchov, či odraziť negatívnu energiu. V mnohých kultúrach má byť zrkadlo bránou do magického cudzieho sveta, čo sa následne odrazilo aj v literatúre a filmovom odvetví.